SON DAKİKA
Hava Durumu

KENDİNİ NASIL SEVERSİN

Yazının Giriş Tarihi: 20.07.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.08.2023 15:12

Bireysel seanslarımda çok sık karşıma çıkan sorulardan biridir bu. Seanslarda kendini sevmediğini fark ettiğimiz de hele danışanım hemen şunu sorar. İyi de hocam ben kendimi nasıl seveceğim? neyimi seveceğim? Kendimi eleştiriyorum beğenmiyorum bedenimi kabullenmiyorum? nasıl sevebilirim ki kendimi?

Öncelikle şunu söylemeliyim; bu çok güzel bir farkındalık bu farkındalık kişiyi değişime ilerlemeye mutlu huzurlu bir hayata taşıyacak bir farkındalık. Yani kendimizi sevmediğimizi anlamak zaten 1. Aşama, gelelim ikinci aşamaya; yani kendimi nasıl seveceğim? Kendimizi tanıyarak seveceğiz. Kendimizi tanıyacağız öncelikle. Kendimizi tanımadan sevemeyeceğimizi bileceğiz. Kendimizi tanıdıkça doğal olarak seveceğiz zaten. Peki kendimizi nasıl tanıyacağız; kendimizi dinlemeyi öğreneceğiz ilk önce. Duymak değil ama dinlemek dedim farkındaysanız. İç sesimize önem vermeden tanıyamayız kendimizi değil mi? bakalım ben ne diyorum? bakalım ben benden ne istiyorum? ne bekliyorum? nerede hata yapıyorum? Nerede azım nerede çokum. Sonra, önceliklerimizi güzelce sıralayacağız. Yani öncelik ben olacağım. Burada bencillikten bahsetmiyorum ama öncelik sırasına çok acil ve önemli başka bir sorumluluk yoksa ben olacağım hep liste başında. Sonra alanımızı koruyacağız. Alanımızı korumayı öğrenmekten kastım herkesi alanımıza sokmamak kendimize müdahale ettirmek başkaları için yaşamak vs. gibi başlıkları kastediyorum. Kendimizi hiç tanımıyoruz. Tanıdığımızı sanıyoruz ama değil tanımak dediğimiz bu işte daha derin daha ruhsal daha şefkatli daha kendimizi tanımaya yönelik bir tanımadan bahsediyorum burada.

İşte yavaş yavaş burayı vurguluyorum yavaş yavaş tanıdıkça tanıyacağız deneyimledikçe üstelik. Sonra yavaş yavaş tanıdıkça sevmeye de başlayacağız. Kendimizi kabul etmeye onaylamaya olduğumuz şeklimizle değerli ve özel olduğumuz idrakine varmaya başladıkça işte sevmeye de başlayacağız. Yani bu kendimizi tanımamızın da sevmemizin de hap formülü yok. Çaba, emek ve deneyimle bu çok mümkün.

İşte bunu başardığınızda hayatın çok daha yaşanabilir bir yer olduğunu insanların onayına hiç ihtiyaç duymadığınızı anlayacaksınız. O zaman da kendinizi gerçekten sevmeye başladığınızı anlayacaksınız.

Sevgiler

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.