güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SÜREGEN HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLAR 

Yazının Giriş Tarihi: 30.04.2024 08:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 08:34

g-Depresyon

Hastanede yatan çocuklarda depresyon genellikie süreksizdir. Ailelerinden ayrılma durumuna cocuğu daha kolay hazırlayabilmek için hemşire çocuğun ilgisini başka yöne çekmelidir. Onu zihinsel vönden oyalayabilecek etkinlikler sağlanmalı ve çocuğun sürekli olarak ailesini düşünmesi engellenmelidir.

h-Regresyon

Cocuğun hastanede güvenlik ve sevgi gereksinimlerinin karşılanmaması durumunda, gerileme görülür. Bu gereksinimlerini karşılama sonucunda regresyon davranışları düzelir. Regresyon zorluklar karşısında çocuğun gösterdiği kendinden küçük davranışlar göstermedir.

ı-İnkar

Hastanedeki çocuklar tarafindan sık sık kullanilan bir duygusal tepkidir.Çocuğun problemlerini belirleyip, çözüm getirmek gerekir. İnkar yok edilmesi en zor olan psikolojik sorunlardan biridir.

i-Hayal Kırıklığı

Çocuğun kendi kendine yapması gereken işleri başaramadığında veya anne-babasının hastane personelinin ona verdikleri sözü tutumadıklarında görülen tepkidir.Hastanede bir süre kalmak zorunda olan çocuk anne-babasının onu cezalandırdiğıni, hastanede yalniz başına birakıp gittiklerini düşünerek, onlara olan güveni sarsılır, ve hayal kırıklığına uğrar.

j-Düşmanlık

Çocuk hastane personelinin hepsini ve anne -babasıni kendisine karşı bir güç olarak görür. Kızgınliğını ifadede kendini bağımsız hissetmeyen çocuk konuşmayı reddedebilir ve o ortamdan ayrılmak ister. Çocuk, anne babaya kendisini evden ayırıp hastaneye yatırdıkları için doktor ve hemşireye de iğne yapıp canını acıttıkları için düşmanlık duyar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.