güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SARIKAMIŞ HAREKÂTININ GERÇEK YÜZÜ

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:49

Değerli okurlarım bundan 102 yıl önce milletimizin yaklaşık 100 bin gencini soğuktan dondurarak şehit eden Sarıkamış Harekâtı cereyan etmiştir. 22 Aralık – 10 Ocak 1915 tarihleri arasında vaka bulan bu harekâtın Birinci Dünya Harbi içerisinde gerçekleşen bir icraat olduğunu söylemeye dahi gerek yoktur.

Bu harekât Çanakkale, Mısır cepheleri savaşları ile yakın ilgisi olan bir harekattır. Bu harekat Çanakkale harekatının diret sebeplerinden olurken Mısır ve Kanal harekatıyla sebep olma yolunda yakın bağı olan bir harekattır. Bazıları bu harekâtı Almanlar yaptırdı derken ve mantıklı olarak bunun doğruluğu söz konusu iken bazıları da bunu Enver Paşa ve İttihat ve Terakki kökenli olarak nakleder ve söylerler.

Bazıları bu harekâtı Türk dünyasını birleştirmek amaçlı gösterip tanıtırken bazıları da İslam dünyasını birleştirmek, esir İslamları kurtarmak amaçlı gösterir ve anlatırlar. Bu nedenle bu harekâtın tam manasıyla açıklamak zordur. Ancak son zamanlarda ülkemizde bu harekâtı İslam yolunda yapılmış bir hareket gösterme çabası artmıştır. Hatta ülkemizdeki eski rejim yanlıları şeriatçılar, Osmanlıcılar önceleri düşman gösterdikleri Enver Paşa’yı bile övme başlamışlar. Onu bu harekâtta suçsuz görmeye, göstermeye başlamışlardır. Bunu belki Enver Paşa’nın Osmanlı Hanedan’ının damadı olmasından beklide onun kendileri gibi rejim değiştiren kendi iktidarını hatta diktatörlüğünü kuran kurmaya çalışan kişi olmasından yapmaktadırlar. Belki de kendileri için rejim değiştirme yolunda örnek kabul ettiklerinden övmeleri olmaktadır. Tabi iktidar peşinde keşfettiğini düşündüğüm partilerin İttihat ve Terakki örnek alıyor olması gelecekte kendileri de benzeri uygulamalar yapmak istediklerinden onu sürecek zemin hazırlama peşinde olmaları da mümkündür. Bu yüzden alman gibi Atatürk ve Kuva-yi Milliye bu günkü rejim düşmanlıklarından onu çıktı diye onları suçladıkları Osmanlı’yı övmeleri mümkündür. Bence bugün Çanakkale, Sarıkamış gibi Birinci Dünya cephesi şehitlerini anmak onları övmek peşinde koşanları ümmeti Osmanlının savaşları ve şehitleri diye bunlara övgü dizmektedirler.

Onların gayesi Türk şehitlerini övmek olsaydı Kurtuluş Harbi şehitlerini de övmeleri gerekirdi. Bunu yapmadıklarına göre onların gayeleri Türk milletinin şehitlerini övmek anmak değil ümmetçi Osmanlı’yı ve onun askeri ve şehidi gördükleri Çanakkale ve Sarıkamış şehitlerini övmektir. Bence bugün binlerce Sarıkamış şehitlerini abartarak anıyorsa arkasında Osmanlı’yı, ümmetçiliği onlar dolayısıyla övmek, teşvik etmektir düşüncesindeyim. Evet şehitler anılmalı saygı duyulmalıdır. Ama aralarında ayrım yapılmadan yapılmalı Kurtuluş Harbi şehitleri terk edilip Çanakkale ve Sarıkamış şehitleri ön plana çıkartılıp gençliğe lanse edilerek abartmalı andırılmamaktır. Bence bu tür Osmanlı Cephesi şehitlerini abartılı anma Osmanlı Hanedanını ve yönetimini, kültürünü abartmalı övmekle aynı amaca yönelik icraattır. Bence Osmanlı’yı dirilten rejimlere hazırlık amaçlıdır.

