SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

SEN, ‘SOLCU’ MUSUN?

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 22.09.2021 00:06

Benim güzel kardeşim, pos bıyıklım, “Ben solcuyum!” demekle solcu olunmuyor.

Solculuğun bir takım ilkeleri vardır. Günümüzde “solcu!” geçinenleri sakın aldanma, onlar dışı başka, içi başka insanlar gibi. Yani takkiye yapıyorlar…

Sevgili kardeşim, amacım “Solculuk” dersi vermek değildir. Sadece bizim 68 kuşağının benimsediği “Solculuk” ilkelerinden bazılarını sizlere aktarmak ve sonuçta bu ilkelerden kaçına sahip olduğunuzun muhasebesini yapmanıza yardımcı olmaktır.

1-Solcu kişinin söylem ve eylemleri tutarlı olmalıdır.

2-Solculuk da üretkenlik esastır.

3-Solculuk da bencillik yoktur. Paylaşım ve dayanışma esastır.

4-Sömürü yoktur. Başkalarını sömürerek havadan inme kazançlarla haksız imkanlar sağlamak solculukla bağdaşmaz. Yalnız maddi alanda değil, düşünce alanında da solculuk sömürüye karşıdır.

5-Kişilerin özgürlüklerine saygılıdır. Kişiler asla aşağılanamaz, eşitlik vardır.

6-Solculukta “Bireycilik” vardır. Yani buradaki birey düşünen, sorgulayandır.

7-Doğayı korur, doğanın bir parçası olan canlıları sever, çevrecidir.

8-Gerçek bir solcu yalan söylemez, asla takkiyecilik yapmaz.

9-Topluma ve kişilere karşı açık sözlüdür. Her türlü haksızlığa karşıdır. Bu konuda çifte standart uygulamaz.

10-Bireyin gelişmesi, özgür yaşayabilmesi için LAİKLİĞİN gerekli olduğuna inanır. Bağnazlığın her türlüsüne karşıdır.

11-Eşitsizliği kaldırmak için her konuda sosyal adaleti savunur.

12-En önemlisi, solculuğun kökeninde emek vardır. Solculuğun kökeninde insan merkezli düşünce vardır. Din, ırk, milliyet, cinsiyet vb. kavramlar yerine insanı ele alan ideoloji vardır. Solculuğun ana ilkesinde BAĞIMSIZLIK vardır.

Şimdi hep bir beraber düşünelim. Hep beraber kimlerin solcu, kimlerin veya bağlı bulunduğunuz partinin solcu olup olmadığına karar verelim. Tabii böyle bir hakkımız olmasa bile…

Solculuk taslayan birilerini eleştirirken, önce kendilerinin ne kadar solcu olduğunun özeleştirisini yapmak şartını da unutmamak gerekir.

Sol ile özleştirilen ideolojiler Marksizm, Sosyalizm, Sosyal Demokrasi, Sol Liberalizm, Sendikacılık, İlerlemecilik, Otonomculuk gibi birçok biçimde karşımıza çıkan ve dünyanın değişik ülkelerinde kendine has değişikliklerle uygulandığını da bilmek lazım.

Kısacası, benim yazdıklarım senin için önemli olmayabilir. En iyisi bu konuda hiçbir şey bilmiyorsan, elinizdeki bilgisayardan, günümüz dünyasındaki Solculukla ile ilgili versiyonlara bir göz atın be kardeşim.

Esen kalın.