güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Seçmen Olarak Kimliğimize Uygun Adaylara Rey Verelim

Yazının Giriş Tarihi: 04.03.2024 08:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 16:21

Bütün bu anlatımlarından sonra şunu vurgulamak ve sormak isterim, “Bireylerimiz kim olduğuna bu bilgiler eşliğinde karar vermekte midirler?” buna verebileceğim en kestirme cevap bireylerimizin bazıları bu gruplandırmaya bakarak kimliklerini bulmayı başarırken bazıları ise kim olduklarına karar veremediklerinden kimliklerini bulamamakta, bu yüzden de icrai tercih ve seçimlerinde tutarlılık göstermeyip ifade ettikleri kimliklerinin dışında tercih ve seçim yapabilmektedirler.

Bu duruma düşmemeleri için yapabilecekleri icraat aslında kim olduklarına kesin karar vermeleri yani ümmetçi iseler ümmetçi partilere, milliyetçi iseler milliyetçi partilere yönelip genel ve yerel seçimlerde bu kimliklerine göre reylerini kullanmalıdırlar. Bence ümmetçi olduğunu söyleyen kişiler ümmetçiliğin en büyük düşmanının milliyetçilik ve karşı ümmetçilik fikirlerini taşıyanlar olduğunu bilmeli, seçimlerde milliyetçi kitlelerle ittifak yapmayıp onlara cephe almalı ve milliyetçi partilere rey vermemeleri gerekir. 

Aynı şekilde milliyetçi olduğunu söyleyen kişiler milliyetçiliğin en büyük düşmanının ümmetçilik ve karşı milliyetçilik olduğunu bilmeli, karşı milliyetçi partilere ve ümmetçilere rey vermekten uzak kalmalıdırlar. Hatta milliyetçiler, ümmetçiler ile ittifak yapan milliyetçiyiz diyen partilere dahi rey vermemelidir düşüncesindeyim.

Şunu açıkça söylemek isterim ki ümmetçiyim diyen birey milliyetçilere, milliyetçiyim diyen birey ümmetçilere rey veriyor ise, tercih ediyorsa söyledikleri kimliklerine kimlik guruplarına ihanet ediyor demenin doğru olacağı düşüncesindeyim.  Bu yüzdendir ki bence yaklaşmakta olan yerel seçimde hain durumuna düşmek istemeyen, istemeyecek olan seçmenlerin ümmetçi mi milliyetçi mi olduklarına karar vermeleri kimliklerini belirleyip reylerini ona göre verip, tercihlerini ve seçimlerini kimliklerine göre gerçekleştirmelidirler.

Şunu da vurgulamak isterim ki aynı düşünceme göre milliyetçilik konusunda daha geniş manada anlayış sahibi olan kitleler aynı şekilde davranış sergilemeye yönelmeli ister dar kapsamlı ister geniş kapsamlı milliyetçilik anlayışına sahip kişiler hiçbir zaman ümmetçi zihniyete sahip kişilerle gerek bireysel çıkarları gerek kitlesel çıkarları uğruna ittifak yapmamalıdırlar.

Yaşanacak seçimlerde ortaya konulan bir aday üzerine ümmetçilerle milliyetçiler de aynı adaya oy verip onu seçebiliyorlarsa aynı adaya oy veren kişilerin milliyetçiliğini veya ümmetçiliğini sorgulamak gerekir düşüncesindeyim.

Şahsi düşünceme göre bir ümmetçi zihniyet sahibi bir milliyetçi adaya veya partiye oy verip destekliyorsa oy veren kişi kimliğini inkar ediyor, milliyetçiliğini bir kenara koyup büyük olasılıkla şahsi çıkarı uğruna kimliğine yani ümmetçiliğine ihanet ediyor demektir.

Aynı şekilde davranan bir milliyetçi seçmen de milliyetçiliğine rağmen ümmetçi bir adaya veya partiye rey veriyorsa o da milliyetçiliğine milliyetçi kişiliğine ihanet ediyordur düşüncesindeyim. Bu yüzdendir ki yaklaşan seçimde vatandaşlarımızın seçmen olarak katılacakları seçimlerde kimliklerine ihanet etmeden rey kullanmalarını gerçekleştirmeleri toplumumuz için daha sağlıklı seçimler yapma imkanını getirecektir düşüncesindeyim.

Umarım seçmenlerimiz önümüzdeki seçimlerde kimliklerine ihanet etmeden ittifak bahanesine sığınmadan kendi kimliklerini taşıyan adaylara rey verirler. Bu yolla seçimlerin daha sağlıklı neticeler vermesi gerçekleşir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.