SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ÖĞRETMENLER GREVDE

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47

  Öğretmen Niyazi Bey, öğrencilerini okulun bahçesine toplar:

  “Çocuklarım, devletin ne durumda olduğunu küçük yaşınıza rağmen, biliyorsunuz ve görüyorsunuz. Acı günler geçiriyoruz. Bizim görevimiz sizleri yetiştirmektir. Öğretmenlik kutsal meslektir. Görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Ancak bizim de ailemiz, eşimiz, çocuklarımız var. Evimize ekmek götürmek zorundayız. Oysa çoktan beri aylık alamıyoruz. Başka çaremiz kalmadı. Devlet bize aylık verinceye dek okulu kapatıyoruz. Okul yeniden açılacağı zaman sizlere haber yollarız.”

  Madanoğlu’nun anılarını okurken, insan ister istemez bundan 3-5 ay önce özel okullarda çalışan ve maaş alamayan öğretmenler ile ücretli öğretmenleri düşünüyorsun.

  Neyse, biz anlatımımıza devam edelim. Şimdi aktaracağım bu bölüme çok dikkat edin.

  “2 Ekim 1919’da kurulan Ali Rıza Paşa kabinesi 3 Mart 1920’de çekilir; yerine Salih Paşa kabinesi geçer. Yeni hükümetin Maarif Nazırı Abdurrahman Şeref, Maarif Müdürü Mustafa Bey’dir. Kuvayı Milliye yanlısı öğretmenler ağır baskılar altında tutulmaktadır… Şubat 1920’de öğretmenler topluca Maarif Müdürlüğüne giderler “birikmiş aylıklar verilmediği takdirde tedrisatı tatil edeceklerini” bildirirler.

  O yıllarda İstanbul’da 150-200 okul, 20 bin civarında öğrenci vardır. Bu okullarda görevli öğretmen BİN kişidir.”

  Süreç olumsuz işler ve 1 Mart 1920 günü grev başlar. Muallimler cemiyeti, (aynen zamanımızdaki sarı sendikalar gibi) öğretmenlerin grevinin karşısında yer alır.

  Tarihimizdeki ilk öğretmen grevi 14 gün sürer. İşin tuhaf tarafı, grevde hiçbir olay olmamış ve hiçbir öğretmene “idari soruşturma” bile açılmamış olmasıdır. Zamanımızda böyle bir eylemi yapabilmeyi veya yapıldığında neler olacağını hele bir düşünün…

  Uzatmayalım, yapılan grev bölüm bölüm olduğundan, grev 30 Eylül 1920’de bitiyor. Grev başarı ile sonuçlanır. Zamanın “İLERİ” gazetesi şöyle yazar:

  “Grev bitti. Okulların ne zaman açılacağı öyle bir sorudur ki bunun cevabını devletin Maliye Nazırı bile kestirememektedir.” Zira, o zamanın okulları da Eylül başlarında açılıyormuş.

  Evet, tarihten bir yaprak diyelim ve zamanımızın öğretmenlerine bu kötü günlerimizde merhaba diyelim.

  Merhabalar öğretmen kardeşlerim.

                                                                                                                                                                    KAYNAKÇA: İlhan Selçuk