SON DAKİKA
Hava Durumu

Elalem Ne Der?

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47

Elalem unsuru, her bireyin başında olan ve hayatında bir çok konuda maruz kaldığı unsurdur. Bu unsur adeta herhangi bir konuda aniden karşımıza bir duvar gibi çıkar. Bu duvarları yıkmak için ise ilaç, kişinin kendisidir. Çevreye kulak asmadan, yaşadıklarının yüküne, bir de çevreden yük eklemelerine izin vermeden ve en önemlisi de mutlu olabildikleri gibi yaşayanlar elalem duvar(lar)ını yıkmayı başarabilirler.

Başarılı olmanın en büyük sırlarından biri de kendiniz gibi olabilmektir. Kendi gibi olmayı başaran herkes, yani istedikleri alanlarda okuyup meslek sahibi olanlar, istedikleri özgürlüklerin tadını alabilenler, içinde ukde kalmadan başarılara imza atabileceği alanları keşfeden kişilerdir.

Hayatın amacını, anlamını kendinizi severek öğrenmelisiniz. İlk önce ruh dünyanda yapacağın muhasebe sonucunda; amasız, fakatsız sen, sen olmalısın ve ilk önce kendini tanımalısın. Bu büyük içsel hesaplaşmadan sonra kendini tanımlarsan artık hayatını tam anlamıyla yaşamaya başlar ve aldığın kararlarda senin kararların olur. Başkalarını dinlemek, insanın kendini geri plana atması olarak da nitelendirilebilir. Görüldüğü üzere mutlu ve başarılı olarak nitelendirdiğimiz insanlar aslında bu dünyaya başkaları için gelmediğini bilenler için söylenebilecek sıfatlardır, başkasının dedikleri için değil kendi mutluluklarınız için yaşamayı ilke edinin. Bu demek değil ki, dış dünyaya pencerelerinizi kapatın. Tabi ki, görüş almak ve eleştiriye açık olmak önemlidir. İnsanın gelişimindeki en önemli unsurlardan biri de eleştirilere açık olmaktır. Ancak hayatınıza karışılması ile eleştiri yapılması iki ayrı uç noktadır. Unutmayın; bir insan, özgürlüğünü reşit olduğu zaman değil, başkalarının tesirinden sıyrılıp kendi fikirleri ile mutlu olmayı öğrendiği zaman ele almış demektir.

Hayatını elalem ne der, düşüncesiyle yaşayan kişiler, hayatını, özgürlüğüne kavuşmak isteyen ancak, her şeyin kontrolü sahibinde olan kafese kapatılmış bir kuş gibi, sınırı başkası elalem tarafından çizilen alan içinde yaşamaya mahkum olur, bu da kişinin hayatını kısıtlaması bir nevi berbat etmesi demektir.

Irvin D. Yalom, Günübirlik Hayatlar kitabında; “Her insan kendisini diğer insanlardan daha çok sevdiği halde neden kendi fikrine diğer insanlarınkinden daha az önem verir demiş. İşte elalem korkusunu bir cümleyle ne kadar da güzel özetlemiş yazar.

Siz, siz olun doğru yolda ilerlediğinizi düşündüğünüz sürece ELÂLEM NE DER sözüne aldırmayın, kendinize bu soruyu dahi sormayın. Ayaklarınıza vurulmuş prangalar gibi sizde hayatınıza ‘elalem ne der’ prangasını vurmayın, başka bir insanın özgürlük alanına müdahale etmeden hayatınızı özgürce yaşayın.

Her zaman söylediğim gibi, “Ben kendimi biliyorum, beni bilmesi gereken biliyor, gerisi umurumda değil, nasıl olsa yaptıklarımın ve yapamadıklarımın hesabını ben vereceğim. Bu hayat sevabıyla günahıyla benim, ben yaşayacağım bu hayatı, hem de her şeye, herkese rağmen kendi belirlediğim rota üzerinde kendi doğrularım ile ben yaşayacağım.” diyebilmeli insan.

Sevgiyle kalın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.