SON DAKİKA
Hava Durumu

UNUTULAN VEYA UNUTTURULAN ÇANAKKALE KARA HARPLERİ

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48

Bu günün sonunda:

57.Alay 180 Rakımlı Tepeyi – Cesaret Tepe – Serçe Tepe’ye kadar ele geçirdi.

27. Alay Kırmızısırt’ı ele geçirdi.

77. Alay Komutanı ve 27.Alay 1. tabur kom. Binb. İbrahim arasında yaşanan bir karışıklık neticesinde Kanlısırt terk edildi.

Anzak askerleri: Cesarettepe, Kabaksırtı, Bombasırtı, Merkeztepe, Sivritepe, Şehitlertepesi batısı, Yeşiltarla ve güneyini ele geçirmiştir.

İngilizlerin iki Tümenli Anzak Kolordusu, başlangıçta 4.000 kişilik kuvvetle dört Türk takımı karşısında karaya çıkarak ilk sırtları tutmada başarılı olmuş, yaklaşık 12.000 kişilik kuvvetiyle iki Türk Alayının karşı taarruzu karşında çekilmek zorunda kalmış ve 16.000 mevcudu ile bir Türk Tümeni karşısında donanmasının çok kuvvetli ateş himayesine rağmen sahildeki ilk sırtlara yapışıp kalmıştır.  Bu sebeple çıkarma başarılı olmuş ise de hedefe varılamamış olması açısından başarısızlıkla sonuçlanmış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

25 Nisan gününün akşamında, Anzak askerleri dar bir kara parçasına sıkışmışlardı. Çıkarma yerindeki birliklerin geri alınması isteniyordu. General Birwood, General Hamilton’a gönderdiği raporunda -bütün askerlerinin geriye çekmek zorunda kalacağını- yazıyordu. General Hamilton saat.23.00’te Arıburnu cephesine gelerek duruma el koydu. Karaya çıkarılmış bir kolordunun tekrar geriye alınması da kolay değildi. Bunun için en az iki günlük bir süre geçerli idi. Avustralya denizaltısı AE2’nin Boğazı geçtiği haberi gelince General Hamilton çekilme kararını reddetti ve şu emri verdi: Avustralya denizaltı gemisi boğazı geçmiştir. Askerler ve subaylara yerlerini tutup korumaya son derece çaba göstermelerini bizzat söyleyiniz. İşin zor taraflarını atlattınız. Artık size kalan iş, güvenliğinizi tamamı ile sağlayıncaya kadar siper kazmak, siper kazmak, siper kazmaktır… 

3). ALDATMA ÇIKARMASI:

KUMKALE:

General Hamilton, Fransız birlikleri komutanlığına 18 Nisan günü verdiği emirde Gelibolu Yarımadası'na çıkarılacak birliklerin harekâtına yardım etmek için Çanakkale Boğazı'nın Anadolu yakasında bulunan Türk kuvvetlerinin meşgul edilmesi amacı ile Kumkale dolaylarına Aldatma niteliğinde çıkarma yapma görevini açıklamıştı.

Türk birliği olarak Kumkale'de 31. Alay'ın 6. Bölüğü (3 takımlı) görevliydi.

Buraya çıkacak Fransız kuvveti 3.000’i aşkın asker ve 4 toplu bir sahra bataryası idi.

Fransız filosu, 24 Nisan saat 22.00'de Mondros Limanı'ndan hareket ederek 25 Nisan günü güneş doğmadan saat 03.00 sıralarında muharebe yerlerini aldılar. Kumkale çıkarma kuvvetlerini beş taşıt gemisi taşıyordu. Filo saat 04.30'da Kumkale önlerine muharebe yerlerini alarak saat 05.15'te bombardımana başladı. Jaurequibery ve IV. Henry muharebe gemileri Kumkale'ye ve Kumkale-Orhaniye arasındaki kesime ateşlerini yönelttiler. Saat 06.20'de ilk çıkarma kafileleri filikalara yüklenmeye başladı. Saat 07.00'ye doğru bağlama halatlarını alıp taşıt gemilerinden ayrılarak Kumkale'ye doğru yöneldiler. Akıntı sebebi ile yer yer dağılmalarla duraksayan filikalara İntepe'deki bataryalardan açılan topçu ateşleriyle zayiat verdirildikten sonra saat 10.00 sularında karaya ayak basabildiler. Saat 10.00'dan sonra çıkarmanın hızı arttırıldı. Kumkale'deki tarihî kale harabesi ve Kumkale köyü Fransızların eline geçti. Akşama kadar tüm Fransız tugayı karaya çıkarıldı. Orhaniye sırtlarının kuzeyindeki sazlıklar hattında kurulan kıyı başı, Fransız tugayının varabildiği son aşama oldu. Saat 17.30'a kadar bütün Fransız tugayı, topçusu ve diğer bağlı birlikleri ile çıkarmasını tamamlamıştı. Saat 17.00'den itibaren çıkarma kafileleri seyrekleşmiştir. Saat 19.00'da gece taarruzu başladı. İleri atılan Türk birlikleri kıyıda bulunan Fransız askerleri üzerine taarruz ettiler. Buradaki çıkarma kuvvetleri, taarruz eden birliklerimizden sayıca çok kuvvetliydi. Ağır makineli tüfeklerin yan ateşleri ve mevzideki piyade kuvvetleriyle şiddetli karşı koyulması neticesinde taarruz başarılı olamadı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.