SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk Kuva-yi Milliyecilerimizden Edremit Kaymakamı Hamdi Bey

Yazının Giriş Tarihi: 14.01.2023 00:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.01.2023 19:12

Yukarıda da belirttiğim gibi kurtuluş harbi başlarında Kuva-yi Milliye tabirinin ortaya çıkışında faaliyetlerinin ve gerçekleştirdiği uygulamalarında önemli rolü olan Hamdi Bey yukarıda da belirttiğim gibi Edremit, Bandırma, Manyas, Gönen ve Biga bölgelerinde çaba ve çalışmalar göstermiş önemli bir Kuva-yi miliyecidir. Ne yazık ki Bandırma kendi bünyesinde de faaliyetler gösteren kaymakam Hamdi Bey’i unutmuş görünmektedir.

Bandırma yukarıda da belirttiğim gibi bu vatan uğrunda hayat kaybetmiş can vermiş şehitlerini unutmayı adet edinmiştir. Halkın bir kısmının eski mezarlık, eskilerin şehitler mezarlığı dediği yerde gömülmüş Çanakkale şehitlerini, Trak şehitlerini de unutmuştur. Bandırmalı yöneticiler ve bandırma halkı onlar için ne bir anıt nede bir şehitlik düzenlemek zahmetinde bulunmamışlardır.

Aynı şekilde Cumhuriyet Meydanı’nda yatan kurtuluş şehitlerinin gömülü bulunduğu aslında bir şehitlik diyebileceğimiz toplu mezara da orada kimlerin gömülü bulunduğunu belirten bir levha koymayarak yeni nesillerin orada kurtuluş şehitlerinin yattığından haberdar olmamasını sağlama gibi bir vefasızlığı da Bandırmamız başarıyla sergilemektedir. Kanaatimce yerel yönetimimizin tarihi olaylarımızı şahsiyetlerimizi değerlendirip yerel yönetimimizi yönlendirecek gerçek tarihçi elemanlara ihtiyacı vardır.

Bu sağlanırsa yerel tarihimizdeki pek çok yanlış tarihi uygulamalar ve uygulama eksiklikleri giderilecektir umudundayım. Güney Marmara’nın Kuva-yi Milliye teşkilatının kuruluşunda önemli rolü olan Edremit kaymakamı Hamdi beyi bir kısmı kendi gibi bu uğurda hayatını kaybetmiş silah arkadaşlarını hürmet ve minnetle yad ediyor tanrıdan rahmet diliyoruz. Ruhlarınız şad olsun.

Şunu da belirtmek isterim ki bugün Güney Marmara’da kendi vatanımız diye göğsümüzü gere gere dolaştığımız topraklar üzerinde rahat ve huzur içinde yaşayabiliyorsak bunu Edremit kaymakamı Hamdi Bey, Dramalı Rıza Bey, Şehit Rahmi Bey, Şehit Süleyman Bey, Şehit Vecihi Bey ve daha nice ismini anmamız gereken ulusal ve yerel kurtuluş şehitlerine borçlu olduğumuzu unutmamamız gerekir düşüncesindeyim.

Bu nedenledir ki kurtuluş harbi başlarından sonuna kadar Kuva-yi Milliye taraftarlarına, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına engel olmaya çalışan zorluklar çıkaran hatta onların kanlarını dökmekte sakınca görmeyen onlar hakkında katli vaciptir fermanı çıkarıp öldürmeye çalışan Osmanlı hanedanı mensuplarının ölümleri hakkında fetva yayınlayan Şeyhülislam Dürrizade gibi din adamlarının Damat Ferit gibi devlet adamlarının, saltanatçıların, hilafetçilerin, şeriatçıların, tarikatçıların, cemaatçilerin, Türk milliyetçiliği dışında farklı milliyetçilik peşinde koşanların, ümmetçilerin, Türk milleti hakkında “Türk arabı sağ eliyle sağ gözüdür” diyen bundan çekinmeyen Arapçıların, Emevicilerin, Osmanlı devletinin yaşadığı harplerde hiçbir zaman yer almamış atalarını falan harpte şehit düştü diye sözüm ona şehitliklerde arayıp sözüm ona kendilerini vatanperver nesillerin devamı göstermek isteyenlerin cumhuriyet rejimine, parlamenter laik sisteme karşı olanların aldatıcı yalan ve ivalarına kanmayan yeni bir nesil olarak bize vatan bırakmış şehitlerimizi tanımaya, tanıtmaya ve anmaya önem verelim.

Unutmayalım ki şehitlerimiz bizim şanlı geçmişimizin toprak altında yatan şahitleri her türlü yok etmeye, yok edilmeye çalışmalara rağmen ayakta kalabilen mezar taşları geçmişten bize seslenen ölümsüz abidelerimizdir. Geçmişi olmayan yahut yanlış geçmişlere bağlanan milletlerin geleceğinin hiçbir zaman olmayacağını unutmayalım. “Şehitler ölmez” kelimesinin şehitler anılmaya devam ettikçe ölmez manasına geldiğini hiçbir zaman unutmayalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.