SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Anneler Günü ve Tarihsel Gelişimi

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50

 

Mayıs ayının ikinci Pazar günü “Anneler günü” olarak kutlanır.

“Anneler günü” Eski Yunanistan’da “Tanrıların ulu anası” sayılan Rhea’ya düzenlenen törenlerle yapılırdı. 15 Mart’ta düzenlenen bu kutlama geleneği en eski “Anneler günü” sayılmaktadır.

“Anneler günü”’nün tarihçesi şöyle devam eder.

ABD’nin Filadelfiya eyaletinde, annesi ile birlikte Jarvis adında bir kız yaşamaktadır. Jarvis’in annesi, 9 Mayıs 1866’da ölür. Annesinden başka kimsesi olmayan Jarvis çok üzülür, yemeden içmeden kesilir, bir ara kendini öldürmeyi düşünür. Jarvis bu karamsarlıklar içersinde iken, komşusu olan bir adamın, “insanlar doğar, yaşar, öldür. Bu bir doğa yasasıdır…” gibi söylediği sözlerden etkilenir.

Jarvis karamsarlığını bırakır ve anne sevgisini, her gün annesinin mezarına çiçek götürerek devam ettirir. Aradan geçen belirli bir zaman sonra Jarvis’in arkadaşları onu ziyarete gelirler. Jarvis’e beyaz karanfiller getirirler. Jarvis bu güzel ve anlamlı davranışın etkisiyle şöyle der:

“Bir yıl içinde çektiğim acılar, bana şunu öğretti: Dünyada Anne sevgisinin yerini tutacak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelerimize ayıralım. O günü, annelerimizin sıcak anılarıyla dolduralım, onlarla yaşayalım. Böylece annelerimize karşı sevgi borcumuzu biraz ödemiş oluruz.”

Jarvis’in bu önerisi çok beğenildi. Olay gazetelerde manşet oldu ve 1908 yılı Mayıs ayının ikinci pazarı “anneler günü” olarak tüm Amerika’da kutlanmaya başladı.

9 Mayıs 1914’te ABD kongresi bugünü “anneler günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Bu kararı 43 ülke  hemen kabullendi.

Bizim ülkemizde ise, “Anneler günü” kutlamaları 1956 yılında başladı. İlk kutlama anısı olarak posta pullarının üstüne, Türk annesinin simgesi olan Zübeyde hanımın resmi basıldı. Sonraki yıllarda Nene Hatunla devam eden bu anmalar gelenekleşti. Anneler gününün simgesi olan beyaz karanfil halen sembol olarak kullanılsa da, ülkemizde “kır çiçeği” son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Ve Pazar günü kutlayacağımız anneler günü ile ilgili olarak, buraya kadar aktarmaya çalıştığımız “Anneler günü” tarihçesine benzer sohbetimizi, bütün annelerin gününü şükranlarımızla kutlarken, Cahit Sıtkı’nın birkaç mısrasını onlara armağan edelim:

“ANACIĞIM

Bir gün sılaya geldiğinde

Bir şeyler sezersin halimde,

Hiç şaşmayasın anacığım.

Başım koyup dizlerine,

Uzun uzun ağlayacağım

Bütün insanların yerine.”