güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Kağıt İşleri Çalışmaları İçin Araç Gereç Özellikleri

Yazının Giriş Tarihi: 30.07.2023 08:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.07.2023 08:42

Kağıt: Kağıt işleri çalışmalarında her türlü kağıt kullanılabilir. Dergi mecmua gazete kağıtları paket kağıtları el işi kağıdı fon kağıdı vb. kullanılacak olan kağıtlar rahatlıkla katlanabilme ki kesilebilmelidir. Yapılacak çalışmaların özelliklerine uygun kağıt seçmeye dikkat edilmelidir. Örneğin kağıt yuvarlama için yumuşak ve ince kağıtlar kağıt katlama için kesin hatları belli eden kağıtlar kullanılmalıdır.

Makas: Okul öncesi kurumlarında kullanılacak olan makas çocukların tutabilecekleri büyüklükte olmalıdır. Çocuklara zarar vermemesi için sivri uçlu makaslar çocukların tutabilecekleri büyüklükte olmalıdır. Çocuklara zarar vermemesi için sivri uçlu makaslar yerine ucu küt olanlar tercih edilmelidir. Makas kağıdı kolayca kesebilecek özellikte olmalıdır.

Yapıştırıcı: Etkinliklerde kullanılacak yapıştırıcılar kokusuz ve iyi yapıştırma özelliğine sahip olmalıdır.

Kağıt İşleri Temel Teknikleri

Kağıt işleri temel olarak dört teknikten oluşur. Çocuğa öğretilmesi gereken bu temel teknikler şunlardır.

1 Kağıdı Yuvarlama: Kağıdı bir ucundan tutup kalem makas arkası gibi aletlerle yuvarlayarak kullanma işine yuvarlama denir.

2 Kağıt Kesme: Kağıt üzerine çizilen herhangi bir şeklin makas yardımıyla kesilip çıkarılması işine denir. Çocuğa önce makas tutma ve düz çizgi üzerinden kesme çalışmaları yaptırılır. Önce basit şekiller daha sonra ayrıntılı şekiller kestirilir.

3 Kağıt Yırtma: Kullanılmak istenen kağıdın istenilen şekilde makas kullanmadan elle parçalanmasına yırtma tekniği denir.

4 Kağıt Katlama: Kullanılacak olan kağıdın uygun genişlikte keskin hatlarla belirlenmesine katlama denir. Katlama tekniği kullanılarak değişik şekiller elde edilebilir. Mukavva hariç her türlü kağıtla katlama yapılabilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.