SON DAKİKA
Hava Durumu

 ABİ KARDEŞ İLİŞKİSİ NASIL OLMALI?

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 21:10

                           

                       Abi kardeş ilişkisi  bazı insanların çok zor anlayacakları bir bağdır. Çünkü aynı anneden doğma ve tüm hayatını birbirini korumak ve birlikte olmak gibi güdüler üzerine kurmuşlardır. Fakat bazı abi kardeş ilişkilerinde zelzele misâli  çatlayan duvarlar oluşmaktadır. Çatlayan duvarları onarmak mümkün mü? Elbette mümkün, önemli olan kurulan abi kardeş bağının hiçbir zaman kopmaması ve bunun için yapılması gereken en büyük etken sevgi, saygı, merhamet ve en önemlisi muhabbettir. Aynı anneden doğarız ama hepimiz ayrı yollarda yol alırız. Kişiliğimiz hiçbir zaman aynı olmaz ve en önemli olan abi ve kardeşin birbirine olan sevgileri hiçbir zaman sona ermez. Kişiliğimiz gereği bazı abi ve kardeşlerin sevgilerini suretlerine bakınca anlarız.

                    En büyük sorumluluk abilerdedir. Tabii sorumluluklarını yerine getiriyorlarsa...Abi kardeş dediğin asla ayrılmaz bir bütündür çünkü abi  kardeş arasında asla kopamayacak kadar kuvvetli bir bağ vardır. Bunların yanısıra, abilerin kardeşlerine olan sevgisini ve muhabbetlerini onlardan esirgemeleri çok vahimdir. Hayatımızın her alanında yaşadığımız her duygu akımında yanımızda var olup, bizimle yaşadığımız her şeyi paylaşandır  abi. Abi kardeş ilişkisinde yaşananlar dışarıdan bakınca çok farklı görünür. Çünkü öyle abiler vardır ki, sevdiği kardeşine ailesine zaman ayırmak yerine, hayırlı işlerin peşinden koşar adımlarla yol alır ve unutur sevgisini şefkatini göstermeyi çünkü onun için ilk başta gelen hayırlı işler yapmaktır. Pekâlâ burada zaman ayırmaları gereken ve en başta gelen aile değil midir?

                      Hayatımızda olan her zorluğu birlikte aşmak, ve beraber vakit geçirmek bir kardeş için en önemli şeydir. Biz kardeş olarak heran bekleriz kafamızda binlerce soru var olur. Bu sorulara cevap verecek olan kişiler abilerdir. Her an yanımızda olamazlar bizim istediğimiz de bu değil zaten lâkin, ne kadar az vakitleri olsa dahi birlikte sohbet etmek için, bize zaman ayırmaları sorumluluklarının içerisinde yer alır. Biz kalbimize ekilen tohumu yemyeşil bir fidan olarak büyüten kardeşler, abilerden sevgi ve muhabbet istemekle fazla mı beklentiye giriyoruz sizce ne dersiniz?

                     Abi ile kardeş gökkuşağının renkleri gibidir. Ayırt etmesi zordur birbiriyle iç içedirler. Nesilden nesile kadar uzayan bu denli  sevgileri arkamızda bırakarak terk mi ediyoruz yoksa...  Hayır bu kabul edilemez. Elbette her abi kardeş arasında muhakkak ufak sürtüşmeler ve  tartışmalar yaşanabilir ama yaşanan tüm bu tartışmaların yada sürtüşmelerin onların arasındaki sevgi bağını etkilemesi ve azaltması mümkün değildir.

                      Hayatımızın her alanında bizim arkamızı kollayan kişilerdir abiler ve birçok kez bize bunu fark ettirmeden yaparlar. Yüreğimizde her dâim ebediyyen var olan kişilerdir. Gözlemlediğim kadarıyla abi kardeş arasında kurulan ilişkiler, her insanın yaşamında film karelerinden bir kesit gibi... Aşırı korumacı bir aile... Koruma kalkanı oluşturan bir abi... Bir kardeşin böyle yetiştirme tarzı ile büyümesi... Hangisi hüsrana uğratan sizce? Kardeşlik duygusunu yaşamak için illâki aynı kandan aynı candan olması farz değildir. Bu sebeple manevi abi kardeş duygusu ile var olan bağ  çok kuvvetlidir. Peygamber efendimiz(s.a.v) buyurur;”Mü’minler birbirlerini sevmede, birbirlerine karşı sevgi ve merhamet göstermede tek bir beden gibidir. O bedenin bir organı acı çektiği zaman, bedenin diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateş çekerler.”

                 Sevgimizi, saygımızı, merhametimizi, muhabbetimizi esirgemeden, dâima yaşatarak topluma örnek bir abi kardeş ilişkisi içerisinde var olalım.

Esenlikle kalın...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.