SON DAKİKA
Hava Durumu

ANNE SÜTÜYLE BESLENME

Yazının Giriş Tarihi: 30.10.2023 08:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 08:34

Anne sütü yeni doğan bebek için en iyi besindir. Yeni doğan bebeğin sindirim sistemine ve gereksinimlerine en uygun besin anne sütüdür. Bebeği anne sütüyle beslemenin yararları şöyle sıralanabilir:

1- Anne sütünün bileşiminde bulunan besin öğeleri bebeğin büyüme ve gelişmesine diğer besinlerden daha uygundur.

2- Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalar anne sütüyle beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıklarına daha az rastlandığını göster-

mektedir.

3- Anne sütü bebekte alerji yapmaz.

4- Anne sütüyle beslenen bebeklerde bağırsak bozukluğu, gaz sancıları, kusma, beslenme bozukluğu vb. durumlara daha az rastlanmaktadır.

5- Anne sütü temiz ve mikropsuzdur.

6- Anne sütüyle beslenme daha ekonomik, kolay ve güvenilirdir.

KOLOSTRUM : Doğumdan sonraki ilk 2-3 gün içinde salgılanan anne sütüne Kolostrum adı verilir. Sarımtrak renkte olan bu süt normal sütten daha koyu kıvamdadır. Şeker ve yağ oranı az, protein ve mineralleri ise çoktur. Ayrıca bağışıklık cisimciklerinin çokluğu sebebiyle bebeği hastalıklardan korur. Kolostrum 9-10 gün içinde normal süte dönüşmeye başlar.

ANNE SÜTÜNÜN BİLEŞİMİ

Anne sütü protein, yağ, şeker, mineral, vitamin ve sudan oluşur.

Protein : Anne sütündeki proteinler bebeğin sindirebileceği niteliktedir. Kalitesi yüksektir. Yağlar : Anne sütü elzem yağ asitleri yönünden zengindir, sindirimi kolaydır.

Süt şekeri (laktoz): Anne sütündeki şeker bebeğin ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Mineraller : Anne sütündeki mineraller bebeğin özellikle ilk aylardaki ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Emilimi ve kullanımı kolaydır.

Vitaminler: Anne sütünde A, D, E, C, K ve B grubu vitaminleri bulunur. Bunların miktarı anneye uygulanan diyete göre değişir. Normal durumlarda bebek ilk 3-4 ay vitamin ihtiyacını anne sütüyle karşılayabilir. Bu aydan sonra vitamin ihtiyacını karşılamak için ek besinlere ihtiyaç duyulur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.