SON DAKİKA
Hava Durumu

YALAKALAR

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49

                Yalakalık, Türkçemizde dalkavuk, arsız, eğitimsiz, sırnaşık, boşboğaz diye geçer.

                Yine, Türkçemizde yalakalık ile bir sürü özlü söz vardır.

                Örneğin:

                “Yalaka koyun kurban bıçağını övermiş.”

                “İnsanların gerçek gözleri, menfaatleri söz konusu olunca ortaya çıkarmış.”

                Kısacası, yalakalık zamanımızda moda haline gelince, çeşitli tanımları olan yalakalığın da, bu tanımlara uygun olarak çeşitlemesini Melih Aşık şöyle sıralamış. Alıntımızı biraz kısaltarak, günümüze uyarlamaya çalışalım:

MÜZMİN YALAKALAR:

                Zenginlerin veya iktidarların ak dediğine ak, kara dediğini kara derler. Geceleri geç saatlere kadar televizyonlarda kan ter içinde “ağalarını” savunurlar.  Zamanı gelince bu tipler milletvekilliği,ihalelerde avanta isteyen türlerdir.

USTA YALAKALAR:

Yalakalıklarını ustaca yaparlar. Görüntüde başbakanı eleştirir, en kritik noktada rafine kıyaklar çeker ki, en baba yalakanın yalakalığın bu kadar etkili olmaz.

LİBERAL YALAKALAR:

Yalakalığı çağdaş, demokrat ve özgürlükçü söylemleri bol bol kullanarak; kime, ne zaman, ne ölçüde yalakalık yapacaklarına dışarıdaki efendileri karar verir.

ESKİ SOLCU YALAKALAR:

Hala bir solcu gibi yazar ve konuşurlar. Kendilerini kah sosyalist, kah Marksist tanımlarlar. Fikirleri tuhaf şekilde iktidarın fikirleriyle örtüşür. Amaç, televizyon kanallarında program ve para kazanmaktır.

UÇAN YALAKALAR:

En mütevazi! Olanlardır. İktidar sahiplerinin uçağına binebilmek için yalakalık yaparlar. Teşekkürlerini çanak sorular sorarak ederler.

GİZLİ YALAKALAR:

Bunlar gazetelerin, televizyonların mutfaklarında görev yaparlar. Ortalıkta tek görülmezler. Haberleri yalakalık yaptıkları kişi ve partinin lehine ustaca düzenlerler. Olumsuz haberleri görmezden gelirler. Hayatlarını gazetecilik değil, yalakalıkla kazandıklarını bilir ama kimseye çaktırmazlar.

Ne dersiniz?

Bu tip yalakaları hepimiz tanıyoruz. Tanıyamadığımız bu gizli yalakalar kanımca en tehlikeli olanlarıdır.

Yerelde mi?

Onları zaten tanıyorsunuz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.