güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

YAŞANILAN BÜYÜK ELEKTRİK KESİNTİSİNİN TOPLUMUMUZA YAPTIĞI UYARILAR

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Değerli okurlarım,
Yakın geçmişte yani 31 Mart tarihinde yaşadığımız ve pek çok güçlüklere zorluklara maruz kaldığımız yurdumuzun oldukça büyükçe bir sahasını etkileyen elektrik kesilmesi olayı toplumumuza uyarıcı etkisi olması gereken bir olaydı düşüncesini taşımaktayım. Medyadan öğrenebildiğimiz kadarıyla yurdumuzun 4’te 3’üne yakın bir sahayı etkileyen yaklaşık 6 saat süreyle toplumuza elektrik enerjisinden mahrum bir hayat yaşatan bu kesintinin sebeplerine değinmek istemiyorum.  Zaten bu sebepleri konuyla direkt ilgisi olan makam ve mercilerde toplumu tatmin edecek bir şekilde açıklamalar ve bilgilendirmeler yapmamayı sergilemektedirler.
Gerçi farklı farklı sebeplerle sözüm ona izahlar medyada görülmüyor değil ama tam manasıyla her kesimi tatmin edecek bir izah olduğunu söylemekte kanaatimce zor gözükmektedir. Bu nedenle konunun bu yönünü bir kenara bırakarak bu olgunun topluma vermesi gereken uyarı ve derse değinmek istemekteyim. Çünkü toplumumuz böyle bir olgudan çok büyük etkilenmeler görebileceği önemli bir siyasal döneme doğru hızla yaklaşmaktadır. Tahmin edildiği gibi toplumumuzun hızla yaklaştığı bu dönem önümüzde yaşayacağımız 7 Haziran genel seçimleri yani milletvekili seçimleridir.
Toplumumuz bu kesintiden sonra iktidarıyla muhalefetiyle böyle bir elektrik kesintisinin 7 Haziran seçim gününde yaşanması nasıl bir seçim yaşanacağını düşünmek ve böyle bir durumda seçimlerin normal seyirde devam edebilmesi için ne gibi tedbirler almaları gerektiğini düşünmek zorundalar kanaatindeyim. Çünkü seçimin başlamasından bitmesine kadar bitmesinden sonra başlayan sayım, döküm ve tespit işlemlerinin gerçekleşmesine kadar görülecek olguların her safhasında elektriğe büyük ihtiyaç vardır. Seçimin yapıldığı dönemde reyini kullanmak isteyen vatandaşın oyunu hazırladığı bölmede elektriğe ihtiyaç olduğu gibi seçim sandıklarının ve seçim kurullarının hazır bulunduğu mekânlarda da elektriğe ihtiyaç sonsuzdur.
Çünkü buraların aydınlanması genel mahiyette elektrik enerjisine dayanmaktadır. Seçim ağında daha doğrusu seçim esnasındaki ve sayım esnasındaki iletişim ağında da elektrik ihtiyacına bağımlılık mevcuttur. Modernleşen yaşamın gereklerine uyan seçim sistemimizde de seçim sonuçlarının tespitinde yer alan bilgisayar sistemlerinin de elektrik enerjisine bağımlılığı düşünülürse seçim olgusunda elektrik önemli bir unsurdur. Bu nedenle 31 Mart tarihinde yaşanan elektrik kesintisinin başta bankacılık ve medya sektörü olmak üzere toplumumuza yaşatılan sıkıntı ve güçlüklerden ders çıkarması gereken ülke iktidarımız seçimin sağlıklı yürüyebilmesi için seçim salonlarının, mekanlarının aydınlatılmasını elektrikler kesilse bile kesintisiz bir şekilde devam edebilecek aydınlığın sürebileceği bir ortamın hazırlanmasını kendi görevi olduğunu bilmeli elektrikler kesilse bile seçim salonlarının, odalarının karanlığa gömülmesini engelleyecek tedbirleri şimdiden almaya başlaması ve seçim gününde bu açıdan hazır durumda olmayı sağlaması gerektiğini düşünmekteyim. Gerçi bu görev ilk ağızda seçim olayında doğrudan yetkili ve uygulayıcı olan Yüksek Seçim Kurulu’na düşmektedir. Ama mevcut iktidar yani hükümette bu kurulu görevini aksatmadan sürdürebilmesi için gerekli ortam ve hizmeti ona sağlaması da şarttır. Bu iktidar çevrelerinin ve partisinin icrayı açıdan elektrik kesintisinden seçim açısından çıkarması gereken derstir.
Umarım iktidar ve hükümetimiz bu dersi çıkarmış ve böyle bir durumun 7 Haziran seçimleri esnasında olması durumu haline karşı gerekli tedbirleri şimdiden almıştır. Ama böyle bir elektrik kesintisinin seçim esnasında vuku bulması haline karşı iktidarıyla muhalefetiyle bütün siyasal partilerimizin de hazırlıklı olması böyle bir olgu durumunda seçimde zarar görmemeleri için bir takım tedbirler almaları gereklidir düşüncesindeyim.
