güvenilir kaynak casibom giriş maritbet
SON DAKİKA
Hava Durumu

Anneler Günü Uygulaması Konusundaki Düşüncelerimiz

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2024 08:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 08:28

Amerikalı veya Avrupalı kendi el emeği olan bir ürünle yahut kendi gerçekleştireceği bir müzik şiir sunusuyla bedensel sevgi gösterisiyle annelerinin gönlünü alıp onu mutlu etmeye çalışırken bu yönde ağırlıklı gayret ve çalışma gösterirken bizim toplumumuz genellikle para vererek alacağı bir hediyeyi annesine sunarak sözüm ona annesinin gönlünü hoş etmeye yönelmekten anneler gününü para harcayarak annesine hediye almakta masraf yaparak annesinin gününü kutladığını kutlayabileceğini düşünmeye yönelmektedir. Toplumumuzun bu düşünce tarzı toplumumuz bünyesindeki bazı uyanıkların kafası çalışan girişimcilerin harekete geçmesini sağladığını anneler günü gelmeden önce hazırladıkları hediyelik ürünlerini bugünden çok öncesinden başlattıkları reklamlarla topluma arz etmeye yöneldiklerini görmekteyiz. Reklamların tesiri ile hangi hediyeyi seçeceği konusunda şaşkına dönen annesine hediye alacak sözüm ona alacağı hediyeyle anneler gününü kutlayacak bireyler bazen tercih konusunda annelerinden bile yardım isteyebilmektedirler. Ve anne sana anneler gününde “sana ne alayım” diyen bu tür kutlayıcıların anneler gününde annelerine verecekleri mutluluk ve sevincin ne derece başarılı olacağı doğrusu merak konusudur.

Kısacası bugün toplumumuzda anneler günü öncesinden anneler gününde satılmak üzere hediyelik eşyalar üretiliyor bu eşyaların satılabilmesi için reklamlar yapılabiliyorsa ve hakikaten anneler gününde bu oluşturulan malzemeler satılıp bunları üreten satan kişilere gelir getirebiliyorsa ülkemizde anneler günü kutlamaları bir rant temeli bir rant sektörü oluşturabilen bir mefhum durumuna gelmiş demektir.  İşte bu tür bir anneler günü kutlamasına şahsen karşıyım. Annelerin yılda bir günde olsa gönlünün alınmasına onlara sevgi gösterisinde bulunulmasına gönülden taraftar olmama rağmen hediyeler alınarak anneler günü kutlanmasına tekrar ve önemle belirteyim ki muhalifim, karşıyım. Çünkü biliyorum ki anneler günü kutlamak için hazırlanmış sektörlerden hediye alan bireylerin pek çoğu bu hediyeleri kendi çalışmalarının getirisi olan paralarla almamaktadır. Pek çoğu annelerine alacağı hediyeleri ya babalarının ya eşlerinin veya diğer yakınlarının paralarıyla almakta sözde annelerin gönlünü alıp mutlu olmalarını sağlayacaklarını düşünmektedirler.

Hatta dahası bazı bireyler annelerinden aldıkları parayla annelerine hediye almakta sözde onlar da anneler gününü kutlamaktadırlar. Bence anneler gününde annenin gününü kutlamak için hediye almak şart değildir. Herhangi bir surette anneyi ziyaret etmek annenin gönlünü almak elini öpmek güzel söz söylemek kendi el becerinle yaptığın bir ürünü hediye etmek en tercih edilecek davranıştır. Diyelim ki ille de hediye alınacak o zaman öncelikle kendi çalışmanın karşılığı olan emeğinin karşılığı olan parayla annene hediye alabilecek maddi duruma ulaşmak ondan sonra anneye maddesel değeri olan hediye almak bence yerinde bir icraat olacaktır. Aksi uygulamalar toplum içerisinde gösterişten ibarettir. Göz boyamadan ibarettir. Zaten anneler evlatlarının ne durumda olduğunu bildiğinden bu hediyenin evladı verse bile nasıl ve nereden gelen parayla alındığını bildiğinden annelerin gözünü boyamak sahta davranışlarla onların mutluluğuna mutluluk katmak yüreklerine sevinç katmak mümkün değildir. Bütün bunlardan sonra şunu vurgulamak isterim ki anneler gününü kutlarken davranışlarımıza ve icraatlarımıza dikkat edelim. Toplumdaki rant sektörüne katkıda bulanacak toplumda dönen rant çarklarını çalıştıracak icraatlar yerine gerçekten annemizin gönlünü alabilecek onu sevindirecek ona anne olmanın mutluluğunu verecek icraat ve uygulamalara yer verelim. Öncelik annemizin insan olduğunu, bizi var eden mefhum olduğunu hatırlayalım anneler günü kutlamasında bu değerlendirme ölçüsünde hareket edelim. Sonra anneler gününde sadece sağ olan anneleri değil ölmüş annelerimizi hatırlayalım. Nasıl sağ olan annelerimize çiçeklerle hediyelerle gidiyorsak ölmüş annelerimizin kabirlerine de öyle gidip ziyaretlerde bulunalım. Kendi bahçemizden topladığımız çiçekleri taşının başına koyarken okuduğumuz sure ve ayetlerle yapacağımız dualarla kendilerini yad edelim. Hatıralarını yad edelim.

