SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurban Keserken Kurban Durumuna Düşmeyelim

Yazının Giriş Tarihi: 27.06.2023 00:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.06.2023 17:59

Yine bu ikinci gruba dâhil bazı dernekler ise sadece kurban kesimi işleviyle ilgilenmekte bu kesim işi için aldıkları paralarla ve derilerle gelir temin etmektedirler. Hatta bazıları bu özellikleri yanında kendileri de hayvan satarak ve bizzat kendi sattıkları hayvanları keserek gelir teminlerini daha da fazlalaştırabilmektedirler.

Şüphesiz bunlardan da kentimizde mevcuttur. İşte bütün bu çevreler kurban kesimini gerçekleştiren yükümlülere kurban gözüyle bakmakta avlarına saldıran avcılar gibi üzerlerine atılmakta kendi çıkarlarını temin için onları kullanmaktan çekinmemektedirler.

Bütün bunlardan sonra kurban kesmek yükümlülüğünde olan kişilere söyleyebileceğim şudur;

Kurbanınızı bizzat satıcıdan pazarlık yaparak kendiniz alınız. Kurban Bayramı günü bizzat kesim esnasında eğer becerebiliyorsanız kendiniz kesim işini yaparak dualarla bu görevi yerine getiriniz. Eğer kesme gücünde değilseniz kesecek kişiye vekâlet vererek yanında bulunarak onunla birlikte tekbir getirerek duasını gerçekleştirerek kesim işine teorik olarak katılınız. Kesilen hayvanın etini yıllardır uygulanan usule göre üçe bölerek üçte birini çevrenizdeki fakir fukaraya öncelikle fakir akrabalarınızı ön planda tutarak dağıtınız. Üçte birini evinize gelen misafirlere sofra kurarak ikram olarak yediriniz. Geriye kalan üçte biri ise aileniz ve çocuklarınızla kendiniz yiyiniz.

Bunun dışındaki uygulamalar Tanrı’nın emri olan kurban yükümlülüğünü layıkıyla yerine getirmemek gibi bir durum yaratacaktır. Fiili olarak katılınmadan ibadet kişiye ne oranda fayda temin edebilecektir? Bence başında bulunmadan vekâlet yoluyla kesilen hele hele uzak ülkelerde kesilip dağıtılan kurban ile kurban ibadetinin tam anlamıyla gerçekleşmesi imkânsızdır. Bu olsa olsa etin sadaka olarak dağıtılması olacaktır. Başka ülkelerde kurban kesilmesi başka ülkelerde dağıtılması Türk halkının Türk İslam halkının yakın çevrendeki fakir fukaranın hakkının uzak diyarlardaki kişilere aktarılması olacağı hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır.

Üstelik vekâlet verilen dernek veya kuruluşların kişilerin kurban olayının layıkıyla yerine getireceği ne oranda garantili olacaktır. Daha önce ki senelerdeki yapılan yolsuzluklar hatırlarda iken aynı uygulamaya devam ederek yeni yolsuzlukların yapılabilmesine olanak sağlamanın ibadetle alakası ne olacaktır?

Bütün bunlardan sonra vatandaşımızın kurban olayını rant görenlere bakarak, siz niye kurban olayına bu kadar ilgi duyuyorsunuz çıkarınız nedir? Diye sormalı kendi kendine biz vatandaşlar, kurban mı kesiyoruz yoksa birilerinin çıkarları uğruna kurban mı ediliyoruz diye düşünmeleri yerinde bir davranış olacaktır.

Derneklerin, cemaat gruplarının eliyle veya vekaletiyle kurban kesme ve dağıtma işleminde derneklerin, cemaatlerin ve tarikatların kullanılmasında bir başka sakınca olarak bu grupların siyasete bulaşması nedeniyle kurban kesme ve dağıtma faaliyetlerini siyasi propaganda olarak yapmaları, yapabilmeleri imkanını da doğuracağından kurban ibadetine siyasetin bulaşmasını da mümkün kılacaktır.

Bir başka değişle Allah’ın ibadet olarak emrettiği kurban ibadeti sözüne ettiğim kitlelerin siyasi amaçla taraftar elde etmelerini getireceğinden ibadet özelliği ne oranda gerçekleşecektir? Şunu da belirtmek isterim ki başlıkta da belirttiğimiz gibi kurban ibadeti düşünüp taşınılarak yapılmasında bizzat kişinin kendisinin yapması gerekir kanaatindeyim. Kurum veya kişileri dernek veya cemaatleri, tarikatları bu ibadete karıştırmanın kurban kesen kişiyi kurban ibadetini yerine getiren kişi olmaktan uzaklaştıracağı düşüncesindeyim. Bu tür davranışların kurban kesen kişileri kurban kesmek yerine kurban olmak durumunu da yaratabilecektir kanaatindeyim.

Umarım vatandaş olarak aracısız vekaletsiz bizzat yaşadığımız çevrede kurban ibadetini gerçekleştirip Allah’ın emrine uygun olarak kurban olmak yerine kurban ibadetini yerine getiren kişi olmak görevini yerine getirebiliriz. Bütün bunlardan sonra önümüzdeki Kurban Bayramı’nı tüm İslam bireylere tüm vatandaşlarımıza, hemşerilerimize güzel geçmesini dilerken Kurban Bayramı’nı tüm İslam dünyasına tüm Anadolu Türklüğüne tüm vatandaşlarımıza kutlu olmasını temenni ederim. Kurban Bayramınız kutlu olsun. Kurban ibadetiniz hayırlı olsun hayırlara vesile olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.