SON DAKİKA
Hava Durumu

PEYGAMBERLER TARİHİ

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:48

 

İSA NASIL BİRİYDİ?

15. İsa aracılığıyla Yehova Tanrı’yı daha iyi tanıdığımızı neden söyleyebiliriz?

15 İsa’nın yeryüzündeyken söylediği sözler ve yaptığı işler onu tanımamıza yardım eder. Üstelik İsa aracılığıyla Yehova Tanrı’yı daha iyi tanırız. Nasıl? Hatırlarsanız onun, Babasını kusursuz bir şekilde yansıttığını öğrendik. İsa’nın,  öğrencilerine “Beni görmüş olan Babamı da görmüş olur” demesinin nedeni buydu (Yuhanna 14:9). Kutsal Yazıların dört kitabı –Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri– bize İsa Mesih’in yaşamı, işleri ve nitelikleri hakkında çok şey anlatır.

16. İsa’nın duyurduğu başlıca mesaj neydi? Onun öğretilerinin kaynağı kimdi?

16 İsa, “Öğretmen” olarak tanınıyordu (Yuhanna 1:38; 13:13). Peki o ne öğretiyordu? En başta “krallığın iyi haberini.” Tanrı’nın gökte bulunan krallığı, tüm yeryüzü üzerinde hüküm sürecek ve itaatli insanlara sonsuz nimetler verecek bir yönetimdir (Matta 4:23). İsa’nın duyurduğu mesajın kaynağı kimdi? İsa “Öğrettiklerim benim değil, beni gönderenindir” dedi (Yuhanna 7:16). Evet, Yehova Tanrı insanların Krallığın iyi haberini duymasını istiyordu ve İsa Babasının bu isteğinin farkındaydı. 8. bölümde Tanrı’nın Krallığı ve bu Krallığın neler başaracağı hakkında daha çok şey öğreneceğiz.

17. (a) İsa iyi haberi nerelerde duyurdu? (b) İnsanlara öğretim vermek için neden çok emek verdi?

17 İsa iyi haberi nerelerde duyurdu? İnsanları bulabildiği her yerde; kırsal bölgelerde, şehirlerde, köylerde, meydanlarda, evlerde. İnsanların ayağına gelmesini beklemedi, kendisi onlara gitti (Markos 6:56; Luka 19:5, 6). İsa neden bu kadar emek verdi? İyi haberi duyurmak ve öğretmek için neden bu kadar çok zaman harcadı? Çünkü bunu yapmasını ondan Tanrı istiyordu. İsa her zaman Babasının isteğini yaptı (Yuhanna 8:28, 29). Ancak onun iyi haberi duyurmasının bir nedeni daha vardı. O, kendisini görmeye gelen kalabalıklara acıdı (Matta 9:35, 36’yı okuyun). Onlar, kendilerine Tanrı ve amaçları hakkındaki hakikati öğretmesi gereken din adamları tarafından ihmal edilmişlerdi. İsa halkın Krallıkla ilgili haberi duymaya ne kadar ihtiyacı olduğunu biliyordu.

18. Sizi İsa’nın en çok hangi nitelikleri etkiliyor?

 18 İsa şefkatli, sıcak, hassas ve sevgi dolu biriydi. Bu nedenle insanlar onu nazik buluyor ve rahatça yaklaşabiliyordu. Çocuklar bile onun yanında kendilerini rahat hissediyordu (Markos 10:13-16). İsa taraf tutmazdı. Yolsuzluk ve adaletsizlikten nefret ederdi (Matta 21:12, 13). Kadınların saygı görmediği ve hak sahibi olmadığı bir dönemde onlara saygılı davrandı (Yuhanna 4:9, 27). İsa gerçekten alçakgönüllüydü. Bir keresinde öğrencilerinin ayaklarını yıkadı, ki bu genellikle hizmetçilerin yaptığı bir işti.

 

İsa her yerde insanlara iyi haberi duyurdu

19. Hangi örnek İsa’nın başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlı olduğunu gösterir?

19 İsa başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlıydı. Bu özellikle Tanrı’nın ruhunun gücüyle mucizeler yaparak hastaları iyileştirdiğinde görüldü (Matta 14:14). Örneğin, cüzamlı bir adam İsa’ya gelip, “Sen beni temizleyebilirsin, yeter ki iste” dediğinde, o adamın sıkıntısını ve acısını yüreğinde  hissetti. İsa adama acıyarak elini uzatıp dokundu, “İsterim. Temiz ol” dedi. Ve hasta adam iyileşti! (Markos 1:40-42). O adamın kendini nasıl hissetmiş olabileceğini hayal edebiliyor musunuz?

SONUNA KADAR SADIK

20, 21. İsa Tanrı’ya vefayla itaat etme konusunda nasıl bir örnek oldu?

20 İsa Tanrı’ya vefayla itaat etme konusunda en iyi örnektir. O her şart altında, her tür muhalefet ve acıya rağmen gökteki Babasına sadık kaldı. Şeytan’ın ayartma çabalarına kararlı ve başarılı bir şekilde direndi (Matta 4:1-11). Kendi akrabalarından bazıları ona iman etmedi, hatta bir keresinde onun için “aklını kaçırmış” dediler (Markos 3:21). Fakat İsa onların kendisini etkilemesine izin vermedi. Tanrı’nın verdiği işi yapmaya devam etti. Hakaretlere ve işkenceye rağmen  özdenetimini kaybetmedi, kendisine zulmedenlere asla zarar vermeye çalışmadı (1. Petrus 2:21-23).

21 İsa, gaddar düşmanlarının elinde acılar içinde ölene dek Tanrı’ya sadık kaldı (Filipililer 2:8’i okuyun). İnsan olarak yaşamının son gününde nelere dayandığını bir düşünün. Tutuklandı, yalancı şahitlerce suçlandı, düzenbaz hâkimler tarafından suçlu bulundu, kalabalıkların alaylarına maruz kaldı ve askerlerden işkence gördü. Direğe çivilendiğinde “İşte tamamlandı” diye haykırarak son nefesini verdi (Yuhanna 19:30). Fakat öldükten sonraki üçüncü gün, gökteki Babası onu ruhi bir varlık olarak diriltti (1. Petrus 3:18). İsa birkaç hafta sonra da göğe döndü. Orada ‘Tanrı’nın sağına oturdu’ ve krallık yetkisini almayı bekledi (İbraniler 10:12, 13).

22. İsa’nın ölene kadar Tanrı’ya sadık kalması neyi başardı?

22 İsa’nın ölene kadar Tanrı’ya sadık kalması neyi başardı? Onun ölümü bize, Yehova’nın başlangıçta amaçladığı gibi, cennet yeryüzünde sonsuza dek yaşama fırsatı verir. İsa’nın ölümünün bunu nasıl mümkün kıldığı gelecek bölümde ele alınacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.