güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Sahte Nur Babaların Yaratacağı İslami Tehlikelere Dikkat Etmeliyiz

Yazının Giriş Tarihi: 05.07.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 17:15

İslam olarak bizlerin Kuran’ın istediği şekilde onun istediği uygulamaları yapan İslam bireyleri olduğumuzu söylemek kanaatimce mümkün değildir. Bence bunun sebebi biz Arap olmayan İslamların Arapça olan Kur’an’ın tam manasıyla anlayıp değerlendirerek onu uygulamak imkanından yoksun olmamızdır.

Bu eksikliğimizi gidermek için uyguladığımız yol bizleri İslam’daki yanlış davranış ve ibadetlere uygulamalara iten sebep olmuştur. Çünkü bizler Kur’an’ı anlamayışımızı gidermek için, onu anlayıp bildiğini düşündüğümüz, onu Kuran adıyla bize anlatıp öğreteceğini düşündüğümüz din adamlarının vasıtasıyla öğrenmeye ve anlamaya yönelmişizdir.

Ne var ki bu kitle mensubu bireyler içerisindeki din adamlarının önemli bir kısmı hatta çoğunluğu bize Kuran’ı tanıtırken, onun hükümlerini bize kendi yorumlarını da katarak anlatmaya yönelmişlerdir.

Bu farklı tanıtımlar nedeni ile İslam’da farklı Kur’an mealleri ortaya çıktığı gibi bu tanıtımlar nedeni ile farklı uygulamalar gösteren gerçekleştirilen mezhep veya tarikat denilen kitlelerde ortaya çıkmıştır.

Şurası bir gerçektir ki bu farklı tanıtımları yapan farklı mealler ortaya koyup farklı dinsel gruplaşmalar yaratan, cemaatler ve tarikatlar yaratan din adamlarının önemli bir kısmı bu farklılıkları kendi çıkarlarını temin kendi imkanlarını geliştirmek için kendilerini bir gurubun lideri pozisyonuna getirmek için yaptıklarından ister istemez İslam birliğini gerçek İslam dini uygulamalarının Kur’an’a uygun gerçekleştirilmesini engellemektedirler.

Bu gibi din adamları çevresindeki Kur’an ve hadis gibi İslam’ın kaynaklarını kendiliğinden değerlendirmekten aciz İslamları daha kolay kandırabilmek için kendi giyinişlerinde, görünüşlerinde , davranışlarında, ibadet uygulamalarında, farklı görünümler ortaya koymaktan uzak durmamakta bu tür davranışları daha da yaygınlaştırmak ve taraftar kitlesi arttırmak  için kendisine inanıp uyanları da çevre de propaganda yapmaya yöneltmekte zincirleme bu faaliyetler neticesinde İslam birliği daha da bozulmaktadır.

Bütün bu düşüncelerin neticesinde diye bilirim ki İslam birliği gerçek İslami uygulamalar kendilerini tabiri caizse nur baba gösteren ama aslında çoğunun kalbinde şeytani düşünceler dolu olan bunu da mal birikimleri siyasi imkan ve menfaatler peşinde koşarak gösteren din adamları nedeni ile tam manasıyla gerçekleşememektedir.

Bütün bunlardan sonra İslami bireylere kendini nur baba gösteren bu görüntünün arkasında bin bir dolap çevirmekten çekinmeyen siyasetçilerle çıkar pazarlıkları ve ortaklıklar peşinde koşmayı İslamiyet’e uygun görüp uygun göstermeye çalışan başında bulunduğu cemaat ve tarikat gruplarını ekonomik ve mali açıdan sömürüp zenginleştirmeyi, kendisine uyan cemaat ve tarikat grubu bireyleri oy potansiyeli görüp onlara dayanarak makam ve mansıp elde etmeyi hedefleyen dini liderlere dini adamlara karşı uyanık olmalıdırlar.

Onların davranışlarının İslami kaidelere uymadığını Kur’an mealine ve Kur’an’ı gerçek şekliyle hadisleri gerçek şekliyle yani sahih hadisleri tanıtan din adamlarının verdikleri bilgilere göre ölçüp değerlendirmeli bu ölçülere uymayanlardan derhal uzaklaşıp onlara verdikleri onay ve destekleri derhal kesmelidirler.

Böyle yapmakla İslam’ın istediği gerçek İslam’a kavuşup gerçekten İslam’ı yaşama durumuna geçmiş olacaklarını düşünmekteyim. Şurasını da hatırlatmak isterim ki bazı siyasetçilerimiz de İslami yorum ve kaideleri dillerine dolayıp bunları uygulamaya çalıştıklarını ve çalışacaklarını söyleyerek İslam bireyleri kandırmaya yöneltmektedirler.

Bunu yaparak demokratik sistemle yürüyen ülkemizde seçmenleri İslami duygularla kandırıp sömürerek iktidar olma, menfaat temin etme çabası amaçladığı ortadadır. İslam bireylerimiz kendilerini nur baba göstermeye çalışan bu gibi şeytanlara karşı da uyanık olmalı. Devam edecek…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.