güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SURE VE AYETLERE GÖRE PEYGAMBERLER TARİHİ (BÖLÜM 3)

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:50

“Allah onu lanetledi, o da şöyle dedi: “ Celalin hakkı için kullarından belirli bir pay alacağım,” (Nisa Suresi – 118. Ayet)

“Ve andolsun onları sapıtacağım ve muhakkak onları umutlara kaptırıp olmayacak kuruntularla aldatacağım. Ve onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını dilecekler. Ve onlara mutlaka emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.” Her kim Allah’ı bırakıp da şeytan’ı veli edinirse şüphesiz ki açıktan açığa hüsrana düşmüştür! (Nisa Suresi – 119. Ayet)

“O onlara vaadda bulunur, boş hayallere, umutlara kaptırır. Fakat şeytan onlara kuru bir aldatmadan başka ne vaat eder?” (Nisa Suresi – 120.Ayet)

“Andolsun ki, sizi evvela yarattık, sonra size suret verdik, sonra da meleklere dedik ki, ‘Adem’e secde edin!’ Hemen secde ettiler, ancak İblis secde edenlerden olmadı.” (A’raf Suresi – 11. Ayet)

“Sana emrettiğim halde secde etmene ne engel oldu?” buyurdu. “Ben, dedi, ondan hayırlıyım, beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın!” (A’raf Suresi – 12. Ayet)

“Hemen in oradan, buyurdu. Ne haddine ki oradan büyüklük taslarsın! Haydi çık, çünkü sen alçaklardansın!” (A’raf Suresi – 13. Ayet)

“Bana, dedi, dirilecekleri güne kadar mühlet ver.” (A’raf Suresi – 14. Ayet)

“Buyurdu ki: “Haydi mühlet verilenlerdensin!” (A’raf Suresi – 15. Ayet)

“Öyle ise, dedi, beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki ben de onları saptırmak için muhakkak senin doğru yolunun üzerine oturacağım.” (A’raf Suresi – 16. Ayet)

“Sonra onlara önlerinden ve arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım ve çoğunu şükredenlerden bulamayacaksın!” (A’raf Suresi – 17.Ayet)

“Çık oradan yerilmiş ve koğulmuş olarak! Buyurdu. Yemin ederim ki, onlardan her kim sana uyarsa, gerçekten cehennemi hep sizlerden dolduracağım!” (A’raf Suresi – 18. Ayet)

“Muhakkak biz insanı bir kuru çamurdan değişken bir balçıktan yarattık.” (Hicr Suresi – 26. Ayet)

“Cinne gelince, onu da bundan önce nüfuz edici şiddetli ateşten yaratmıştık.” (Hicr Suresi – 27. Ayet)

“Düşün o vakti ki, Rabbin meleklere, “Ben, demişti; bir kuru çamurdan değişken bir balçıktan bir beşer yaratacağım.” (Hicr Suresi – 28.Ayet)

“Onu tesviye ettiğim ve içine ruhumdan üflediğim vakit derhal secdeye kapanın!” (Hicr Suresi – 29. Ayet)

“Bunun üzerine meleklerin hepsi topluca secde ettiler.” (Hirc Suresi – 30. Ayet)

“Ancak İblis secde edenlerle beraber olmaktan kaçındı.” (Hirc Suresi – 31.Ayet)

“Ey İblis! Dedi, sen niye secde edenlerle beraber olmadın?” (Hirc Suresi – 32. Ayet)

“Benim, dedi; bir kuru çamurdan değişken bir balçıktan yarattığın bir beşere secde etmem mümkün değil!” (Hirc Suresi – 33.Ayet)

“O halde, dedi, çık oradan, çünkü sen kovuldun!” (Hirc Suresi – 34.Ayet)

“Ve bu lanet, kıyamet gününe kadar üzerindedir.” (Hirc Suresi – 35.Ayet)

“Rabbim, dedi; öyleyse bana onların dirilecekleri güne kadar mühlet ver!” (Hirc Suresi – 36.Ayet)

“Haydi, dedi; sen o bilinen vaktin gününe kadar mühlet verilenlerdensin!” (Hirc Suresi- 37-38. Ayet)

“Rabbim! Dedi; beni azdırmana karşılık yemin ederim ki mutlaka ben onlar için yeryüzünde süsleme (ve bezeme) yapacağım ve hepsini azdıracağım!” (Hirc Suresi – 39. Ayet)

“Ancak içlerinden kendilerine ihlas verilen kulların hariç!” (Hirc Suresi – 40.Ayet)

“Bu, dedi; bir cadde! Taahhüd ederim dosdoğru!” (Hirc suresi – 41.Ayet)

“Yine unutma ki, bir zaman meleklere, “Adem için secde edin!” demiştik, derhal secde ettiler, fakat İblis “Hiç, dedi, ben bir çamur halinde yarattığın kimseye secde mi ederim?” (İsra Suresi – 61. Ayet)

“Baksana, dedi, şu kendisine ikram ederim ki eğer beni kıyamet gününe kadar ertelersen, ben onun zürriyetini –çok azı hariç- mutlaka kumandam altına alırım!” (İsra Suresi – 62.Ayet)

“(Allah) buyurdu ki: “Defol haydi! Onlardan her kim sana uyarsa, haberiniz olsun ki cezanız cehennemdir, mükemmel bir ceza!” (İsra Suresi – 63.Ayet)

“Onlardan gücünün yettiği sesinle oynat, süvarin ve piyadelerinle üzerlerine bas gürültüyü! Mallarına ve evlatlarına ortak ol ve onlarla vaadlerde bulun! Gerçi şeytan onlara bir aldatışdan başka ne vaad eder ki?” (İsra Suresi – 64.Ayet)

“Doğrusu benim kullarım yok mu, senin onlar üzerinde hiçbir yaptırım gücün yoktur! Vekil olarak Rabbin yeter!” (İsra Suresi – 65.Ayet)

“Yine düşün o vakti ki meleklere ‘Adem için secde edin!’ demiştik, hemen secde ettiler. Ancak İblis –cinlerden idi de- Rabbinin emrinden çıktı. Ya şimdi siz beni bırakıp da onu ve zürriyetini kendinize veliler mi ediniyorsunuz, onlar size öyle düşman iken? Zalimler için ne fena bir bedeldir!” (Kehf Suresi – 50.Ayet)

“Ben onları ne göklerin ve yerin yaratılışında, ne de kendilerinin yaratılışında hazır bulundurmadım ve hiçbir zaman saptırıcıları yardımcı tutmuş değilim.” (Kehf Suresi – 51.Ayet)

Bu sure ve ayetlerde şeytandan bahsedilirken Adem ve gelecekti Adem neslinin şeytanla olan durumu vurgulanmıştır. Haliyle Adem’in yaratılışı şeytan yaratılışıyla birlikte nakledilirken Adem’in toprak, Şeytan’ın ateş kökenli olması özellikle vurgulanmıştır.

HAFTAYA DEVAM EDECEK

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.