SON DAKİKA
Hava Durumu

Kahvaltıda Yumurta Varsa Çay Olmasın

Yazının Giriş Tarihi: 26.06.2021 00:30

Güzel bir kahvaltı sofrası çaysız ve yumurtasız olur mu? Çoğunuz "olmaz" diye düşünüyor olsanız da uzmanlar, "Sofrada çay varsa yumurta, yumurta varsa çay olmasın" diyor ve beraber tüketilmemesi gereken besin örnekleri veriyor. "Besin kombinasyonu"son zamanlarda sık duyduğumuz terimlerden biri olarak dikkat çekiyor. Bazen zayıflamak için yediklerimiz veya faydalı diye birlikte tükettiğimiz besinler tam tersi etki de yaratabiliyor.

Meyveler sağlıklı besinler olarak değerlendirilse de birçok meyvenin aynı anda tüketilmesi kişiye hiçbir yarar sağlamayabilir. Hayvansal protein de hataların sık yapıldığı besin grupları içindedir. Bu nedenle; Et, balık, tavuk ile süt, süt ürünleri ve yumurtayı ayrı tüketmeniz gereklidir. Soğan ile sarımsağı birlikte tüketmekten de kaçınılması öneriliyor. Bu ikilinin fazla tüketilmesi, ciltte lekelere, baş dönmesine ve midede hazımsızlığa yol açabiliyor. Çay ve kahvenin yemeklerle birlikte içilmesi ise alınan demir miktarını düşürüyor. Uzmanlar buradan yola çıkarak. Bu içecekleri yemekten en az 45 dakika sonra içmeniz gerek.

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, demir içeriği ve vücutta emilimi açısından zengin bir hayvansal besin olarak değerlendiriliyor. Kahvaltıda tüketilen yumurta ile birlikte çay içilmesi ise yanlış bulunuyor. Bunun nedeninin çayın içerisinde bulunan 'tanen' adlı maddenin demir emilimini azaltması olduğu belirtiliyor. Bu nedenle sağlık açısından yumurta-çay ikilisinin bir arada tüketilmemesi öneriliyor.

İki asidik besinin bir arada tüketilmesi, zehirlenme riskinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Yemeklerin yanında aynı anda tüketilen yoğurt ve turp, midede yanma ve ekşimeye yol açıyor. Bu durum beslenme ve sindirim açısından sorun anlamına geldiği için ayrı ayrı tüketilmeleri, vücudun yapısı açısından daha doğru bulunuyor. Yoğurtlu yemeklerin yanında sirke gibi ekşi gıdaların tüketilmesi de önerilmiyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.