SON DAKİKA
Hava Durumu

Kadına Şiddet!

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47

Kadınlar; sevilmeye, sayılmaya, ilgi görmeye layık olan en değerlilerimizdir. Kadın demek; emek demek, fedakârlık demek,  karşılıksız sevgi ve güç demektir. Onlar bir anne, abla, yol gösterici, aileyi aile yapan değerlerdir. Kadının toplum üzerinde bu kadar emeği varken, onlara yapılan bu zulüm, bu işkence nedendir? Son yıllarda ne yazık ki kadına yönelik şiddetin her türlüsünü görüyoruz.

Kadına şiddet göstermek acizliğin, zayıflığın göstergesidir. Özellikle de erkekler tarafından kadına yapılan şiddet, erkeğin ne kadar güçsüz olduğunun, karaktersiz olduğunun göstergesidir. Kadına yapılan şiddete karşı toplum olarak sessiz kalmamalıyız. Başta kadınlar olmak üzere toplumun her kesimi kadınlarımızın haklarını aramalıdır.

Özellikle eşinden ayrılmış kadının eski eşi tarafından fiziksel ve psikolojik saldırıya uğradığını hepimiz görüyoruz.  Bu şiddetin en önemli nedeni ise eğitimsizlik, bilinçsiz çocuk yetiştirmek, kötü çevre, aile bireylerinin çocuğa kötü model olması vb. gibi nedenleri sayabiliriz. Kadına yapılan işkence ve zulüm acizliğin en bariz göstergesidir. Ülkemizde kadına yönelik şiddetin bir an önce son bulması gerekiyor. Devlet kadın şiddet görmeden önce gerekli önleyici tedbirleri almalıdır. Hukuk sistemi ise kadına şiddet uygulayan, kadını öldüren canilere gereken en ağır cezayı vermelidir ve bu konuda asla ve asla geri adım atılmamalıdır. Ne de olsa üç beş yıl hapiste yatarım, daha sonra af çıkar ve özgürlüğüme kavuşurum düşüncesi içinde olan caniler ne yazık ki kadınlarımızı katletmekte ve bunu da erkeklik saymaktadır. Erkeklik bu olmasa gerekir. Gerçek bir eş kadınına sahip çıkmalı, onu her türlü olumsuzluklardan korumalı ve sevmelidir.

İnsan olan, insanlıktan nasibini alan bir erkek kadına asla el kaldırmamalıdır. Aslında şiddetin hiçbir şeklini uygulamamalıdır. Çünkü şiddet demek sadece fiziksel değil aynı zamanda toplumda fiziksel şiddetin yanında sözlü ve psikolojik şiddet gören birçok kadınımız mevcut. Aynı zamanda geleceğin anneleri ve babaları olacak olan çocuklarımızı bilinçli, duyarlı birer bireyler olmaları için iyi yetiştirmeliyiz. Çünkü toplumdaki her bir kötü olayın kaynağı ailedeki eğitimin eksikliğinden veya ailedeki kötü örnek davranışlardan kaynaklandığı da kaçınılmaz bir gerçektir.

Gelin artık toplum olarak bütün var gücümüzle kadına yönelik her türlü zulme, eziyete, işkenceye dur diyelim. Kadına destek olmak demek aileyi ayakta tutmak demektir. Aileyi ayakta tutmak demek toplumu ayakta tutmak demektir.

Daha fazla geç kalmadan birey olarak her türlü şiddete karşı, fikir birliği, söylem birliği, eylem birliği içerisinde olmalıyız. Sizce de artık bunun zamanı geldi de geçmiyor mu?

 Sevgiyle kalın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.