Şunu da vurgulamak isterim ki bugün toplumumuzda Osmanlı dönemine hatta Emevî dönemine dönme arzusunda olan kitlelerin kadın erkek eşitliğini ortadan kaldıracak davranışlar sergilediği bir ortamda anneler gününü kutlamanın önemsizleştiğini de söyleyebiliriz düşüncesindeyim. Özellikle tarikatçı grupların, hilafetçi, saltanatçı, şeriatçı kitlelerin Türk kadınını cumhuriyet öncesi döneme döndürme çalışmaları ortaya koymalarının Türk kadınını dolayısıyla annelerimizi de önemsizleştirmeye yöneldiğini görmekteyiz. Bugün son yıllarda artan kadın cinayetlerinin Türk kadınını dolayısıyla Türk annelerini de hedef alması anneler gününe bugünün tahsis edilmesine ters düşen icraatlar ortaya koyduğunu söyleyebiliriz kanaatindeyim. O yıllarda Türk kadınının yaşantısını Türk toplumu içinde sosyal hayattan silinmeye çalışmasını getirmekte olduğunu açık açık görebilmemiz mümkündür. Özellikle ülke yönetimimizin öncelikle öncü olarak kabul edip imzaladığı İstanbul sözleşmesini ülke yönetimimizin terk etmesi uygulamadan kaldırması da kadın haklarını haliyle Türk annelerini de zula sokan bir icraat olmuştur. Bütün bu oluşumları göz önünde bulundurarak ülkemizde anneler gününün kutlanmasının ne kadar önemi kaldığını toplum olarak düşünmemiz gerekir kanaatindeyim. Sonuç olarak şunu vurgulamak isterim ki anneler gününü tam manasıyla amacına ve önemine uygun olarak kutlamak için milletçe laik sistemimizi kadın erkek eşitliğini ülkemizde kadın haklarının varlığını korumamız gerekir. Ancak bu takdirde anneler gününü amacına uygun olarak kutlayabiliriz düşüncesindeyim. Anneler gününüzün kutlu olmasını tüm annelerin gününün kutlu olmasını dilerken bugün toprak olmuş annelerimizin ruhlarının şad olmasını temenni ediyorum. Yerleri nur olsun.

Bütün bu anlatımın sonunda şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki Türk ırkının ve İslam dininin bütün mefhumların başında gördüğü annelik mefhumunu, kültünü anneler gününde değil yılın her gününde aynı değerde saygın görüp her günü anneler günü gibi değerlendirmeli ve annelerimizin önünde saygı ve sevgilerimizi yılın her gününde aynı canlılıkla ifade etmeliyiz. Hemen şunu da eklemek isterim ki annelere duyduğumuz saygıyı, sevgiyi, özlemi Türk ırkının ana yurdu olan Orta Asya, Türkistan gibi sahalara bir başka deyişle Turan ülkesi dediğimiz ülkeye ve bunun temel dayanak noktası olan Anadolu ve Trakya parçalarından oluşan anavatan dediğimiz Türkiye ve yavru vatan dediğimiz Kıbrıs’a karşı da hissetmeli, anneler hakkında göstermemiz gereken tavır, tutum ve davranışları bu vatan topraklarımıza karşı da göstermekten hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.