güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Yerel Seçimlere Doğru…

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:48

Yerel seçimler yaklaşıyor, seçimle ilgili gelişmeler ve haberler; halkın, belediye başkanlığı için başvuru yapmış aday adaylarının ve siyasi partilerin gündemde önemli bir yer tutmaktadır.

2019 Mart yerel seçimlerin, ülkemiz, Balıkesir ve halkımız için birçok bakımdan önem taşıdığını belirtmek isterim.

Şimdi herkesin merakla beklediği bizleri hangi siyasi kadroların yöneteceği hususudur. Ancak, yerel seçimin ekonomik ve siyasal arka planında yaşanan ekonomik ve siyasal sorunların faturasının bulunduğunun da unutmaması gereklidir. Seçmenin; ekonomik ve siyasi gidişat ile ilgili görüşü sandığa yansıyacak, yönetim tarafından yapılan uygulamaların halk nezdinde onaylanıp onaylanmadığı sandığa yansıyan bu sonuçla test edilecektir.

Her ne kadar 2019 Mart yerel seçimleri ülkenin bulunduğu durumla ilgili olarak genel seçim gibi olarak da görünse bile, bana göre yerel seçimlerin kendine has değerleri ve dinamikleri vardır. Nedir bunlar siyasi partiler her ne kadar görünürde yasal anlamda ittifak yapsalar da yapamasalar da; seçmen, bu ittifakı, adaylar üzerinden kendi seçim bölgelerinde hayata geçireceklerdir. 2019 Mart yerel seçiminde, bu eğilimin daha da güçlü olacağını görmemezlikten gelemeyiz ki, seçimle ilgili bütün veriler de bu yönde çıkmaktadır.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için, CHP zaten, sağcısı olsun solcusu olsun muhafazakârı olsun ve toplumun diğer düşünce yapısına sahip seçmeni olsun herkesin kabul gördüğü CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ı akıllıca bir hamle yaparak aday gösterdi. AK Partinin ise Zekai Kafaoğlu ve il başkanı Hasan Demiraslan arasında tercih yapacağı bazı çevrelerce dillendirilse de CHP’nin Ahmet Akın hamlesinden sonra Ak Partinin yazıyı kaleme aldığım 26/11/2018 (Pazartesi) günü, öğrenmiş olduğum kesin bilgiye göre seçime halen Karesi Belediye Başkanı olan ve Karesi Belediye Başkan Aday Adayı olan Yücel Yılmaz’ı, Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak Salı günü (bugün) yapılacak Ak Parti Grup Toplantısında açıklanacağı bu nedenle Yücel Yılmaz’ın da tanıtım için Ankara’ya çağrıldığı kesinleşmiştir. İYİ Parti ise CHP ile yapılan protokol neticesinde Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için aday gösterilmeyebilir ancak, aday gösterilmesi durumun da ise Balıkesir parti teşkilatını da İsmail Ok’un ismi öne çıksa bile İYİ Parti yönetimi başka bir adayla seçime gidebilir. MHP de ise tam bir sessizlik hâkim. Kaldı ki, AK Parti ile yapılan ittifak doğrultusunda Balıkesir’de tutum sergileyeceği de yadsınmayacaktır.

Bandırma’da ise AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayının Yücel Yılmaz’ın olmasından sonra kimin aday gösterileceği merakla bekleniyor. CHP’de ise yarışın Dursun Mirza, Metin Ok, Tolga Tosun arasında geçtiği ancak, genel merkezinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterdiği Ahmet Akın’a İlçe belediye başkan adaylarını tespit etmesi için yetki verdiği, Akın’ın ise gerek parti tabanın gerekse halkın nabzını tutarak seçim kazanacak adayları tercih edeceğini yakın çevresiyle paylaştığını ve bu yönde kılı kırk yararak aday tespiti yaptığını biliyorum. İYİ Parti’de Bandırma’dan aday adayı olarak bir kişinin başvuru yaptığı bilinmektedir. İYİ Parti Genel Merkezinin ise aday tespitinde titiz ve stratejik davranacağını düşünmekteyim. Çünkü, bu seçim İYİ Parti için bir kırılma noktası olabilir.

Buradan aday gösterilecek bütün adaylara şunu söylemek istiyorum. Hangi partiden olursanız olun bölgenizdeki halkın menfaatlerini hep önde tutun. 2019 Mart yerel seçimlerinin hepimize hayırlar getirmesini diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.