Bütün siyasal partilerimiz seçimin seyrini ve sonuçlarını sayım ve dökümün takibini yaptıkları mekânları aydınlık halinde tutabilecek tedbirleri şimdiden almalıdırlar. Hepsinden önemlisi bütün siyasal partilerimiz sandık kurulu üyelerini elektrik kesintileri halinde oy pusulalarını ve sayım döküm cetvellerini görebilecek halde tutabilmek için sandık görevlilerini en azından cep fenerleriyle teçhiz etmeli ve yapılma ihtimali söz konusu olduğunda sandık sayım, döküm cetvellerine ve oy pusulalarına müdahale edebilecek görme imkânına sahip kılmalıdır. Bu arada şunu da vurgulamak isterim ki seçim sandık kurullarının bulunduğu mahalleli mekanları kontrol etmek, sandık kurullarındaki temsilcilerine destek vermek görevinde olan siyasal partilerin seçim denetimcileri de aynı şekilde en azından cep fenerleriyle teçhiz edilmeli seçim sandıklarında görevli parti temsilcileri ve partilerin seçim denetimcileri kamera çekimi yapabilecek cep telefonlarıyla donatılmalıdır. Gerektiğinde evrak tespitinde gerektiğinde yapılan yolsuzlukların tespitinde önemli rol görebilecek bu tür telefonlar seçim sonrasında yapılacak itirazlara materyal temin etmede önemli rol oynayacakları muhakkaktır.
Bütün seçime katılacak siyasal partilerimizin seçim sonuçlarını kaydedecekleri tespit edecekleri bir bilgisayar ağı ve sistemi oluşturmalarını bir kez daha hatırlatırken bu bilgisayar ağının elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için bilgisayara elektrik enerjisi temin edebilecek yedek sistemlerin oluşturulup hazır tutulmasının da seçimin sağlıklı sürmesinde önemli bir rolü olacağını düşünmekteyim. Bu hatırlatmaların sonunda şunu da vurgulamak isterim ki seçimi sabote etmek seçimde yolsuzluk yapmak isteyecek kitle ve gruplar 7 Haziran seçimlerinde de elektrik kesintisi ve arızalarından medet umarak bu yola sapmak isteyecek olabilirler.
Böyle durumların olmaması için iktidarıyla muhalefetiyle siyasal partilerimiz kasıtla yaratılacak veya tesadüfen ortaya çıkabilecek elektrik kesintisi durumuna karşı sözünü ettiğim hazırlıkları mutlaka yapmalıdır düşüncesindeyim. İşi sadece devlete bırakmak, işi sadece hükümete bırakmak gibi kolay yollara kaçmamak gerektiğinde başka toplumlarda görüldüğü gibi ülkemizde de yönetimden de yolsuzluklara teşebbüs edebilecek kişi ve grupların olabileceğini de göz önünden uzak tutmamak gerekir. Hiç olmayacak gibi görünse bile yine de bu yönde tam emin olarak hareket etmemek ve her türlü tedbiri almak iktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasal partilerimizin ve teşkilatlarının görevi olmalıdır düşüncesini taşımaktayım.
Böyle tedbirli olmanın bir başka faydası da hiçbir yolsuzluk olmasa bile seçimi kaybetmenin, seçimden zararlı çıkmanın psikolojisiyle partilerin birbirini ve hükümeti suçlayıcı iftiralarına imkan vermemek açısından bu tarz hazırlıkların ve tedbirlerin gerçekleştirilmesi oldukça faydalı bir çalışma olacaktır düşüncesindeyim. 31 Mart elektrik kesintisinin sadece 7 Haziran seçimleri açısından ders alınacak ve tedbirler alınacak bir uyarı olarak kabul edilmesinin yeterli olmayacağı muhakkaktır. Vatandaşlarımız bankacılık sektörü açısından da meslek faaliyetlerini yürütmek açısından da böyle durumla karşılaşıldığında zor duruma düşmemek için alınması gereken tedbirlerin sürekli hazır tutulması gerektiğini de kavraması şarttır. Eğitim kurumlarımızın yerel yönetim sistemlerimizin işlerliğinde de elektriğin rolünün büyük olduğunu unutulmamalı bu gibi kuruluşların yöneticileri böyle durumlarda elektrik ihtiyaçlarını karşılayacak sistemleri oluşturup hazır tutmanın çalışmalarını da gerçekleştirmelidirler. Toplumumuz bir yandan da bu gibi elektrik kesintilerinin her zaman olabileceğini göz önünde tutmaya başlaması toplum olarak böyle olayların olmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlarken bir yandan da toplumu oluşturan bireylerin bu gibi olgu karşısında kendi yaşam faaliyetlerini sürdürebilecek sistem ve ortamları hazırlayıp sürekli hazır tutmaya başlamasının zamanının geldiğini fark etmesi lazımdır. Ama hepsinden önemlisi bu elektrik kesintisi evvel emirde 7 Haziran seçimleri sırasında olmamalı ama siyasal partilerimiz ve vatandaşlarımız böyle bir olgunun 7 Haziran seçimlerinde de tekrarlanması olasılığının olabileceğini düşünerek olmasının yaratacağı sakınca ve hasarları giderebilecek tedbirleri şimdiden hazırlamanın gerektiğinin arkında olması şarttır.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.