güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Müzik Etkinliklerinin Uygulanması Sırasında Dikkat Edilecek İlkeler

Yazının Giriş Tarihi: 16.03.2024 09:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 09:29

Müzik etkinliklerinin istenilen hedefe uluşması için iyi hazırlanmış bir planlamadan sonra eğitim durumlarının eğitici tarafından titizlikle uygulanmasına geçilir.

Uygulama aşamasında müzik saati başlamadan önce gerekli araç-gereç ve uygulama alanı hazırlanmalıdır. Gerekli ön hazırlık yapılmadan program uygulanırsa, dersin akıcılığı önleneceği için planlanan hedefe ulaşılmakta zorluk çekilir.

Başarıyı arttırmak için; uygulanacak müzik etkinliğini önceden hazırlamak, çocuğa sorumluluk vermek, uygulama alanını birlikte hazırlamak ve iş yapabilme duygusu kazandırmak önemlidir.

Çocuklar etkinliğe hazır durumda iken müzik saatine başlanırsa, daha mutlu ve ilgili bir saat geçirecekleri için isetenilen hedefe ulaşmak daha kolay olacaktır.

Uygulama Sırasında Dikkat Edilecek Noktalar:

1- Etkinlikler, çocukların mutlu olacağı bir ortamda oluşturulmalıdır.

2- Çocukların ilgilerini çekmeyen etkinliklerde değişiklik yapılmalı, yeni etkinlikler daha ilgi çekici hale getirilerek çocuklara sunulmalıdır.

3- Etkinliklerde tüm çocuklar görev almalıdır.

4- öğretmen tarafından çocukların başarıları izlenmeli, ancak çocuklar başarılı, başarısız diye nite- lendirilmemelidir.

5- Müziğe karşı ilgili olan, yetenekli çocuklar çok iyi gözlenmeli, gerekirse aile ile işbirliği yapılarak çocuğu bu aktiviteler doğrultusunda yönlendirilmelidir.

6- Etkinliklere katılmak istemeyen çocuklar için zor kullanılmamalıdır. Esnek ve hoşgörülü davranılmalıdır. Ancak isteksizlik nedeni öğretmen tarafından araştırılmalıdır.

7- Çocukların ellerine verilen ritm araçlarını sadece ritm çalışmalarında kullanmalarına özen gösterilmelidir.

8- Çocuklar, yetenekli oldukları konularda öğretmen tarafından takdir görmelidirler.

Sonuç olarak öğretmenin çok iyi bir uygulamacı olması, ortamı hazırlaması, çocukları gözleyebilmesi, yeteneklerini görebilmesi müzik etkinliklerinin başarılı olmasında önemli ilkelerdir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.