SON DAKİKA
Hava Durumu

Neden Ağustos Ayı Türkler İçin Bir Zaferler Ayı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı En Büyük Bayramdır?

Yazının Giriş Tarihi: 30.08.2022 00:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.08.2022 21:29

Yalnız şunu önemle vurgulamak isterim ki bugün birileri çıkıp öz ve öz Türk zaferi olan bu savaşı Türkleri kazandırmada Kürtlere hak tanısa da bence bu yanlış bir telakkidir. bunun doğru olması için Kürtlerin bir oğuz boyu olması ve ayrı bir millet olduklarından vazgeçmeleri şarttır. Aksine Alparslan’a zaferi kazandırmada ayrı bir millet olduklarını iddia eden İslam Kürtler değil Bizans ordusundaki paralı asker durumundaki Peçenek kuman Kıpçak Türkeri’nin hatta Oğuzların Avrupa’daki grubu olan Guz Türklerinin Bizans ordusundan ayrılıp aynı ırktan olduklarını gördükleri Selçuk ordusuna katılmaları olmuştur.

Şunu kesinlikle vurgulamak isterim ki 26 Ağustos biz Türkleri Anadolu’ya yerleştiren daha doğrusu biz İslam oğuzları Anadolu’ya yerleştiren Malazgirt harbinin yıl dönümü tarihidir.  Ancak şunu da belirtmek gerekir ki 26 Ağustos kurtuluş harbinin son büyük taarruzu olan büyük taarruzunda başladığı tarihtir. Bu büyük taarruzla yunan siperlerine saldıran Türk ordusu onu siperlerinden söküp İzmir’e doğru kaçmaya zorlamış önüne katarak Dumlupınar meydanına kadar kovalamıştır. Bu arada unutmayalım ki 23 Ağustos tarihinde cereyan etmiş kurtuluş harbinin bir safhası olan Sakarya Meydan Muharebesi de vardır.

Türk ordusu işgalci yunanın saldırısını göğüslemiş büyük kurtarıcının verdiği hakkı müdafaa yoktur. Sathı müdafaa vardır. Taktiğini uygulayarak yunan saldırısını durdurmuş karşı saldırıya geçip onu saldırı öncesi eski mevzilerine çekilmeye mecbur etmiştir. Sakarya zaferi Kurtuluş harbinin en çok şehit verilen ve Türk ordusunun en çok subay şehit verdiği kurtuluş savaşı muharebesi olmuştur.

Sakarya zaferi ile saldırı gücü kırılan yunan kuvvetlerine karşı 1922 yılı 26 Ağustosunda büyük taarruzu başlatan Mustafa Kemal ve Türk ordusu atalarından miras kalan bozkır taktiği dediğimiz yahut Türk taktiği dediğimiz taktiğini kullanarak İzmir’e doğru çekilen işgalci yunan kuvvetlerini Dumlupınar sahasında kuşatmış kısa bir muharebeden sonra son direnişi kırılan yunan kuvvetlerini başkomutanları başta olmak üzere teslim almıştır.

Tarihte Mustafa Kemal’in idaresi nedeniyle başkomutanlık meydan muharebesi yahut Dumlupınar muharebesi denilen bu savaş tarihimizde kazanılan son Türk meydan muharebesidir. Çünkü bundan sonra bir daha Türk ordusu meydan muharebeleri yaşamamıştır. Zaten dünya tarihinde de bizim katılmadığımız ikinci dünya harbi sonrasında meydan muharebeleri hemen hemen tarihten kalkmıştır.

30 Ağustos tarihinde gerçekleşmesi nedeniyle bu zafere 30 Ağustos zaferi de denilmektedir. Mustafa Kemal Türk ordusunun kazandığı bu son meydan muharebesini başta Türk halkı olmak üzere bir zafer bayramı olarak tahsis etmiştir. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kendine has özellikleri vardır. 30 Ağustos Türk ordusunun kazandığı son meydan muharebesi olduğu gibi Türk milletinin asırlardır kullandığı bozkır taktiği yahut kıskaç taktiği denilen taktiğin uygulandığı son meydan muharebesidir. Dumlupınar denilen bu muharebe Türk süvarilerin katılıp görev yaptığı son Türk muharebesidir bundan sonra hiçbir Türk meydan muharebesinde yahut muharebesinde Türk süvarileri katılıp görev yapmamışlardır.

Şunu da belirtmek gerekir ki Türk ordusunun Mustafa Kemal’den aldığı “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” demesiyle atılıp insan üstü bir güçle İzmir’e ulaştığı önünden kaçan son düşman kuvvetlerini denize döktüğü bir harekatın başlangıç muharebesidir. Sözün kısası 30 Ağustos Zaferi Marmara bölgesi Trakya bölgesi dışındaki tüm Anadolu’nun düşman işgalinden kurtulmasını getiren bir muharebe ve zafer olma özelliğini göstermektedir. İşte 30 Ağustos Zaferi bu özellikleriyle Mudanya Mütarekesini getirip ardından Lozan antlaşmasını temin eden bir zaferdir.

Kısacası 30 Ağustos Meydan Muharebesi Türk ordusunun ve onun arkasında yer alan halkın yedi düvel dediği işgal devletlerini dize getiren bir zaferdir. Eğer bugün Türk devleti varsa ve nasıl varlığını Lozan'la dünyaya kabul ettirdiyse Türk ordusu da 30 Ağustos meydan muharebesiyle işgal devletlerine Mudanya ve Lozan Mütarekesini bu zaferiyle öyle kabul ettirmiştir. 30 Ağustos zaferinin bir diğer önemli rolü de Türk ordusunun Türk evlatlarından oluşarak kazandığı önemli son zafer olmasıdır. Çünkü 30 Ağustos Zaferini kazanan Türk ordusunda yabancı hiçbir unsur hiçbir başka milletten birey yoktur. Devam edecek…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.