SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Avrupa İle Müzakerelerde Dikkatli Olmalıyız

Yazının Giriş Tarihi: 27.03.2023 00:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.03.2023 15:02

Osmanlılara oynanan aynı oyun Türk yöneticilerine de oynanacak bu görüşmelerden Kürtlere Özerk bölge yahut benzeri bölgeler oluşturma hakkı tanıttırılacak daha sonra da bu özerk bölge veya bölgeler Kuzey Iraktaki Kürt yönetimi ile ve Suriye’de oluşturulacak Özerk Ayrılıkçı Kürt bölgesi ile birleştirilerek Büyük Kürdistan’ın kurulması gerçekleştirilecektir.

Bence bu düşünce ve planlar Ortadoğu projesi denilen büyük Amerikan planının hedefi ve amacını oluşturmaktadır.

Romanya Karadağ nasıl bağımsızlık kazandıysa Kürdistan’da aynı yolla bağımsızlığına kavuşturulacak hiç değilse Girit nasıl Yunanistan’a ilhak ettirildiyse Güney Doğu Anadolu’dan ve Doğu Anadolu’dan bazı topraklarımızda oluşturulacak büyük Kürdistan’a aynı yolla katılmasının sağlanması büyük Ortadoğu projesi uyarınca Amerikalılar ve müttefiklerince düşünülmektedir..

Osmanlı yöneticilerinin düştüğü oyuna umarım aralarında kendilerine yeni Osmanlıcılar denilebileceğini düşündüğüm bugünün yöneticileri düşmezler ama oyun aynı oyun taktik aynı taktiktir. Hedef 1. Dünya savaşı ve kurtuluş savaşının engellediği yarım bıraktığı Kürtleri bağımsız kılmak ve Türk Dünyasından koparmak işlemini tamamlamaktır. Umarım milletçe başta yöneticilerimiz olmak üzere tarihimizden ibret alır bu oyuna düşmeyiz.

Millet olarak yanılgıyla, basiret bağlanmasıyla ya da çıkar nedeniyle alet olacak yöneticilerimizi ve bireylerimizi uyarlamalı onlara engel olmalıyız düşüncesindeyim. Tarih ders almak içindir. Millet olarak tarihten ders almayacaksak Türk tarihinden bahsetmemiz o tarihle övünmemiz beyhudedir.

Umarım boşa kürek çekmez tarihimizden ders alan bireylerden oluşan bir millet olarak ABD’nin ve Avrupa’nın yıllardan beri sürdürdükleri aynı oyuna bir kez daha düşmeyiz.

Gerçi Amerika’nın uygulamaya koyduğu büyük Ortadoğu projesi Ortadoğu’nun bazı kesimlerinde İngilizlerin ve geçmişte Rusların uyguladığı böl-parçala-yönet stratejisinin uygulanması neticesinde ırak parçalanmış, Suriye’den bazı parçalar koparılmıştır. Bu bölgelerde Kürtlere bazı haklar bazı yönetsel teşkilatlar kurma sahibi olma imkanını kazandırmıştır. Ancak ne var ki Rusların ve Türklerin Ortadoğu’ya özellikle Suriye’ye müdahalesi buralara kuvvet sokması bu planın düşünüldüğü gibi uygulanmasını engellemiştir.

Ancak büyük Ortadoğu projesinin sahibi Amerika, İsrail ve İngiltere gibi devletler bu nedenle projelerinden vazgeçmemişler bu plan uyarınca kullanacakları PYD, YPG, İŞİD gibi oluşturup destekledikleri yeni oluşumlarla çeşitli taktiklerle ana planları olan bu bölgede oluşturulacak büyük bir Türk devleti planını uygulamaya çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu yüzdendir ki Türk milleti olarak Türk devleti olarak bu bölgede amaçlanan büyük Kürt devletinin onun öncüsü olarak oluşturulabilecek küçük Kürt devletlerinin Irak ve Suriye sahasında oluşturulmaması için çalışmalı bu gibi durumlarla mücadele etmeyi sürdürmeliyiz.

Şuna da dikkat etmeliyiz ki bu gibi kuruluşlarla oluşumlarla müzakereye zorlanmaktan uzak kalmalıyız. Bu bölgede oluşturulacak bizde de parçalar koparılmasını hedefleyecekleri devlet veya devletçikler için ülkemiz içindeki kandırılan, aslında Türk ırkından bir parça olan Kürt bireylerin çalışmalarına da dikkat etmeli, gerektiğinde onlarla da mücadele etmeliyiz. Bunun için kendilerine çıkar sağlamayı amaçlayan, destek sağlamayı amaçlayan siyasetçilerimize onların aldatıcı sözlerine kanmadan hem onlarla hem de ayrılıkçı bireylerle mücadele etmeliyiz. Gerek onlardan bazı gruplarla, gerekse bazı bireylerle iş birliğine yönelip onlardan siyaset sahnesinde istifade etmeye çalışan siyasetçilere destek ve taviz vermemeliyiz. Ancak iyi niyetle siyasete yönelen ve silahlı mücadeleden ve mücadelecilerden uzaklaşarak ülke siyasetinde söz sahibi olmuş Kürt kökenli siyasetçilere cephe alıp, onları baskı altına alıp sindirme çalışmalarına yönelmekten uzak kalmalıyız düşüncesindeyim.

İyi niyetli Kürt siyasetçilerle iyi ilişkiler kuran, kurmaya çalışan siyasetçileri ve onların gruplarını Kürt siyasetçileri veya Kürtleri iktidar hırsıyla gerek şahsi menfaatlerini gerekse çevresinin siyasetlerini kesin olarak iyi niyetli olup ülke yöneticilerinin arasında yer almayı başarmış Kürt siyasetçilerini muhatap alan gruplarla karıştırmamalı vereceğimiz her türlü destekte buna göre hareket etmeliyiz. Son olarak şunu da vurgulamak isterim ki biz siyaset sahasında ekonomik açıdan, askeri açıdan, iktisadi açıdan Avrupalılarla yapılacak müzakerelere ve görüşmelere buralarda alınan kararlara dikkatle bakmalı ve irdelemeli asırlardır Osmanlının düştüğü duruma tavizler vererek ülkemizden parçalar koparılmasına izin vermemeliyiz.

Unutmayalım ki Osmanlının toprağı oldukça büyük ve üç kıtada bulunmaktaydı bu yüzdendir ki Osmanlının yıkılması uzun süre almıştır. Ve Osmanlının çekirdeği olan bir Anadolu vardır. Ancak şimdiki ülkemizden parça koparılmasına izin verildiğinde Türk milleti olarak yeni bir devlet oluşturma imkanı bulmamız oldukça zordur hatta imkansızdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.