SON DAKİKA
Hava Durumu

GİZZIT Gizemli Zıtlıklar

Yazının Giriş Tarihi: 11.08.2022 00:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 16:04

İletişimin Anayasası

İletişimin anayasası ile başlayalım söze. Bugüne kadar çok araştırıldı: İletişim nedir? Ne değildir? Nasıl olmalıdır? Bir de benim penceremden bakmanızı isterim.

Bütün ilişkiler dengede başlar. 4X4 lük bir ilişki ve / veya iletişim yoktur. Çünkü hayatta eşitlik yoktur. Ama denge vardır. 7 üzerinden değerlendirirsek, dengeli bir iletişim 3 - 4 bandındadır.  Bu iş ilişkisinde de ebeveyn-çocuk ilişkisinde de, arkadaşlar ya da çiftler arasında da böyledir.

İyi bir iletişim dans etmek gibidir aslında, bir adım siz atarsınız bir adım karşınızdaki. Eğer adımlarınızı birbirinize uydurabilirseniz dengeli bir iletişim sağlayabilirsiniz.

Sizin adımlarınız arttığında, karşınızdaki geri çekilmeye başlar. Ancak bu iletişimin sonu geliyor demek değildir. Bunu fark ettiğiniz anda geri çekilmeye başlarsanız, siz geriledikçe karşınızdaki panik olup, bir şeylerin ters gittiğini anlayacaktır. Ve eğer sizi kaybetmek istemiyorsa şimdi de o yaklaşacaktır size...

Bilinen  tabirle “Al-Ver dengesi“diyelim

şimdilik…

Ve inceleyelim iletişimin boyutlarını;

7-0 Boyutu: Almadan vermek Allah’a mahsustur. Ve 7- 0 sadece Allah ile kul arasındadır.

6- 1 Aşırılık Boyutudur.

Her şeyin aşırısı zararlıdır. Biliyorsunuz ki,” İlaçla zehiri ayıran tek şey dozudur.” Sadece anne- bebek arasında normal karşılanabilir. Ancak ergenliğe kadar bu ilişki denge boyutuna getirilmelidir. Yani anne biraz geri çekilmelidir ki, çocuk var olabilsin. Bunun dışında 6-1

“ya benimsin ya toprağın!” MmAoHdİuRdAuKr. NHer mazlum kendi zalimini yaratır. Aslında AŞK da aşırılık boyutudur. Bağımlılık vardır yani. Bağımlılıksa zarar verdiği halde vazgeçememe halidir. Yakın geçmişte yaşanan Vatan Şaşmaz cinayeti bunun bir örneğidir. İletişimin bu kadar aşırıya taşınması görüldüğü üzere sorunlar doğurur.

5-2 Değişim Boyutudur.

Denge boyutuna en yakın olup, bozulmaların başladığı, ancak henüz her şeyin bitmediği, kurtarılabilecek olan alan, değişim boyutudur. Bu boyutta uzun süre kalınması aşırılık boyutuna taşır iletişimi / ilişkiyi... Bu boyutta kişi gidebilme gücüne sahiptir, ancak gitmiyordur, yani bağlılık vardır.

Hep siz vermeye başladığınızda karşınızdaki sizden uzaklaşacaktır. Ve işte tam da bu durumda, bir durun, bir geri çekilin. Eğer siz, sessiz kalmayı, geride durabilmeyi başarabilirseniz, o zaman karşınızdaki yaklaşacaktır size.

3-4 Denge Boyutudur.

En dengeli ve olması istenen/beklenen, iletişim / ilişki boyutudur. Denge boyutu, iltifatlaşılan, güvenin, huzurun, eminlik hissinin olduğu alandır. Aşırılık boyutu AŞK ise, denge boyutu SEVGİDİR. Hayatta eşitlik yoktur, kar tanelerinin bile hepsi farklıdır, birbirine benzemez ve bizler, her birimiz de biriciğiz. Yüzümüzde dahi eşitlik yoktur. Bir yarı diğer yarıdan farklıdır.

Her şey zıddıyla vardır. Siyah-beyaz, gece-gündüz, kadın-erkek, iyi-kötü, güzel-çirkin gibi. Bu zıtlıklar birbirinin hem var olma, hem de yok olma sebebidir.

Son olarak diyebilirim ki, insanın olduğu her yerde iletişim, iletişimin olduğu her yerde ilişki, ilişkinin olduğu yerde etkilenme/ etkileme ve etkilenmenin olduğu her yerde GİZZIT vardır.

Ve unutmayalım ki,

TÜM İLİŞKİLER DENGE BOYUTUNDA BAŞLAR.

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere sevgiyle ve dengede kalın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.