güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SEÇİM VE SİYASETÇİLER

Yazının Giriş Tarihi: 01.03.2024 08:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 19:08

Siyasal rejimimizde nedense demokratik kurallar bir türlü işletilmiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “sizlere hizmet gelmesi için, bize oy verin” anlatımdaki söylemine benzer söylemler yeni değil. Siyasal tarihimize baktığımızda, bu gibi hareket ve söylemlere tanık olmuşuzdur.

Çok partili demokrasiye geçiş dönemlerinde, Demokrat Parti’nin; Muhalefet milletvekillerinin milletvekili seçildiği illerin “İL” olmaktan çıkarılıp ilçe haline getirilmelerini sağlayan KIRŞEHİR olayını hepiniz biliyorsunuz.

Şimdi ilçemizin il olması gündeme taşınınca, rahmetli başbakan ve sonraki Cumhurbaşkanı TURGUT ÖZAL’ ın İskenderun’daki konuşmasını hatırlayın. Altan Öymen bu konuşmayı şöyle anlatır:

“…Konuşma sırasında gazeteci olarak oradaydım. Konuşmayı izleyen İskenderunluların o sırada dile getirdikleri istek, biliniyordu. İlçelerinin il olmasını istiyorlardı. Bunu slogan haline getirmişlerdi. Özal’a “İL, İL, İL” diye sesleniyorlardı. Özal’ın o isteği dört sözcüklü cevabı şu olmuştu:

“Oylar sizden il bizden”

Bu yanıt, o zamanlar aynı şimdi olduğu gibi çok eleştirilmişti.

Altan Öymen şöyle devam ediyor:

“… Biz bu konuşmadan sonra gazeteciler ile sohbet sırasında Özal’a bu verdiği sözü sormuştuk. “Biraz espri yapayım” dedim, “Ciddiye aldınız” diye yakınmıştı.”

Biz Bandırmalı olarak buna benzer olaydan 80 nolu plaka olayını rahmetli Demirel zamanda yaşamadık mı?

Bandırmalı olarak yine bir seçimin arifesindeyiz. Her türlü doğruluğu, olup olmayacağı belli olmayan vaatler verilirken, ne yazık ki zaman zaman demokratik kurallar içinde hareket edemiyoruz.

Bazı söylemler, seçilenlerin yerine, kayyum atamalar, verilen vaatlerin ciddiyet taşımaması, ne yazık ki demokratik ve hukuk devletinde olmaması gereken davranış biçimleridir.

Temennimiz, her bireyin vereceği oya saygı duyulmalı, demokratik değerlere saygılı bir seçim olması… Esen kalın…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.