güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

2- İpli  Kukla

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2024 07:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2024 00:02

İpli kukla en çok hareket etme özelliğine sahip olan kukladır. Ipli kukla hazirlamak için önce el kuklasinda anlatıilan şekillerdeki biri seçilerek baş hazırlanir. Ancak vücut için farklı bir yöntem kullanilir. Vucüt eklem yerleri (boyun, bel, kol, dirsek, bilek, bacak, diz vb.) gevşek olacak şekilde bezden bir vücut hazırlanabilir. Vücut ayrı ayrı, birbirine orantılı bezlerden dikdörtgen şeklinde de hazırlanabilir. Sonra vücuda eklem yerlerinden biritler ile tutturulabilir. Böylece hareket etmeye elverişli olarak hazırlanan vücudun üzerine karaktere uygun giysiler giydirilir. ipli kuklanin hareket etmesini sağlayan ipleridir. Genellikle balıkçıların kullandığı misina bu iş için çok uygundur. Hem sağlamdır, hem incedir, hem de renksizdir fazla dikkat çekmez. Ama misina yerine sağlam, ince, beyaz renkte ipler de kullanılabilir.

 Önce çitalar çapraz (X) veya artı (+) şeklinde birbirine çakılarak kontrol çubuğu oluşturulur. Ipli kuklanın ayaklarına, dizlerine, el bileklerine, kollarina, başına, sirtina misina veya ip bağlanır. Baştan itibaren en az 30 cm yüksekte olacak șekilde önceden hazırlanan kontrol çubuğuna bağlanır. Ipler kontrol çubuğuna bağlanırken en merkeze baştan gelen, öne ayak ve bacaklardan gelen, sağ ve sola kolardan ve arkaya da sırttan gelen iplerin bağlanmasina dikkat edilir. lpler birbirine karışmadan bağlanmalıdır.

Bütün bağlantılar bittikten sonra kontrol çubuğu tutulur, ve kuklanın hiç hareket etmeden ayakta rahatça durabilecek durumda olup olmadiğI kontrol edilir. Kukla oynatılırken sol el ile kontrol çubuğu tutulur, diğer el ile istenilen hareketi sağlamak için yukarıdan gerekli olan ipler çekilir. Ipli kukla oynatmak oldukça fazla deneyim gerektirir. Bu yüzden öyküyü veya konuşmalari anlatan baska birileri olabileceği gibi öykü teypten de anlatilarak kuklalara hareket sağlanabilir.

3- Yüzük Kuklası

Yüzük kuklası için bir karakter belirlenir, kartona çizilir ve etrafı kesilir. Üzeri boyalar ile veya artık malzemelerle kahramanin Özelliklerine göre süslenir. Arkasina parmağa tam gelecek şekilde kartondan hazırlanan bir yüzük yapıştırılir. Aynı elde birkaç yüzük kukla bulundurularak da hikâye anlatılabilir. Yüzük kuklası şarkı, tekerleme söylemek için de kullanilabilir. Çocuklarla birlikte de yapilabilir. Çocukların yaptiğı kuklalarla öğretmen öyküler de anlatabilir.

4- Parmak Kuklası

ParmağI saracak büyüklükte bir karton silindir şeklinde kesilir ve yapıştırilır. Bir tarafina istenilen karakterin yüzü hazırlanir ve başI çeşitli kağıt ve artık malzemelerle süslenir. Parmağa geçirilerek oynatılır ve öykü anlatılır. Aynı anda birden fazla kukla parmaklara geçirilebilir. Elde veya sahnede oynatılabilir. Çocuklar tarafindan da kolayca ve zevkle hazırlanir. Çocuklarin da hazırladiğı kuklalarla öğretmen öykü anlatabilir. Bu çocukların çok hoşuna gider.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.