güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Temiz ve Etkili Siyaset..!

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:48

Evet, hemen hemen her daim ağzımıza pelesenk olmuştur; ‘bu memleket için dürüst, çalmayan, çırpmayan siyasetçiler lazım’ demek. Ama seçtiğimiz hiçbir siyasetçiden de memnun ve mutlaka onlara yakıştırdığımız olumsuzlukları düşünürüz. Kesin çalıyordur, çırpıyordur, kendi kesesini dolduruyordur, demeye devam ediyoruz. Bende aslında çoğu kez böyle düşünüyorum; ama bir farkla mutlaka seçilerek geldikleri makamların hakkını vererek tabiri caizse oturdukları koltukları her anlamda dolduran siyasetçilerimizin olduğunu da biliyorum.

Aslına bakarsanız bizim, haklarında olumsuz düşünceler beslediğimiz siyasetçilerin bizim böyle düşünmemizde payları çok. Çünkü siyasetçiler seçilene kadar seçmenle neredeyse kol kola gezerken, onların halini hatırını sorarken bir bakmışsınız seçildikten sonra kendini bilmez bu siyasetçileri arayın ki bulasınız. Bu tip siyasetçilere de bir noktada hak veriyorum. Bizim ülkemizde siyaset partilerin genel merkezlerinde şekillenir. Böyle olunca da, siyasete atılanlar ilk önce başta parti genel başkanlarının gözüne girmek için yapmadık manevra bırakmazlar. Bunun içinde parti genel merkezlerinde görev alan yine onlar gibi siyasetçi olan genel sekreterlerden, genel başkan yardımcılarına, parti meclis üyelerinden tutun da yürütme kurullarında görevli kişilerin keyiflerini yerine getirerek ancak parti genel başkanlarına ulaşmaya çalışırlar. Artık sıra genel başkana gelmiştir. Esas onların da keyiflerinin yerine getirilmesine sıra gelir. Aday gösterilmek için oraya kadar mücadele etmiş siyasetçi bu sefer ne yapıyor tabi ki de, genel başkanın keyfini yerine getirmek için kendi benliğinden uzaklaşarak birçok takla atmaya başlıyor, atıyor da. Kim çok takla atarsa o adaylığı kapıyor. Durum, ne kadar da vahim aslında. Halk için siyaset yapmak için yola çıktığını söyleyen birçok siyasetçi bir bakmış genel başkanın kuklası oluvermiş, bununla da kalsa iyi genel başkana ulaşmak için yardımını alan herkesin şamar oğlanı haline geliyor, çünkü artık diyet ödeme zamanı gelmiştir. Şimdi sizlere soruyorum. Bizdeki siyasi partilerin yapısının cemaatlerden, tarikatlardan ne farkı kaldı? Orda da bir şeyh, bir imam, bir hoca oluyor. Herkes onun gözüne girmek için elinden geleni yapıyor belki bazen dinden çıkacak işler bile yapıyorlar. Partilerimizde de genel başkanın emrine giren siyasetçiler genel başkan ne diyorsa onu yapıyorlar. Kalk! Kalk, yat! Yat, el kaldır! El indir, şeklindeki talimatları da genel başkanlarından alarak siyasete devam ediyorlar. Peki, ne oluyor o zaman? Bir bakmışsın halk için yola çıkan siyasetçi bu yoldan çoktan sapmış: kendisi için, parti başkanı için, etrafına toplanmış menfaatçiler, rantçılar için siyaset yapmaya başlamış.

Hangi işi yaparsak yapalım, ilk önce insanlık mayamızın iyi olması lazım. Mayamızda dürüstlük, doğruluk, çalışkanlık olursa, bu yaptığımız siyasete de yansır. Ama bunlar zaten temelde yoksa bir insanda; düşünün onun bir makama seçildiğini, vay geldi bu milletin haline o zaman. Temiz siyaset temiz insan olmamızdan geçiyor.

Buradan 31 Mart’ta yapılacak Yerel Seçimlerinde aday gösterilen belediye başkan ve meclis üyeliği adaylarına sesleniyorum. Parti genel başkanınızın karizmasıyla, etrafınıza topladığınız ve bazen onların tesiri altında hakaret ettiğiniz şakşakçılarınızla, zengin insanların aday gösterilmesi ile, esnaf ziyaretleri ile twitter, instagram ve facebooktan paylaşım yaparak, üç beş tane trol bulup sosyal medya üzerinden propaganda yaptırarak seçim kazanılmıyor. Seçim, bütün bir şehrin en ücra mahallesinden tutun da şehrin sınır noktalarında bulunan köylerde yaşayan seçmenlere de ulaşarak kazanılıyor. Seçim kazanmak topyekün bir çalışma sonucunda kazanılır. Bunun için ilk önce şehrimizin insanının ihtiyaçlarını öncelikli tutacaksınız, tabi ki de; sosyal medya da kullanılacak ama, esas olan daha büyük seçmen kitlelerine ulaşmak, bunun için de siz adayların kendinizi daha iyi tanıtabilmeniz için, yerelde yayın yapan yazılı, sesli ve görsel medyayı da etkili kullanmanız gerekiyor. Şehrin nabzı bu tür yayın organlarında atıyor. Sizler belki seçmenin belirli bir kesimine ulaşıyorsunuz ama, yerel medya elindeki yayın organları ile en ücra köşelerine kadar sesimizi, sesinizi duyuruyor. Bu enstrümanı iyi kullanmayı bilmenizi tavsiye ediyorum.

Yerel Seçimlerde yarışan bütün adaylara başarılar diliyor, oy kullanacak seçmenin de particilikten öteye giderek daha seçici davranarak kendisine ve şehre en faydalı adayı tespit ederek oy kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.