SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazın Yeterli Ve Dengeli Beslenerek Sağlığımızı Koruyalım

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2021 00:08

Artan hava sıcaklıkları, birçok hastalığı da beraberinde getirirken uzmanlar bu dönemde beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkat çekiyorlar. Yaz aylarında sebze-meyve tüketimine ağırlık verilmesini ve vücutta oluşan su kaybı nedeniyle günde 2 – 2.5 litre su tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Yeterli ve dengeli beslenme önemli, 4 ana besin grubu olan et ürünleri, süt ürünleri, tahıl ürünleri ve sebze-meyveyi yeterli ve dengeli miktarda, çeşitlilik sağlayarak tüketmenin yaz mevsimini sağlıklı bir şekilde geçirmenin anahtar noktalarından biri olduğunu söylüyor. Uzun süre açlığın metabolizmanın yavaş çalışmasına sebep olacağını belirten Ciğerli, öğün saatlerinin kaçırılmamasını, 2 buçuk saatlik aralarla, 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenilmesi gerekiyor.

Yaz aylarında aşırı yağlı, tuz içeriği yüksek kızartma, kavurma gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor, bu yiyeceklerin yerine haşlama, ızgara ya da fırında pişmiş yiyecekleri tüketmenin daha yararlı olduğunu belirtiyor. Ciğerli, şekerli içeceklerin susuzluğu arttırdığına dikkat çekerek, şekerli içeceklerin yerine maden suyu, şekersiz komposto, limonata gibi doğal içeceklerin tercih edilmesi gerekiyor.

Kalp ve damar hastalarının da özellikle yaz aylarında beslenmelerine çok dikkat etmesi gerektiğini, bu kişilerin özellikle doymuş yağlardan ve kolesterolü yüksek yiyeceklerden uzak durmasının önemli... Sağlıklı bir yaşam için, haftada 3-4 gün, 30 – 45 dakika egzersizin bir yaşam şekline dönüştürülmesi gerekli olduğu unutulmamalı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.