güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

PEYGAMBERLER TARİHİ

Yazının Giriş Tarihi: 18.12.2020 21:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.12.2020 21:49

HZ MUHAMMED'İN HAYATINDA ÖNEMLİ YERİ OLAN KİŞİLER HAKKINDA DERLEMELER

Halime hatun

Peygamber Efendimizin süt annesinin Mekke civarında yaşayan beni sad kabilesindendir. aynı kabileden Harisin zevcesi idi. Peygamber Efendimiz 4 yaşına kadar süt annesi Halime Hatun'un yanında kalmıştır

O zamanlar metro altı adet olarak çocuklarını bir süt anneye verildi havası iyi Suyu tatlı Olan civardaki yaylalara gönderilerdi

Bundan Mekke'nin sıcak havası sebep oluyordu her sene bu maksatla civar kabirlerinden pekçok hanım gelir emzirmek için birer çocuk alıp giderlerdi çocukları büyütüp teslim edince de pek çok ücret ve hediyeler alırlardı adet olduğu üzerine Peygamber Efendimiz beni sad kabilesinden hadisini hanıma Halime altına verildi

Halime Hatun Peygamberimize süt annesi oluşunu şöyle anlatmıştır

Kabile Mezdeke birkaç kadına süt anneliği yapmak için Mekke'ye geldik kocam yanımdaydı bir zayıf Mekke'ye sütü kesilen kesilmiş Bir de deve var Benim de sütüm az da süt anneliği için gelen ne birer çocuk alıp gittiler Ben de Amine Hatun ölçüsünü almak için onunla birlikte evine gittim. Eve varınca Muhammed’i bir beyaz yünlü örtüye sarılmış yeşil ipek üzerin de uyuyor gördüm. Yüzünden saadet nurları saçılıyor, misk kokusu odayı dolduruyordu. Yanına yaklaşınca mübarek gözlerini açtı. İki gözünden semaya kadar çıkan nurları gördüm. Hemen yüzünü örterek bana vermez korkusuyla Amine Hatun’dan sakladım. Sağ mememi verdim. Emdi sol memeden emmedi. Evime götürdüğümde ise aynı hal devam etti. Diğer mememi kendiçoçuğum emerdi. Sütüm çok fazlalaştı. Hiç süt vermeyen devemiz bol bol süt vermeye başladı. Evimiz son derece bereketlendi.

            Muhammed aleyhisselamın güzelliğine hoş hallerine ve bereketine o kadar alışmıştık ki iki yaşına geldiğinde annesine teslim etmemiz gerektiği halde ona yalvararak mekkenin havası çok sıcak biraz daha yanımızda kalsın dedim. O da kabul edip beni kırmadı. Bir müddet daha yanımız da kaldı. Onu yanımdan hiç uzağa ayırmazdım. Bir gün süt kardeşişeyma ile kuzuların araına gitti. Yanımdan uzaklaştı. O gün hava çok sıcaktı. Sıcaktan rahatsız olacağını düşünerek üzüldüm. O’nu aradım. Buldum. Kızım şeyma üzüntümü görünce “Anneciğim üzülme Muhammed’i bir bulut gölgeliyor. O nereye giderse üzerinde beraber gidiyor. Dedi daha nice hadiselere şahid oldum. Konuşmaya başlayınca ilk olarak Kelime-i tevhit söyledi. Her şeyi tutarken “Bismillah” derdi. Çocukların oyunlarına hiç karışmaz ve hiç ağlamazdı. Nihayet Mekke’ye gidip Muhammed’i annesine teslim ettim. Dedesi çeşitli hediyeler vererek kabileme döndüm.

Halime Hatun ve Haris, peygamberimizin peygamberliğimizin peygamberliğini duyunca iman ederek eshab-ı kiramdan oldular. Yanına geldiği zaman peygamberimizin de ona hürmet eder, iyilik ve ihsanda bulunurdu.

İBRAHİM ALEYHİSSELAM

Kuran-ı Kerim’de ismi bildirilen peygamberlerden ülülazm adı verilen atlı peygamberlerden biri olup, Keldani kavmine gönderilmiştir. Peygamber efendimiz Muhammed Aleyhisselamdan sonra peygamberlerin ve insanların en üstünüdür. Allahü Teâlâ ona halilim(dostum) buyurduğu için halilullah olarak bilinir. Babası mümin olan Tarüh olup, annesi Emiledir. İbrahim Aleyhisselam Peygamber efendimizin dedelerindendir. Keldani memleketi olan Babil’in doğu tarafında ve Dicle ile Fırat nehirleri arasında ki bölgede doğdu. 175 yaşında Kudüs’te vefat etti.

İbrahim Aleyhisselama annesi emile veya üca hamileyken, babası Taruh vefat etti. Annesi, amcası olan Azer ile evlendi. Azer üvey babsı ve amcası putperesti. Geçimini put yapıp satarak temin ederdi.

Nuh Aleyhisselamdan çok sonra Babil’de hüküm süren yıldızlara ve putlara tapan Keldani kaviminim o devirde ki kralı olan Nemrut insanları kendine ve putlara taptırıyordu. Bir gece gördüğü rüyayı, müneccimler, doğacak bir erkek çocuğunun yeni bir din getireceğini ve onun saltanatını yıkacağını şeklinde tabir gelince Nemrut yeni doğan erkek çocuklarının öldürmelerini ve hamile kadınların hapsedilmelerini emretti. O sırada hz.İbrahime hamile olan annesi hz.İbrahimi doğurdu. İbrahim Aleyhisselam, daha önce oğlum olursa Allah yoluna kurban edeceğim diye adakta bulunmuştu. Üç gün üst üste gördüğü rüya üzerine İsmail Aleyhisselamı kurban etmek istedi. Tam kurban etmek üzereyken, İbrahim Aleyhisselama rüyasına sadakat gösterdiği bildirerek kurbanlık birkaç ihsan etti. Böylece İsmail Aleyhisselam kurban edilmekten kurtuldu.

İBRAHİM ALEYHİSSELAM MUCİZELERİ

1-  İbrahim Aleyhisselamın mübarek vücuduna ateş tesir etmedi. Nemrut onu ateşe attığında Allahü Teala “ey ateş İbrahim üzerine serin ve selamet ol buyurunca ateş onu yakmadı.

2-  Cansız olan parça parça edilmiş ve parçaları ayrı ayrı yerlere konulmuş olan dört kuş, İbrahim Aleyhisselam çağırması üzerine tekrar dirilmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.