SON DAKİKA
Hava Durumu

Önce sağlık sonra güzellik…

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:47

Tırnak sağlığı

Tırnak sağlığının en önemli unsuru tabii ki hijyen. Tırnaklarınıza herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Tırnaklarınızı temiz tutmak için bir diş fırçasına sabun sürüp tırnaklarınızı fırçalamayı deneyebilirsiniz. Bununla beraber temizlerken çok fazla ovalamak enfeksiyonlara sebep olabileceği için nazik davranmalısınız. Ayrıca törpü, tırnak makası gibi metal aletleri tırnağınızın alt kısmına fazlaca soktuğunuz vakit tırnağınızın etinizden ayrılmasına yol açabilirsiniz; bu da tırnak sağlığı açısından zararlıdır.

Tırnaklarınızın nefes alması için ojelerinizi 2-3 günden uzun süre tırnağınızda tutmayın. Mutlaka tırnaklarınızı birkaç günlüğüne dinlendirin. Ara vermeden her gün oje sürmek tırnaklarınızı kurutabilir, sarartabilir ve hatta tırnak yapısını zayıflatabilir.

Ojelerinizi silmek için asetonsuz oje çıkarıcıları tercih etmenizde fayda var. Aseton uçucu bir madde olduğu için aseton kullandığınız zaman ister istemez içindeki pek çok zararlı maddeyi de solumuş olursunuz.

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek de tırnak sağlığı açısından önemli bir husus. En azından iki haftada bir olacak şekilde kesmeye özen gösterin. Uzun tırnaklar güzel görünse de daha kısa tırnakların daha işlevsel ve sağlıklı olduğunu unutmayın. Özellikle tırnak bakımına yeni başladıysanız, tırnaklarınızı uzatmaktan ziyade güçlendirmeye önem vermenizde fayda var; bu sayede, uzattığınız güçsüz tırnakların çabucak kırılmasıyla hevesinizi kırmamış olursunuz. Öte yandan tırnaklarınız çok derinden kesmemeye de özen gösterin. Fazla derinden kesmek, tırnaklarınızın altındaki hassas deriyi enfeksiyonlara açık hale getirecektir.

Tırnak etlerinizi kesmeyin. Tırnak etlerinin tırnak sağlığı açısından büyük bir önemi vardır; tırnaklarınızın dibindeki bölgeyi kapatır. Dolayısıyla tırnak etlerinizi kestiğinizde tırnaklarınızı bakterilere ve enfeksiyona açık hâle getirmiş olursunuz. Lakin illa ki tırnak etlerinden kurtulmak istiyorsanız da kesmek yerine haftada bir banyodan sonra tahta bir portakal çubuğuyla ittirmeyi tercih edebilirsiniz. Tırnak etlerinizi ittirdikten sonra ise bir kütikül (tırnak eti) kremi ile masaj yapmayı da ihmal etmeyin.

Tırnak bakım ürünlerinizi mutlaka temiz tutun. Bakterilerden ve enfeksiyondan kaçınmak için her kullanımdan sonra kullandığınız ürünleri dezenfekte edin. Bunun için önce bu ürünleri sabunlu suyla yıkayıp sonra da tuvalet ispirtosu ile silebilirsiniz.

Oje sürmeden önce baz kat sürün. Bu sayede hem tırnaklarınızın doğrudan ojeyle temas etmesini önlemiş olursunuz hem de ojenizin sadece bir katla daha doygun görünmesini sağlamış olursunuz.

Aldığınız ojenin içeriğine dikkat edin. Dibutil ftalat, formaldehit, tolüen gibi kimyasal maddeleri içeren ojeleri kullanmaktan kaçının. Bu gibi maddeler tırnaklarınızda kırılmalara yol açabilir.

Tırnaklarınızı nemlendirin. Uyumadan önce tırnaklarınıza nemlendirici sürün; bu sayede tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi susuz bırakmamış olursunuz.

Ellerinizi koruyun. Temizlik yaparken, bitkilerinizle ilgilenirken vs. mutlaka eldiven kullanın. Bunun için pamuk astarlı, kauçuk, vinil, nitril veya plastik eldivenleri tercih edebilirsiniz.

Beslenmenize dikkat edin. Tırnaklarınız keratin adı verilen bir çeşit proteinden oluştuğu için protein açısından zengin bir diyeti tercih edin. Ek olarak biyotin, E vitamini, balık yağı gibi takviyeleri de kullanmanızda fayda var.

Akrilik kullanmayın. Akrilikler tırnaklarınız için oldukça zararlıdır. Tırnaklarınızı kurutur, nefes almasını engeller. Bunun yerine “press-on” takma tırnakları tercih edebilirsiniz. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.