güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

OKUMAK VE YAZMAK RÛHA ŞİFÂDIR

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2024 08:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 08:56

Toplumda birçok insan kendini geliştirmek adına nasıl hareket etmeli ve hayatına nasıl katkı sağlamalı? Kişilerin kendi  hayatına atıfta bulunarak hareket etmesi gerekirken, tam tersine oldukları yerde duruyorlar. Genel olarak birçok insan aynı düşünce ve davranıştalar. Kendilerini cezalandırmak adına bir odaya hapsetmiş gibiler. Bu ruh hâlini yaşayan insanlar maalesef, karamsar olmakla beraber özgüvenini yitirmiştir. Kendilerini değersiz ve yetersiz hissetmelerine neden olmuş bir vaziyetteler.

 Pekâlâ bu duruma nasıl bir çözüm bulabilirler? En önemlisi yaşadıkları bu ruh hâlinin farkındalar mı? Yetiştirme tarzları nasıl olursa olsun kendi hayatlarını yön vererek, kendilerini geliştirmeleri gerekir. En verimli tarlaya tohum atarak sabırla filizlenmesini beklemeleri, hayatlarına büyük katkı sağlar. Nasıl yani? Derseniz tarlamız kitap okuyarak verim alır, ancak sadece okumak yetmez. Tohum atılan tarlanın filizlenmesi için, yazarak eyleme geçmek gerekir. Zira okumak ve yazmak rûha şifâdır.

Devrimizin getirileri sonucunda gençlerin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi, kitap okumayı sevmemeleridir. Buna neden olan en büyük problem telefona tablete olan düşkünlükleridir. Bireylerin buna çözüm bulmasını beklerken, genel olarak şikayet etmeleri çok üzücü. Okuyan yazan el pas tutmaz. Bireylerin evlatları için etkinlik düzenlemeleri ve akabinde örnek olmak açısından kendilerinin de okumak adına çaba göstermeleri şarttır. Yazmak ve okumak için öneride bulunarak çözüm noktasında ilk adımı atmış olurlar.

Örnek verecek olursak, günlük tutmak ve hatıra defteri yazmak güzel bir  başlangıçtır. Teknoloji ile çok alakadar olan gençler için, aileler şikayetçiler fakat çağımızın getirileri sonucunda, yaşanan her şey için gençler sorunlu değildir. Bu konuda kural koyarak hareket etmek en doğrusu olacaktır. Gözlemlediğim kadarıyla aile büyükleri muhabbet için bir araya geldiklerinde, ellerinden telefon düşmez vaziyetteler. Şimdi soruyorum bu konuda şikayetçi olan ailelere gençler mi sorunlu yoksa siz mi?

 Bunu bir düşünün derim, evladına kural koyarak bir saat eline telefon veren aile bireyi, vakit dolduğunda sizce kural çiğnememek adına harekete geçiyor mu? Genellikle bazı aileler vakit geçse dahi, başından savmak için hareket ediyor ve bununla da yetinmeyerek evlâdından başarı adına gelişme bekliyor. Bu denli davranışı sağladığınız halde nasıl böyle bir beklentiye girersiniz? Akıl alır gibi değil doğrusu.

Geçmişten günümüze, bilginin yegâne kaynağı olan kitaplar, birçoğumuzun vazgeçilmez yol arkadaşlarıdır. Her kitap, okuyucusuna bambaşka hayatlar, insanlar ve karakterler sunar. Yaşama dair yeni bakış açıları kazandırır. Kitap okumak, bir “Boş zaman aktivitesi” olmaktan ziyade; iyi bir alışkanlık ve kişinin kendisini geliştirme yolundaki en mükemmel yöntemlerden biridir. Okuyucunun yazmak adına kaleme aldıkları satırlarla, düşünce dünyasına yeni ufuklar açar ve  ruhunu besler. Evladına yardımcı olmaya çalışan ailelerin sıkıntılarından biri de, evladının arkadaş çevresinin iyi olmamasıdır. Bu durumda yapılması gereken, üsluplu sakin mizahta davranış sağlayarak çocuğuyla iletişim sağlanmasıdır. Kitaplar aynalardır; onlarda yalnızca zaten içinizde olanı görürsünüz. (Carlos Ruiz Zafón) Çok doğru çocuğunuzun içindeki var olan duygu akımını ortaya çıkarmak için hareket etmeye ne dersiniz?

Esenlikle kalın.

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.