SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmanlılara Göre Zaferin, Memlüklülere Göre Bir İhanetin Yıldönümü

Yazının Giriş Tarihi: 22.08.2022 01:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.08.2022 01:03

Daha doğrusu bugünkü tabirle söylemek gerekirse Arap dediğimiz insan kitleleri yahut ta Arap milleti dediğimiz kitle sürekli olarak kendilerini yönetenlere sık sık ihanet etmişler ufak çıkarlar için çıkardıkları huzursuzluklar nedeniyle başta Suriye olmak üzere Ortadoğu’yu huzursuzluklara, karışıklıklara uğratmaktan geri durmamışlardır.

İslamiyet zamanında bile halife Hz. Ali’ye ilk ihanet ve isyan Muaviye ve Amr Ül As Suriye de isyan etmiş Şam şehrini merkez kabul etmişlerdir. Sözün kısası Suriye ve Irak bölgesi ilk çağlardan bugüne sürekli ihanet bölgesi ve hainlerin yaşadığı saha olmuştur.

Nitekim Yavuz Sultan Selim zamanında yukarıda belirttiğim şahısların ihanetlerinin yardımıyla kolayca Osmanlıya kazandırılan Suriye sahası Osmanlının son döneminde 1. Dünya harbi sırasında başlarına geçen şerif Hüseyin ve oğullarının yardımlarıyla ve yönlendirmesiyle İngilizlerle birleşip Osmanlıya ihanet eden Arap halkının Filistin ve Suriye halkının ihanetiyle Osmanlının elinden çıkmıştır.

Aynı bölge halkları Mustafa Kemal başkanlığında kurtuluş savaşı veren Anadolu Türk dünyasına katkıyı ve desteği yeterli oranda göstermemiştir. Hatta kurtuluş savaşını dönemi Türkiye Büyük Millet Meclisi yönetimine karşı ayaklananların kaçıp sığınmasına kucak açan saha olmuştur. İsyan eden mili aşireti Suriye’ye kaçmış önemli isyancılardan Çerkez Ethem Suriye sahasında barınmış ve Ürdün’e geçmiştir. İşte bu nedenledir ki Suriye sahası ve Irak sahası biz Türkler için sürekli sorun sahası dert sahası olmuştur.

Ülkemiz Anadolu’daki Türklük Suriye ve Irakta ki hainlerden zahmet çektiği gibi Suriye ve ırak sahasında kalan ırktaşlarımız bu hainlerden zahmet çekmiştir. Ne yazık ki Cumhuriyet hükümetlerimiz Suriye’de ki ve Irakta ki haklarımızı ve ırkdaşlarımızın haklarını gereği gibi koruyamamışlar.

Oralarda kalan ırkdaşlarımızı yönlendirip kültürel ve sosyal sahada olsun, kendilerine müdafaa sahasında olsun teşkilatlanma konusunda yeteri kadar destekleyememişlerdir. Üstelik Suriye yönetimleri ve halkı yakın zamana kadar Hatay ilimiz sınırlarında hak iddia etmekten bir an bile geri durmamışlarıdır.

Ne tuhaftır ki Suriye’nin bütünlüğü bizim açımızdan gerekli bir durum olmasına karşılık Ortadoğu’nun parçalanmasını, yeniden şekillenmesini hedef alan dış mihrakların projelerine destek veren dış siyaset izleyen destek veren gruplar ülkemizde de vücut bulmuş bunun neticesinde son on yılda Ortadoğu’da yaşanan Suriye olaylarına ülkemiz silahlı kuvvetleri de halkımız da karışma durumuna düşmüştür. Düşülen bu durum Suriye olayları nedeniyle ülkemize sığınan Suriyeliler nedeniyle sosyal yapımız ve sosyal yaşantımızda da olmasını arzulamadığımız durumlar yaşanmıştır.

Kim ne derse desin Suriyeli göçmenler nedeniyle Güneydoğu Anadolu’muz başta olmak üzere büyük şehirlerimiz başta olmak üzere sosyal ve ulusal yapımızı değiştirecek vatandaş kitlemizin Türk homojenliğini azaltacak olgular oluşmaya başlamıştır. Umarım ülke yöneticilerimiz durumun farkında olacaklardır. Devletimizin Türk ırkı olarak homojenliğini bozacak ülkemizin ulusal yapısını değiştirecek oluşumların gerçekleşmesine fırsat vermeyecektir.

Lozan Antlaşması ve Hatay’ın ilhakı ile oluşan Suriye sınırımız lehimize veya aleyhimize bir değişikliğe uğramadan Lozan’ın bize tanıdığı Süleyman Şah türbesi ve çevresi toprağı da tekrar eski yerinde bize ait olmak üzere Suriye sınırız düzenlenip Suriye sahasında huzur içinde birlikte yaşayacağımız bir Suriye devletiyle komşu olmamız sağlanır umudundayım. Tabi Suriye olaylarıyla bize sığınan Suriyelilerin de ülkelerine dönmesi temin edilerek ülkemiz halkının Araplaşması ulusal Türk ırkı homojenliğinin bozulmasının önlenmesi de gerçekleştirilir ümidindeyim.

Asırlar önce Mercidabık Zaferi’yle bize katılmış asırlarca sınırlarımız içerisinde yaşamış ama ilk fırsatta Avrupalılarla bir olup bize ihanet etmiş Suriye topraklarının tekrar bizim olması ümidiyle yaşayan insan grupları varsa bunun imkansızlığını umarım Suriye olayları onlara ispatlamıştır.

Umarım başta Osmanlıcılar ve yeni Osmanlıcılar olmak üzere Osmanlıyı yeniden ihya etmek isteyenler hiç değilse İngiltere gibi onun oluşturduğu İngiliz milletler topluluğu benzeri Osmanlı milletler topluluğu oluşturmak hayalinde olanlar bu hayalin imkansız olduğunu umarım artık anlamışlardır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.