güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

KURTULUŞA İLK ÇAĞRI İCRAATI HAKKINDA BİLGİLER

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:48

Değerli Okurlarım,

Türk tarihinin yakın dönemine ait önemli olaylardan birisi olan Amasya Genelgesi’nin yayınlanışının yıldönümü de Haziran ayının 22’sine tekabül eden bir tarihleme göstermektedir. Şunu vurgulamak isterim ki nasıl 19 Mayıs 1919 tarihi Mustafa Kemal’in İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile ayrılışını müteakip 19 Mayıs tarihinde Samsun’a ayak basmasıyla Kurtuluş Harbi’nin başlangıcı nazari olarak başlangıcı olarak önemi varsa yani 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basması ilk adım olarak ne kadar önemli ise Mustafa Kemal’in 22 Haziran’da ulusuna ilk sesleniş bildirisini yani Amasya Genelgesini yayınlaması da aynı derecede önemli olup bu bildiriyi de ilk çağrı Kurtuluş Harbi’ne Türk milletini davet eden ilk çağrı olarak değerlendirmek mümkündür.

22 Haziran 1919’da gerçekleştirilen Amasya Genelgesinin yayınlanması tam manasıyla Mustafa Kemal’in kendisini Çanakkale Savaşları’ndan tanıyan Türk milletine lider olmak üzere yazılı olarak ilk arz etme, ilk ortaya koyma icraatıdır demenin yerinde olacağı düşüncesindeyim. Hakikaten Mustafa Kemal bu genelgeyle kendini askeri, yerel ve mülki yöneticilere dolayısıyla Anadolu’ya açmış, onlara yapmaları gerekenleri hatırlatarak onları kendi yanında toplanmaya davet etmiştir. Bu yüzden diyebilirim ki Amasya Genelgesi 19 Mayıs’ı takip eden ilk adımın peşinden gelen ilk çağrı, ilk sesleniş olmuştur düşüncesindeyim. Peki bu Amasya Genelgesi nasıl gerçekleşmiştir? İnternet kaynaklarındaki farklı açıklamalardan ikisini esas aldığımızda bunlardan ilki Amasya Genelgesi hakkında şu bilgileri ortaya koymaktadır:

“Saraydüzü Mevkii'ndeki 5. Kafkas Fırkası'nın karargahı olan Saraydüzü Kışlası’nda AMASYA TAMİMİ’nin görüşülmesine başlanıldı.

        20. Kolordu Komutanı Ali Fuat Paşa ve Hamidiye Kahramanı olarak tanınan eski Bahriye Nâzırı Hüseyin Rauf Bey, 3.Kolordu Komutanı Refet Bey, Kurmay Yarbay Arif Bey, İzmit Eski Sancak Beyi İbrahim Süreyya Bey, Yüzbaşı Osman Nuri, Tufan Bey, Yedek Teğmen Recep Zühtü, Efganlı, Teğmen Abdurrahman, Maliye Müfettişi Arif Bey, Erzurum 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Yıldırım Kıt’atı Müfettişi Mersinli Cemal Paşa, Edirne’de 1. Kolordu Komutanı Cafer Tayyar Bey’inde telgraf vasıtası ile katıldıkları görüşmeler 21 Haziran günü başladı.

        22 Haziran sabahına kadar devam eden görüşmelerden çok önemli kararlar ortaya çıktı. Bugün, bütün dünyaya vatanın bütünlüğünün ve milletin istiklâlinin yüksek sesle duyurulduğu bir gün oldu.

        “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”

        İşte bu cümle, alınan bütün kararların özeti ve bağımsızlığa giden yolun başıdır.

1- Vatanın tamamı, milletin istiklâli tehlikededir. Hükümet merkezi İtilaf Devletleri'nin etkisi ve denetimi altında bulunduğundan, sahip olduğu sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir. Bu durum, milletimizi adı var, kendi yok durumuna düşürüyor.

 

"Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." Milletin durumunu ve davranışını göz önünde bulundurarak haklarını dünyaya duyurmak için her türlü etki ve denetimden uzak bir milli heyetin varlığı gerekmektedir. Bunun için her taraftan vuku bulan teklif ve milli istek üzerine Anadolu’nun en güvenilir yeri olan Sivas’ta milli bir kongrenin süratle toplanması kararlaştırılmıştır. Bunun için, bütün illerin her livasından parti ayrılıkları dikkate alınmaksızın muktedir ve milletin güvenini kazanmış üçer kişinin olabildiğince çabuk yetiştirmek üzere hemen yola çıkarılması gerekmektedir. Her ihtimale karşı bunun bir milli sır hâlinde tutularak ve delegelerin gereken yerlere kimliklerini gizleyerek gelmeleri,

2- Doğu vilâyetleri nâmına 10 Temmuz’da Erzurum’da toplanması gereken kongre için sözü geçen vilâyetlerin Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak Cemiyetleri’nden seçilmiş üyeler zaten Erzurum’a doğru yola çıkarılmışlardır. O vakte kadar diğer vilâyetlerimizin temsilcileri de Sivas’a geleceklerinden Erzurum Kongresi’nin üyeleri belirlenecek zamanda umumi toplantıya katılmak üzere Sivas’a hareket edecektir.

3- Yukarıdaki esaslara göre, temsilciler Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyetleri ve belediye başkanları tarafından ve çeşitli suretlerde seçileceklerdir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.