güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

N’olcak Bu Gençliğin Hali? (1)

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2024 06:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 11:03

Kuşak çatışmaları sanırım Habil ile Kabil zamanından beri mevcuttur. Hep birtartışma, hep birbirimizi anlamama hali…

“HER NESLİN SONRA GELENİ BEĞENMEMESİ ANTİK BİR PROBLEM.” 

Peki nedir KUŞAK? TDK’ya göre; yaklaşık 25-30 yıllık yaş kümelerini oluşturan bireyler öbeği; göbek, nesil, batın, jenerasyon

O halde kuşağın oluşması için ne gerekiyor, aynı zaman diliminde yaşamak… Okan Bayülgen ve Z kuşağı tartışmalarını takip etmişsinizdir. Z kuşağı Boomer diyor Okan’a… Yani demek istiyor ki SEN YAŞLISIN!..

Kuşaklara göre espri anlayışları bile farklılık gösteriyor.  Geçtiğimiz yıllarda; karın çok yağdığı günlerden birinde; ben OAB üyesiyken, gençlerle yaptığımız UGO projesi nedeniyle bir grubumuz vardı. Herhangi birini, okulun müdür yardımcısı adıyla kaydedip, mesajlaşmamızı gençlerle paylaştım. “Okul tatil A.. hoca söyledi.” dedim. İnanılmaz mutlu oldular. İnsanlar olmasını istedikleri/ bekledikleri bir olay karşısında inanmayı seçiyor, araştırmıyor bile…Kısa bir süre sonra da şaka yaptığımı söyledim. “Sazan gibi atladınız.” dedim. Gençlerhiçbir şey anlamadı. O zaman hak verdim Ahmet Haşim’e.

“MELALİ ANLAMAYAN NESLE AŞİNA DEĞİLİZ.”

Oysaki benim kuşağımdaki herkes anlar bunu, tıpkı “jeton köşeli galiba, düşmedi!” gibi.

SESSİZ KUŞAK. (1925-1945) Rüzgar gibi geçti…

Bugün yaşayan en büyük kuşak,

Sayıları giderek azaldı. Dünya Savaşlarını, ekonomik buhranı, Cumhuriyetin kuruluşunu, kıtlığı görmüş kuşak. İnançlarına, değerlerine ve sorumluluklarına bağlı vefalı kuşak.

BABY BOOMER / BEBEK PATLAMASI KUŞAĞI1946-1963 Love Story…

2. Dünya Savaşı sonrası hızlı artan nüfus nedeniyle bu isim verilmiştir. Nüfus bilimcilere göre fırsata çevrilebilirse ülkeler için çok faydalı olabilir. Bu Demografik Fırsat Penceresi, nitelikli eğitim, doğru yatırımlar ile desteklenemezse Demografik fırsat penceresinin, DEMOGRAFİK KRİZ PENCERESİNE dönüşmesi kaçınılmazdır.

II. Dünya Savaşından sonra yaşanan Doğu- Batı Bloku çatışmaları nedeni ile bu dönemeSoğuk Savaş Dönemi de denir. 1961 yılında Berlin’in Berlin Duvarı ile ikiye bölündüğünü ve pek çoğu 1989 yılında da yıkıldığını gördü.

Teknolojik gelişmelerin de kuşaklar üzerindeki etkilerine değinirsek bu kuşağaRadyo Kuşağı da diyebiliriz.

        Dünya da Kore Savaşı, Vietnam Savaşı, Aya ayak basılması (Şu anda şaibeli olsa da)        27 Mayıs Darbesi, 6. Filo Defol eylemleri ülkemizde yaşanan önemli olaylardan        Yine bu dönemde ortaya çıkan ÇİÇEK ÇOCUKLARI’na da yer vermek gerekir. Savaş protestoları esnasında askerlerin kendilerine doğrulttukları silahlarınnamlularına çiçek taktılar. Hippi trail ile Londra- Delhi sadece 45$‘a yolculuklar yaptılar. Güzergâhlarının olmazsa olmazı Sultanahmet ve elbette Lale Pastanesi (Lale Puddingshop).

X KUŞAĞI- KAYIP KUŞAK- 1964-1981 Grease…

Ebeveynlerinin ikisi de çalıştığı için anahtarla kapıyı açıp giren ilk kuşak. AnahtarNesli de denir bu nedenle. Eğitim ve meslek sahibi olmak çok önemli bu kuşak için. Sorumluluklarını bilen, problem çözme becerisi yüksek olan bu nesil “yapabileceğin kadar değil, bakabileceğin kadar çocuk” düsturunu benimsedi. Bu nedenle de az çocuk yaptı. Şimdilerde ise nüfus bilimciler bu Malthuscu politikaları desteklemiyor. Fransa 19. Yüzyılda bu politikaları benimsemiş, hala istediği genç nüfus oranına ulaşamamış durumda. BabyBoomerlar ile Y kuşağı arasında sıkışmış bir kuşak olduğu için Kayıp nesil olarak da adlandırılır. Ebeveynlerinden görmediği “takdir”i Y ve Z kuşakları (hatta artık Alfaları da ekleyebiliriz) kendisinden bekleyince takdir etmekte zorlanır. Teknolojik açıdan bakarsak Televizyon Kuşağıdiye adlandırabiliriz. TV’nin tek kanallı dönemlerinden akıllı saat, yapay zekâya kadar pek çok buluşa, yeniliğe tanıklık eden, genel kültürü yüksek bir kuşaktır X kuşağı. Disiplinli, kadınların ilk defa erkeklerden daha eğitimli olabildiği efsane nesil. Bir Japon atasözü “Esneyen bambu sert meşeden daha dayanıklıdır.”der. X kuşağı da yeniliklere yeni şartlara kolaylıkla uyum sağlayabilmiştir.

20 Temmuz 1974 Ayşe Tatile çıkmasıyla Kıbrıs’a asker çıkardık.

X kuşağını en çok etkileyen olay 12 Eylül darbesidir. Bu nedenle apolitik bir kuşaktır X kuşağı.1980 darbesine kadar sağ sol çatışmaları, sonrasında PKK ile yapılan mücadeleler..1989 yılında Bulgaristan’ın yaptığı işkenceler neticesinde ülkemize gelen Belene mağdurları, diğer yanda. İran- Irak Savaşı sonucu kaçıp gelen Peşmergeler.  Körfez Krizi 1 koyup 3 alacağız vaadi… İran Irak Savaşı…Jeopolitik konumumuz nedeniyle savaş hep kapımızdaydı zaten… Devam edecek….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.