Ne var ki Sarıkamış harekâtı Osmanlı yönetiminin Türk milletinin yaklaşık 100 bin gencini katlettiği bir icraattan başka bir şey değildir. Amaç ne olursa olsun 100 bin vatan evladı şehit olurken onları oraya sevk edenler saltanatlarını sürdürmüşlerdir.

Bu gün bazılarının Osmanlıcayı dedelerinin mezar taşlarını okumak için zorunlu ders yapmaya geçildiğini düşünürsek bunları bilhassa dedelerinin mezarını bile bulamayan torunlar bunun müsebbibi olan Osmanlı’ya neden suçlama yapmazlar.

Osmanlı yöneticilerinin keyfi arzuları uğruna Sarıkamış harekâtında şehit olan dedelerinin bir oranda katliamında suçu olan Osmanlı Hanedanı üyelerin ve yöneticilerini bu katliamdan dolayı katil olmakla suçlama yapmazlar.

Şunu vurgulamak isterim ki Sarıkamış Harekâtı bir bozgun değil hatalı icraat nedeniyle gerçekleşmiş bir katliamdır. Bazıları da bu harekâtta şehit olduğunu söylediği dedelerini bulamazken bazıları Sarıkamış sahasında dedelerinin mezarlarının bile mevcut olmadığını görmektedir. Bu adamlar Osmanlıca öğrenirse hangi dedenin mezarını okuyacak hangi olmayan taşın üzerindeki Osmanlıcayı okuyacaklardır. Bu harekâtla Sarıkamış bile alınamamıştır ki İslamlar Rus esaretinden kurtulsun. Bu nedenle bu harekâtın amacı İslamlar Rus zulmünden kurtarmak İslamları birleştirmek olması imkânsızdır. Kaldı ki o sırada Ortadoğu İslamları işgale girmek tehdidinle karşı karşıyadır. Bazı askeri birlikler Arap yarımadasından bu harekâta yollanmışlardır.  Bu harekât İslam bütünlüğü ümmetçilik için yapılan bir harekât değildir. Ancak Almanların Türkçülük duygularını harekete geçirdikleri Enver’in hayalleri uğruna başlattığı bir hareket olup sonuç olarak katliama dönüşmüştür. Belki İslam için yapıldığı fikri ordu komutanı Paşa’nın hafız hakiki adından niyet etmektedir. Ama bu katliam da bu Paşa’nın da Paşa’yı orduya muhakkaktır. Bazıları bu katliamı Enver’e mal edenlere kesip Çanakkale zaferinde Enver Genel Kurmay Balkan’ı olduğuna göre bu zafer onundur diyerek onu aklamaya çalışırlar. Bazen bu çabaların âmâcıda Mustafa Kemal’i küçümsetmek bu günkü sistemi katletmektir. Bundan 100 yıl önce gerçekleştirilen Sarıkamış Harekâtında adeta katliama uğratılarak şehit olan askerlerimizi hürmet ve saygıyla anıyor Ruhlarını şad olsun diyoruz. Onları katledercesine ölüme sevk edenleri ölümlerinde hata ve suçları olanları da lanetliyorum. Bu günkü nesillere şunu hatırlatmak istiyorum. Diktatörler ve diktacı partiler ülkede hâkim olursa, Enver gibi rejim değiştirmeye muvafık olurlarsa yeni Sarıkamış felaketlerinin milletimizin bulacağı muhakkaktır. Milletçe Sarıkamış harekâtının 102. Yılında şehitlerimizi anarken yeni maceraperestler, yeni Enverler ve İttihat ve Terakkiler çıkarmamak için milletçe rejimimize ve devletimize sahip çıkıp böylelerini ortaya çıkmasına fırsat vermemek için gerekenleri yapmaya yönelelim. Bunun bir millet görevi olduğunu bilhassa gençlere bunun Mustafa Kemal tarafından verilen bir sözü olduğunu hafızalardan çıkarmayalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.