güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

TAKİYYE

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2024 08:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 08:58

Takiyye, çekinme, sakınma.. Dinde takiyye ise, mezhebini, inanışını gizli tutma demektir, siyasi anlamına değinmek istemiyorum. Çünkü yazımızın konusu, "Dostoyevski'den bağımsız düşünürseniz ne dersiniz?" sorusunu Müjdat Gezen'in, "Her şeye Hakkınız olabilir” adlı kitabından aktarıyorum.

“Takiyye Müslümanlıkta da vardır. Çünkü burada durup düşünmek lazım. Tabii burada takiyyeyi de anlatalım.

Hz. Muhammed'in iki müridini yakalarlar.

Yakalayanlar putperestlerdir. İslamiyet daha yeni yayılmaktadır. Sorguya çekerler. Birinciye derler ki "Sen Muhammed’in adamısın ve onun adına İslamiyet’i yaymaya çalışıyorsun. Ne diyorsun bu konuda?”

“Evet, Allah birdir, Hz. Muhammed onun kulu ve elçisidir, ben de buna inanıyorum." der adam. Hop

kellesini alırlar.

İkinciye gelirler. Aynı soruyu ona da sorarlar.

“Ben, tanımam onu sevmem de, hiçbir fikrini de benimsemem." diye yanıtlar.

"Salın bunu” derler ve adam kurtulur. Adam Hz. Muhammed'e gider ve "Ya Muhammed, ben yalan söyledim," der kaygıyla. Hz. Muhammed de "Takiyye yapmışsın yani, Allah uğruna, din uğruna söylenen yalan mübahtır. Onun için merak etme, sen günahkar değilsin" der. Adam, "Ama sen bana yalanın günah olduğunu söyledin daha evvel” der adam. Hz. Muhammed, “Burada işlediğin günah, günah sayılmaz. Sen aslında sevaba girmişsin. Benim fikirlerimi yaymak için hayatta kaldın. Şimdi bana yardımcı oluyorsun." diye yanıtlar onu Hz. Muhammed.

Yazar "Şimdi burada düşündüğümüz durum iyi mi, kötü mü? Otur, düşün, olayı sorgula, kendini sorgula, o zaman o beyaz yalanlar, pembe yalanlar buraya mı katılacak? Sonuç,

“Yaptığın aslında bir kötülük ama şuna da faydası oldu” mu olacak! Ne dersiniz?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.