güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

DİN VERGİSİ

Yazının Giriş Tarihi: 06.05.2024 08:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 08:23

Yine gündemde vergiler var. Devletin işi bu. Toplayabildiği kadarını toplayacak, topladıklarıyla yol yapacak, okul yapacak, köprü yapacak Allah kabul etsin biraz da saraya harcayacak…

Vergi deyince aklımıza III. Mustafa geliverdi. III. Mustafa 1757'de tahta çıktığında aklını 3 şeye takmıştı:

1-Yıldız falına

2-Kürk satan esnafın kazancına

3-Sadrazam yaptığı kişilerin parasına

Padişah çevresindekilere sürekli kürkçülerin ne kazandığını sorarmış. Sonunda kürkçülerin kendisinden daha çok kazandıkları kuruntusuyla Osmanlı ülkesinde kürk giymeyi yasaklamış.

Bu komik yasak, kürkçülerin her ay padişaha 20 bin altın haraç vermeleriyle çözülür.

III. Mustafa 17 yıllık iktidarı sırasında 2 sadrazamını da çeşitli şekillerde idam ettirmiş, sonunda da sadrazamların tüm varlıklarına el koymuştu.

Tüm bu kararların yıldız falına bakılarak alındığını da tarihçilerimiz anlatmaktadır.

Din vergisi... Kişiler yıllık gelirlerinin yüzce 1’lik kısmını din vergisi olarak ödeyecekmiş. Durun canım, yanlış anlaşılmasın. Bu vergi 1 Nisan 2009'dan beri Bulgaristan'da Hristiyan kesim için uygulanan vergidir.

Almanya'da da kilise vergisi vardır. Almanya yıllardır "kilise vergisi” adı altında vergi alıyor. Bu vergi sadece Almanya'da değil, çoğu Avrupa ülkesinde vardır. Sakın hadi canım demeyin. Mesela bizde "kaynana vergisi" var. Gelir yasasının "Emsal Kira Bedeli başlıklı 73. Maddesine göre: bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılan gayrimenkullerin kirası sayılıyor. İşin özü kayınvalide oğlunun değil de gelininin evinde bedelsiz oturuyorsa ev sahibi “kaynana vergisi” ödemek zorundadır.

Peki, Petro zamanı Rusya'da sakal bırakan erkeklerden "sakal vergisi" alındığını biliyor musunuz? Ben de bilmiyordum ama işin içinde Şükrü Kızılot olunca, böyle bir verginin olacağına da inandım.

Bize gelince, bizde 70'in üzerinde vergi olduğu için böyle vergiler kimsenin aklına gelmemiş.

Aman haa, şeytan kulağına. Bir de başımıza "Din vergisi çıkmasın...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.