SON DAKİKA
Hava Durumu

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Temizlik Alışkanlıklarının Değiştiğini Görüyoruz

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47

Hali hazırda küresel çapta yaşanan ve hayati risk oluşturan COVID-19 karşısında ise kişilerin bir miktar kaygılı olması son derece normal ve hatta önlem almak için harekete geçirici bir güç olarak gereklidir. Ancak sürekli olarak bu konuyu düşünmenin veya sürekli haber okumanın yalnızca kaygıyı artırıcı bir davranış olacağı, tedbir alma adına bir fayda vermeyeceğini unutmamak gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın önerileri olan sosyal izolasyon ile sık el yıkama, duş alma ve nesnelerin temizliği gibi temizlik davranışları kompulsif temizlik ritüelleri değil, hayati önlemlerdir.

Bu anlamda COVID-19 ile ilgili gerçek tehdit sürdüğü müddetçe tüm temizlik ve korunma davranışlarımızın devam etmesi gerekiyor ancak  önerilen  şekilde, sürede, sıklıkta ve miktarda yapılması gerekmektedir.                                                                  Bu dönemde özellikle temizlik takıntılı kişilerin hastalıkla ilgili semptomlarının artış gösterebileceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu dönemki korku ve endişe ile baş etmemiz güçleşebilir ve hastalık ile ilgili semptomlarımızda  artış gösterebilir. Ayrıca depresyon oranları da artabilir. Uyku sorunları, fobi benzeri davranışlar, panik benzeri semptomlara yol açabilir. Temizlik takıntısı olan kişilerin bu dönemde konunun uzmanlarına kulak vermeleri gerekiyor.

Yetkili kamu kuruluşlarının ve konunun uzmanı olan tıp doktorlarının önerdiği temizlik ve alınması gereken tedbirleri dinleyip bunları uygulamalıyız. Bu konu ile ilgili yeterli düzeyde bilgi edinmek önemlidir ancak sürekli okumak, video izlemek gibi uğraşılar içerisinde girmek diğer insanlarda olduğu gibi kaygımızı artıracaktır ve takıntı oluşmasına veya takıntıların artmasına zemin hazırlayacaktır. Bu dönemi en dengeli şekilde geçirmemiz gerekiyor.

Ancak şu dönemde belli bir düzeyde endişe yaşamamız normaldir ve hatta gereklidir. Şu andaki temizlik alışkanlıklarımız, sosyal hayatımız ve iş yaşantımız olağan zamanlarımızdan oldukça farklılık göstermesi normaldir. Bu dönemi daha dengeli şekilde geçirmemiz için yapılabileceklerimiz evlerde sosyal mesafe kuralına uyarak zamanımızı geçirmeliyiz, Aile ve arkadaşlarla sadece COVID-19 haberleri odaklı olmayan internet/telefon görüşmeleri yaparak sosyal hayatımıza devam etmeliyiz, aktivitelerimizi arttıra biliriz, film/dizi izlemek, kitap/dergi okumak, gibi evde yapılabileceğimiz bir sürü aktiviteyi yapmamız iyi gelecektir

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.