SON DAKİKA
Hava Durumu

Bunaltan Bekleyiş..!

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimlere artık sayılı günler kalmasına rağmen partiler Bandırma adaylarını henüz açıklamadılar. Ancak, şehirde partilerin gösterebilecekleri adaylar konusunda bir çok isim dolaşıp durmakta. Partiler sanki birbirlerini takip ediyormuşçasına hareket ediyorlar. Biri, bir diğerinin adayını açıklamasını bekliyor kendi adaylarını açıklamak için. Partilerin bu şeklide bir düşünceleri varsa benden söylemesi bu düşünce hiç doğru bir düşünce değil.

Bildiğiniz üzere atasözlerimiz belirli bir tecrübe sonunda söylenmiş özlü sözlerdir. Bir atasözümüz ne der “Erken kalkan yol alır…” evet bu atasözü tamda bu konuda söylenmiş gibi. Sayın parti yetkilileri adayların geç açıklanması partinize, aday adaylarına ve seçmene hiçbir fayda sağlamamaktadır. Herkes konumuna göre kendi çapında bazı beklentiler içinde. Bu kesimden bir tanesi de aday adayları ki, biran önce aday gösterilip gösterilmeyeceklerini öğrenip sahalara aday sıfatıyla inmek için bekleyiş içindeler. Adayların açıklanmasının geciktiği her gün aday adaylarında bulunan heyecan tükenmekte, bu heyecanın yerini artık tedirginlik almış durumda. Bu tedirginliğin ardından gelecek duygu ise bananecilik olacaktır. Bunun olması demek adaylardaki aşkın, şevkin kırılması demek anlamına gelir ki, bu da seçime girecek partileri her anlamda olumsuz etkileyecektir.

Partilerin yetkili organlarına buradan seslenmek istiyorum; “Adaylarınızı biran önce belirleyin ve belirsizliğe artık bir son verin!”. Kimsenin kimseyle bu şekilde oynamaya ve oyalamaya hakkı yok. Artık açıklayın, insanlar işlerine baksınlar. Adaylar zamanı geçmeden projeleri ile birlikte kendilerini halka tanıtmaya başlasınlar. Adaylarınızı açıklamayarak seçmene de haksızlık ve saygısızlık yapıyorsunuz. İnsanların oy verecekleri adayları tam manasıyla tanımaya hakları var. Adaylarınızı açıklamayarak seçmenin bu hakkını kullanmalarını engelliyorsunuz veya eksik kullanmalarına vesile oluyorsunuz.

Aday açıklamasının gecikmesinin doğurduğu bir diğer sonuç ise; adayı açıklanmayan şehirlerde aday adayları veya aday adayı olmadığı halde aday gösterilebilecek kişiler üzerinde gelişen dedikodular ve buna bağlı olarak bir sürü bilgi kirliliği. Bazen aday gösterilecek veya gösterilmeyecek kişileri ve onları sevenlerini birbirine düşürecek şekilde olur olmaz şeyler konuşulmaya başlandı bile. Bunun şuan ki tek sebebi partilerin adaylarını açıklamamaları.

Sonuca bakarsak, partilerin aday gösterme sürecinde göstermiş oldukları bu tutum gerek aday adaylarını gerekse seçmeni iyice sıkmış ve bunaltmıştır. Bir sahipsizlik havası estirmiştir. Benim aday adaylarına ve seçmene naçizane tavsiyem; kim aday gösterilirse gösterilsin unutmayın bu şehirde hep birlikte yaşayacağız. Birbirimizin yüzüne bakamayacak şekilde söz ve eylemlerde bulunmayalım. Seçimler, makamlar, mevkiler gelip geçicidir. Ama ortaya koyacağımız faziletli davranışlar baki kalır. Ne demiş Hz. Ali  “Fazilet kazanmak zor, rezilliğe inmek kolaydır.”

Kalın sağlıcakla…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.