SON DAKİKA
Hava Durumu

Göz Hastalığı Göz Rengini Değiştiriyor Mu?

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49

Opr. Dr. Yetkin Özgan, fuchs hastalığını irisin yıllar içerisinde renk farklılığı göstererek, kahverengi gözlerin yeşile, yeşil gözlerin maviye dönmesi olduğunu söyledi.

Özgan yaptığı açıklamada, göz renklerinin farklılığı olarak tarif edilen fuchs hastalığı, katarakt ve göz
tansiyonuna (Glokom) neden olabildiğini belirterek, "Kişinin gözünün bir tarafının açık diğer tarafının koyu olması doğumsal bir hastalığa işaret ediyor. Fuchs hastalığı denilen bu özel sendromda açık olan göz, doktorlar tarafından doğuştan rahatsız olan göz olarak tarif ediliyor" dedi.Özgan, göz renginin değişmesinin katarakt ve glokomun habercisi olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:
"Fuchs hastaları, üveit denilen göz içi iltihabı, göz tansiyonu ve katarakt riski taşıyor. Bir gözü koyu diğer gözü açık olan kişilerin hiçbir yakınmaları olmasa bile mutlaka doktor tarafından takip edilmeleri
gerekiyor. Fuchs hastalığının belirtileri hafif ağrı, gözde sulanma ve kızarıklık olabilir. Gzun yıllar hiç belirtisi olmadan da kişi fuchs hastası olabilir. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmiyor ancak kedi-köpek parazitleri, virüslerin veya oküler travmanın bu hastalığa neden olabilir. Hastalık gözde ağır hasara neden olmayabilir."

Özgan, fuchs hastalığının en sık görülen komplikasyonunun katarakt olduğunu kaydederek,
glokomun daha az görüldüğünü, görme kayıplarının da bu komplikasyonların şiddetine göre değiştiğini anlattı. Fuchs hastalığının tedavisinde kortizonlu damlalara başvurduklarını dile getiren Opr. Dr. Yetkin Özgan, “Bu damlalar kontrolsüz kullanılırsa glokom katarakta yol açar. Bu nedenle
hastalığın tedavisi yan etkileri düşünüldüğünde çoğu zaman tedavi önerilmez. Ancak şiddetli
enflamasyonun olduğu alevlenmelerde dikkatlice kortizonlu damlalar kullanılır”dedi.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.