SON DAKİKA
Hava Durumu

Toplumumuz Neden Ulusal Öneme yahut Yerel Öneme Ait Tarihleri Gereği Gibi Değerlendirmez ve Kutlamaz

Yazının Giriş Tarihi: 18.10.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.10.2023 18:51

Toplumumuzda bir kısım insanımız yerel açıdan, ulusal açıdan önemli tarihleri irdelemekten, değerlendirtmekten uzak durur bunu anlamak oldukça zordur. Yerel açıdan toplumun vir kısmının önem verip değerlendirdiği kutladığı seremoniler düzenlediği tarihleri toplumumuzun önemli bir kısmı umursamaz. Tabiri caizse kale almaz. Bu ülkemizde olduğu gibi bandırmamızda da böyledir.

Bunun bandırma açısından en son örneğini ilimiz toplumunun bir kısmının hatta il açısından önemli bir kısmının değerlendirip kutladığı, seremoniler düzenlediği Balıkesir veya Balıkesirliler gününü bandırmamız gereği gibi değerlendirip kutlamamıştır düşüncesindeyim. Hepimiz bilmekteyiz ki ülkemizde son yıllarda illerimizden bazıları söz konusu ilin trafik kod numarasını aynı olduğu ayın aynı nolu gününü ile ait ve il sakinlerine ait gün olarak değerlendirip seremonilerle kutlamayı, değerlendirmeyi uygulamaya koymuştur.

Nitekim bu uygulama Balıkesir’imiz için de yılın onuncu ayının onuncu günü Balıkesir, bir başka tabirle Balıkesirliler günü olarak tespit edilmiş ve Balıkesir’imizde kutlanmaya seremonilerle değerlendirme uygulaması başlamış, başlatılmıştır. Geçtiğimiz haftalarda söz konusu tarih ilimizde kutlanırken Bandırmamız da hatta Güney Marmara kesimindeki ilçelerimizde gerekli ilgiyi, gerektiği şekilde görüp değerlendirilememiş, bu konularda önem arz edecek şekilde seremonilerle kutlanamamıştır düşüncesindeyim. Bandırmamız bu uygulamanın başından beri bu konuya gerekli şekilde yönelmemiş, gerekli şekilde seremoniler bandırmamızda görülememiştir kanaatindeyim.

Belki il çapındaki merkezdeki Balıkesirliler günü kutlamalarına bandırmamız da il yönetimi çapındaki protokol icabı yapılan seremonilere katkı vermiştir ama bandırmamız halkında bu güne başlangıçtan bu güne gelene kadar ilçe halkımızın büyük çoğunluğunun katılıp bu günü değerlendirdiği bence söylenemeyecek durumdadır. Şunu da vurgulamak isterim ki bandırmamızın il merkezi ile bu gibi uygulamalarda bağdaşamamasını sağlayacak bir sebebi de mevcut gözükmektedir düşüncesindeyim. Özellikle spor açısından, futbol açısından merkezdeki ve bandırmadaki futbol takımları taraftarları açısından bir uyuşmazlık mevcut gözükmektedir.

Bu uyuşmazlık daha ziyade bandırmamızdaki bandırmaspor taraftarlarını Balıkesir’e ve Balıkesirspor’a karşı gösterdikleri tepkilerde dile getirilmekte, Bandırmaspor taraftarları olan kişilerin Balıkesir’den ayrılık hissettiklerini onlarla uyuşamadıklarını gösteren “inadına 10,5” tabiriyle kendilerinin Balıkesir’den farklı olduklarını dile getirmeleri ortaya koymaktadır düşüncesindeyim.

Spor açısından spor faaliyetleri açısından kendini Balıkesirlilerden ayrı görüp ayrı hissedip Balıkesir’in il kodunu kabul etmeyen ondan farklı olduklarını gösterebilmek için kendilerine “inadına 10,5” tabiriyle ifade etmeye çalışan Bandırmalıların Balıkesirliler gününü gereği gibi kutlamamalarını yadırgamamak, doğal karşılamak kaçınılmazdır kanaatindeyim. Kaldı ki Bandırmamızın idari açıdan il olabilme çabaları açısından rakip görüp onun yönetiminden kurtulmaya çabalamaları nedeniyle Balıkesir’i rakip görüp onun Balıkesirliler günü olarak ortaya koyduğu değerlendirme seremonilerine de yeteri kadar katkıda bulunmasını, bu uygulamaya katılmasını beklemekte oldukça zordur kanaatindeyim.

