SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

EŞİ MENENDİ YOK (HORMONLU NOT)

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49

Bir şeye çok şaşıp, hayret edince, “ Eşi menendi yok” deriz. Ne güzel deyimdir. Örneğin, vatan sevgimizin eşi menendi olmayan bir milletiz. Sırası gelir, boğazımıza  kadar pisliğe batarız, birilerinin peşine takılmakta onu başımıza taç etmekle her şeyimizi ona vermekte de eşi menendi   olmayanlardanız.                                                                                                                                                                     

  Bir tekerleme vardır bilirmisiniz?                                                                                                                           

“Karanfilsin kararın yok” diye başlar da “bilmem nesin ayarın yok” diye sürer…                             

   işte böyle bir milletiz.

Şimdi bahsedeceğim olay, bu cinsten bir olaydır ve de “ Eşi menendi az bulunur” bir olaydır.

Efendim, geçen eğitim – öğretim yılı sonunda gazetelerde MEB’in başarılı tablosu yayınlanmıştı. Bu tabloya göre 17 milyon ilköğretim ve ortaöğretim öğrencimizin başarı grafiğine göre; 7 milyon öğrencimiz Takdir, 8 milyon öğrencimiz TEŞEKKÜR belgesiyle taltif edildiğini gördük.

                15 Ocak 2017 tarihli milliyet gazetesinin haberine göre, MEB’in bir açıklaması var.                               

Özel okullarda öğrencilere “HORMONLU NOT” verildiği tespit edilirse, birinci kez  Asgari brüt ücretin 5 katı, ikinci tespit edilirse, ikinci kez aynı suç işlenirse, ilk cezanın 5 katı (44 bir TL civarında) ceza kesileceği, üçüncü haftada ise okulun kapatılacağı…

    Siz böyle bir haberi okursanız,  eh vallahi demek ki böyle şeyler olurmuş deyip, bu olayın “ Eşi menendi” varmıdır diye düşünmez misiniz?

“Hormonlu not” hak edilmeyen bir nottur. Maalesef özel okullarda bu uygulama yıllardır yapılmaktadır. Devlet okullarında yapamıyor mu? hemi de daniskası…

Yukarıda ki TAKDİR VE TEŞEKKÜR tablosu bunun en açık örneğindir.                                                                   

  Peki bu yola neden başvuruluyor? Birincisi TEOG’ta yapılan sıralama da okul notunun Yüzde  30 etkisi vardır. Eğer dikkat ederseniz, bu oran haksız olarak not alan bir öğrencinin sıralamada binlerce öğrencinin önüne geçeceğine delalettir.                                                                                                              

          Bunun çok büyük haksızlıklara neden olduğunu defalarca  yazdık. Her ne hikmetse, şimdi gündeme gelmeye başladı. İşin ilginci bu konuda  sadece özel okullar gündeme getiriliyor. Halbuki bu uygulama devlet okulların da var.                                                                                                                                            Lafımız odur ki, burası Türkiye, her şeyde olduğu gibi bu” HORMONLU NOT” konusunda da, “EŞİMİZ MENENDİMİZ YOK..