güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

HUZURSUZLUK

Yazının Giriş Tarihi: 22.03.2024 09:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 09:30

HARESE nedir, bilir misin oğlum?

Arapça eski bir kelimedir. Bildiğin hırs, haris, ihtiras, muhteris sözleri buradan türemiştir.

Harese şudur evladım. Develere çöl gemileri derler bilirsin, bu mübarek hayvan üç hafta yemeden içmeden, aç susuz çölde yürür de yürür; o kadar dayanıklıdır yani. Ama bunların çölde çok sevdikleri bir diken vardır. Gördükleri yerde o dikeni koparır çiğnemeye başlarlar. Keskin diken devenin ağzında yaralar açar, o yaralardan kan akmaya başlar. Tuzlu kanın tadı dikeniyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Böylece yedikçe kanar, kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz ve engel olunmazsa kan kaybından ölür deve.

Bunun adı Haresedir. Demin de söylediğim, hırs, ihtiras, halis gibi kelimeler buradan gelir.

Bütün Ortadoğu‘nun adeti budur oğlum. Tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur…”

Yukarıdaki anlatım Ömer Zülfü Livaneli‘nin “Huzursuzluk” adlı kitabından alınmıştır. Aslında “Harese” bir Ortadoğu gerçeğidir, bir insanlık dramadır.

Yazar Livaneli, Mardinli Hüseyin ile işin zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikayesini anlatırken, biz okurları; Sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeği ile buluşturuyor…

Aslında “Harese” örneklemesi, kıssadan hisse çıkarılacak bir örnekleme. Ne yazık ki, halkının yüzde 74,9’unun kitap okumadığı bir zaman diliminde yaşıyoruz. Neyse, bu kitap okumama anekdotunu da konumuzun arasına sıkıştırmış olduk.

Bir başka yazarımızın bir başka kitabında buluşmak üzere diyorum ve Livaneli’nin “HUZURSUZLUK” adlı kitabının okunması dileğiyle, şimdilik esen kalın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.