Bandırmamızın ve Bandırmalımızın Balıkesirliler günü değerlendirmesine ve kutlamasına yeteri kadar önem vermemesini ne yazık ki ülkemiz çapında Ankara’nın başkent oluşu kutlamalarına vermesi gereken değerde ve bu günü kutlama uygulamasına katkı vermekte ülke halkı açısından da görmek mümkündür. Ülke çapında Ankara’mızın başkent oluşunun 100. yıldönümünde bu tarihin değerlendirilmesinde toplumsal açıdan, ülke halkı açısından da gereği gibi katılma ve kutlama uygulaması gösterilmemiştir, gösterilememiştir kanaatindeyim.

Bu durumun sebebi olarak da halkımızın önemli bir kısmının Osmanlı devrinden kalma İstanbul’un başkent oluşuna alışkanlığı olarak düşünmemiz mümkündür. Ankara’mız başkent oluşunun 100. Yılını yaşarken ülkemiz bünyesinde son yıllarda artan Osmanlıcıların, yeni Osmanlıcıların, hilafetçilerin, saltanatçıların, tarikatçıların, cemaatçilerin ve bu konularda amaç teşkil etmiş siyasal faaliyetlerini bu fikirlere dayandıran siyasal partilerin taraftarlarının, üyelerinin bu fikirlere sahip olan kişilerin cumhuriyet rejimimizi ve bunun merkezi olan Ankara’mızı bit türlü kabul etmemeleri bu fikirlere yuğun rejimle yönetilen rejimle yönetilecek ve başkenti İstanbul olacak bir rejim veya devleti düşünmeleri olarak görmek mümkündür kanaatindeyim.

Bu düşüncede olan bireyler ve kitleler hayallerine ters düşen ve bu nedenle uygun görmedikleri Ankara’nın başkentliğini de kutlamamayı yeteri kadar değerlendirmemeyi tercih edip bu konudaki seremonileri azaltmayı başardıkları hiç değilse tepkilerini bu yolla dile getirmeyi gerçekleştirdikleri düşüncesindeyim. Bu fikirde olanların bu davranışlarına karşılık ülkemiz toplumunda büyük çoğunluğu oluşturduklarını düşündüğüm Kemalistlerin, cumhuriyetçilerin, parlamenter rejim taraftarlarının, laik ve medeni hukuka inanan kitlelerin Ankara’mızın başkent oluşunun 100. yıldönümünü daha büyük çapta etkinliklerle yurt çapımda seremonilerle kutlamaya yönelmemelerini de şaşkınlıkla görmekteyiz düşüncesindeyim. 

Bu durum acaba cumhuriyetimizin ilan ediliş tarih olan Cumhuriyet Bayramının 100. yılındaki bayram kutlamaları ve etkinliklerinde de aynı kayıtsızlık görülecek midir? merakını da şimdiden duymakta hissetmekteyim. Umarım Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü kutlamaları da toplumumuz açısından aynı lakayıtlıkla gereği gibi kutlama uygulamalarına değerlendirme seremonilerine ulusal açıdan az katkıyla gerçekleştirilmeyecektir.

Umarım ulus çapındaki geniş kitleleri oluşturan cumhuriyetçiler, parlamenter rejim taraftarları, laik sistem ve medeni hukuk taraftarları, Kemalistler, hepsinden önemlisi cumhuriyetimizin korunması Mustafa Kemal tarafından kendilerine emanet edilen gençlik bu tür uygulamalara katılmamaya izin vermeyecek, hiç değilse cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünün devlet çapında milletçe kutlanmasını gerçekleştirecektir. Cumhuriyet Bayramımız milletimize gençliğimize halkımıza şimdiden kutlu olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.