SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

BİZİ AFFET ATAM

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 10.11.2021 00:08

  Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

   Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

   Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

***

İşte sizlere Atamızın Gençliğe hitabesini aktardım. Maalesef, üzülerek ifade etmem gerekirse, Cumhuriyetimizin değerlerine yapılan saldırıları, yoktan var ettiği ilke ve devrimlerin yerinde yeller estiğini, “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyerek, kurduğu bağımsız ülkemizin bağımlı hale geldiğini, “Keşke Yunan kazansaydı” diyebilecek kadar küfür edenlere sessiz kalınmasını, şeriat özlemcilerinin ortalıkta cirit attığını, gördükçe, daha sayamadığım bir çok kötü gidişatı seyretme hareketlerini izledikçe, yaşlı bir eğitimci olarak, senden binlerce kez özür diliyorum Atam.

Senin kurduğun Cumhuriyet değerlerine sahip çıkamadık. Bugün seni anar gibi yapanlara sakın inanma.

Biz suçluyuz Atam. Bizi affet.