güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SURE VE AYETLERE GÖRE PEYGAMBERLER TARİHİ (BÖLÜM 8)

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

Hz Nuh hakkında bilgi veren sure ve ayetlere bakmaya devam ettiğimizde 19. Surenin yani Meryem suresinin 58. Ayetinde şöyle denildiğini görmekteyiz.
“işte bunlar, Allahın kendilerini nimetlendirdiği peygamberlerden. Ademin zürriyetinden, Nuh ile beraber taşıdıklarımızdan, İbrahim ve İsrail (Yakup) zürriyetinden, hidayete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdendir. Kendilerine Rahmanın ayetleri okunduğu zaman ağlayarak secdelere kapanırlardı.”
Bu ayet gösterir ki Nuh Adem neslinden olup kendinden sonra gelecek diğer peygamberlerin atasıdır.Çünkü bu ayette diğer peygamberlerin onunla birlikte gemiye binenlerden geldiği önemle vurgulanır.Nuh hakkında bilgi veren  21. Sure yani Enbiya Suresinin 76. Ve 77. ayetinde şöyle denir;
“Nuh’u da…Zira daha önce nida etmişti,bizde duasını  kabul ettik ve kendisini ve ailesini büyük bir sıkıntıdan kurtardık.Ayetlerimizi yalanlayan kavimden öcünü aldık! Hakikaten onlar kötü bir kavimdiler,bizde hepsini birden boğuverdik!”
Nuh hakkında 22. Sure olan Hacc suresinin 42. Ayetinde de şöyle denilmektedir;
“Eğer seni yalanlarlarsa, emin ol onlardan evvel Nuh kavmi de yalanladı, AD da Semud da,”
23. Sure olan Mü’minun Suresinin 23. Ayetinde de Nuh hakkında şu bilgi verilir.
“Celalim hakkı için, biz Nuh’u kavmine rasul olarak gönderdik de dedi ki; ‘Ey benim kavmim! Allaha’a ibadet edin, ondan başka bir ilahınız yoktur, artık korunmaz mısınız?”
Kuranda 25. Sure olan Furkan Suresinin 37. Ayetinde Nuh konusunda şöyle bir ifade söz konusudur;
“Nuh kavmini de resulleri yalanladıkları vakit boğuverip onları insanlara ibret aldık. Zalimlere elem verici bir azap da hazırladık”
Kuranın 26. Suresi olan Şuara Suresinin 105. Ayetinde de Nuh konusunda şöyle denilmektedir;
“Nuh kavmi gönderilen resulleri yalanladı.”
Aynı surenin 1o6 suresinde de aynı konuda devamla şöyle denilmektedir;
“O zaman ki kardeşleri Nuh onlara şöyle demişti; ‘Siz Allahtan korkmaz mısınız?’”
Bu konudaki bilgiler peş peşe aynı Surenin 106dan 117. ayete kadar devam etmekte şöyle denilmektedir;
“Haberiniz olsun, ben size gönderilmiş bir resulüm, bir eminim. Gelin Allahtan korkun ve bana itaat edin! Bunun karşılığında ben sizden bir ücret de istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin rabbine aittir. Gelin Allahtan korkun ve bana itaat edin! A.. dediler,hiç biz sana inanır mıyız? Senin ardına hep o reziller düşmüş! Benim ne ilmim olabilir dedi. Onlar ne yapıyorlarmış! Sizin şuurunuz olsa(anlardınız ki)onların hesabı ancak  rabbime aittir. Hem ben iman edenleri kovmaya memur değilim. Ben ancak açık bir uyarıcıyım! Andolsun ki dediler, eğer vazgeçmezsen ey Nuh ! Muhakkak ve muhakkak recmedilenlerden olacaksın!”
Bu bilgilerden sonra kesinti yapılmadan Nuh’a inanmayıp kavmine yapılanlar hakkında şu bilgiler verilmektedir.17. Ayetten başlayıp 123 Ayete kadar şöyle denilmektedir.
“Ey rabbim dedi. Anlaşıldı ki kavmim beni yalanladılar. Artık benimle onların arasını  nasıl ayıracaksan ayır da, beni ve beraberimdeki müminleri kurtar! Bunun üzerine bizde onu  ve beraberindekileri o dolu gemide kurtuluşa erdirdik. Sonrada geride kalanları boğuverdik!Şüphesiz ki bunda mutlak bir işaret vardır.Öyle iken onların çoğu mümin olmadı.Ve şüphesiz ki Rabbin o öyle Azizdir.Öyle Rahimdir.”

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.