SON DAKİKA
Hava Durumu

ADAYLARDA “ILIMLILIK VE PROFİL” NASIL OLACAKSA?

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2022 00:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.12.2022 20:41

Aday adaylarından birilerine arkadaşı sormuş:

“Bak dostum, aday adayı olduğun için, gelenin gidenin, yüzüne gülenin, hal hatır soranın çok. Sana bu kadar yakınlık gösterenlerden hangisini dost, hangisinin seni sevmediğini tanıyabiliyor musun?

Aday adayı gülümsemiş:

“Hele seçim bitsin, eğer kaybedersem, o zaman dostlarım, sevenlerim belli olur!”

Genel seçimler gelirken, bu fıkrayı da milletvekili aday adaylarına ithaf edelim dedik. Malumunuz, aday adaylarının isimleri ortalıkta gezmeye başlaması ile birlikte aday adaylarının çevresinde sırnaşık insanların toplanmaya başladığını görünce, bizim de aklımıza bir fıkra takılı verdi…

Efendim, esas konumuza dönecek olursak mahalle ziyaretleri yapan ve kendine sorduğumda, “Herhalde aday adayıyım…” diye yanıt veren, tek kişi, geçmiş dönemlerde milletvekilliği yapan Sayın Mehmet Tüm’dür. Öncelikle kendisine başarılar diliyorum. İtiraf etmem gerekirse, aday adaylığında en şanslı olan kardeşimizdir diyebilirim. Böyle düşünmemin nedenlerini bir başka yazımda gerek gördüğüm takdirde açıklarım. Bugün benim asıl değinmek istediğim konu, genel merkezin aday adaylığı ile ilgili haberi.

“CHP adayları belirlerken, aday adaylarının profiline ve ılımlı olmalarına bakacak…” haberidir. Bu neyin nesidir? Sanki güzellik müsabakası, sanki sağa yakın aday seçme müsabakası…

Bu habere baktığımda net görünen şey, demek ki aday seçimleri Genel Başkan tarafından olacak… Aklımıza takılan bir başka konuda, eğer Güney Marmara’yı temsilen Sayın Akın gösterilirse, Bandırma’da aday adaylarının şansları yok olacak. Ayrıca, yine yukarıdaki habere göre bir başka yorum getirecek olursak, Sayın Fikret Şahin profil ve ılımlılık sınavına çok uygun, tecrübeli bir politikacı. Son zamanlarda performansı da hiç de fena değil.

Sonuç olarak, Balıkesir il bazında İYİ partiye verilecek aday şansının iki veya üç olduğu düşüncesi ile hareket ettiğimizde, Bandırma aday adaylarının seçilebilme sırasına yerleşmesi, Sayın Akın’ın başka bir ilden aday gösterilmesine bağlıdır.

Şimdilik işimiz sohbet. Durumların neticesi için, biraz daha bekleyip göreceğiz…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.