SON DAKİKA
Hava Durumu

İNEK SÜTÜ İLE BESLENME

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2023 00:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 23:41

Anne yokluğunda ya da herhangi bir nedenle annenin bebeğine süt veremediği durumlarda hayvan sütlerinden yararlanılır. En çok da inek sütü kullanılır. İçindeki demir kolay emilmediği, çabuk mikroplandığı, gizli bağırsak kanamalarına ve alerjilere neden olduğu için, zorunlu kalmadıkça inek sütü kullanılmamalıdır.

İnek sütünün bileşimi anne sütünün bileşiminden farklıdır. Özellikle ilk aylarda bebeğin sindirim sistemine uygun değildir. Kullanılırken anne sütüne benzetilmeye çalışılarak bebeğe uygun duruma getirilir. İnek sütü demir ve vitamin yönünden yetersizdir.

 Tek başına uzun süre kullanılması doğru değildir. İnek sütü ile beslenmek zorunda olan bebeklere, erkenden demir vermek kansızlığı önler. Ayrıca doktorun önerisine göre meyve suları ve tüm vitaminleri içeren damla ya da şuruplar da verilebilir.

İnek Sütünün Bileşimi

İnek sütü de protein, yağ, şeker, mineral, vitamin ve sudan oluşur. Ancak bu besin öğelerinin hepsi anne sütündeki gibi bebeğin ihtiyacını karşılayacak nitelikte ya da oranda değildir.

İnek sütündeki protein anne sütündekinden daha fazladır. Ancak kalitesi düşüktür. Yağ oranı hemen hemen aynıdır, sindirimi daha zordur. Şeker yönünden yetersizdir. Mineral yoğunluğu daha fazladır fakat bebek için uygun değildir. Vitaminler de yetersizdir. Su oranı hemen hemen aynıdır.

Bir sonraki sayfadaki tabloda, insan ve inek sütlerinin 100 gr larının ortalama enerji ve besin öğeleri, değerleri verilmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.