güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

SIZINTI NEREDE?

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2024 08:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 09:07

Başımıza gelen her durumdan biz sorumluyuz. İnsanları suçlayarak yargılamak yerine, kendimizi muhasebe etmeliyiz. Gözlemlediğim kadarıyla birçok insan, yaşanan ne olursa olsun yorum yaparak yargılıyor. Sizce bu ne kadar doğru? Anlamadan dinlemeden ve konuya vâkıf olmadığı halde hareket ederek dahil olan birçok insan hayatımızda var olmakta. Hayatı bir çizelge gibi bizim önümüze sunan ve yaşam standartlarımızın üzerinde bir hayatımızın olmasını isteyen, insanlarla karşılaşıyoruz. Meselâ attığımız her adımı hesap eden, sanki o kişilerin en ulvi vazifeleriymiş gibi hareket eden ve aile içi çatışmalara neden olan kişiler bunlar.

Başımıza gelen bu durum yorumlamamıza sebep oluyor. Akabinde bu kişileri suçluyor ve yargılıyoruz. Başta da dediğim gibi aslında her şeyin sorumlusu biziz yani kendimiz. Aile içi tartışmalara neden olan bu kişileri hayatımıza alan kim? Bu tür olaylara sebep olan kişi kim? üzülerek söylüyorum maalesef biziz. Haklı olarak diyeceksiniz ki, sorumlu biz isek sorunlu kim? Sorunlu olan kişiler hayatımıza müdahale edip yön vermeye çalışan, bizim iyi niyetimizi istismar ederek, onlara verdiğimiz değerleri yitirdiğimiz insanlardır. Peki biz bu insanları nasıl fark ederiz?

 Bu tür insanlar o kadar belli etmez kendilerini, adeta arkanızdan iş çevirir. Ailenizde iletişim kopukluğu varsa bu insanların daha çok hoşuna gider. Çünkü dost diye nitelendirerek bağrınıza bastığınız bu insanlar, hayatınızın her alanına girer ve bu durum ailenizle sizin aranıza derin bir oluk açtırır. Kendinizce düşünürsünüz sızıntı nerede? halbuki gözünüzün önündedir, lâkin  hemen göremezsiniz  biraz zaman alabilir.

Anladığınızda aranıza mesafe koymak en doğrusudur. Nefsiniz size haykıracaktır, “Hesap sorsana bunu yapmaya hakkı yok. Senin hayatına müdahale edemez bak gördün mü, ailenle aranı bozmaya çalıştı.” Burada devreye girmesi gereken, nefis terbiyesi en azından biraz dahi olsa susturmayı deneyin. Nefsin sözlerine uyarak haklıyken haksız duruma düşmeyin. Elbet sular durulacak aile içinde açılan oluk kapanacak ve her şey yoluna girecektir. Önemli olan sızıntıyı bulmak ve aklı selim düşünerek, hareket etmek, nefse uymayarak nefsin oyunlarına gelmemektir.

“Her şey göründüğü gibi değildir. Eğer öyle olsaydı elimize aldığımız deniz suyu da mavi renkte olurdu.” (George Orwell) Çok doğru biz işin bize doğru gelen tarafına yönlenmişiz ve böylece bulanık suyu fark etmeyerek berraklaştırmışız. Er yada geç her şey açığa çıkacaktır. Önemli olan doğru yolu bulmak ve ona göre hareket etmektir.

Esenlikle kalın...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.